شنبه ٠٨ آذر ١٣٩٩
منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down

 

باسمه تعالی

دفتر تحقيقات زبان و ادبیات فارسي و ایرانشناسی رايزني فرهنگي ج.ا.ایران در بنگلادش 

 

پس از گذشت سال‌هاي متمادي از زمان و موضوع طرح ساخت مركز تحقيقات فارسي در محوطه دانشگاه داكا و عدم تحقق يافتن اين مهمّ، نهايت در اواخر سال 1389 رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در بنگلادش به منظور گسترش فعاليتهاي پژوهشي در حوزه زبان و ادبيات فارسي و به كارگيري فارغ التحصيلان اين رشته از دانشگاه هاي مختلف کشور میزبان، تصميم به افتتاح پژوهشگاهی در  دقالب «دفتر تحقيقات زبان و ادبیات فارسي و ایرانشناسی» باحمایت سازمان متبوع در محل نمايندگي گرفت.

بدین منظور اطاقي در رايزني برای این امر تجهیز گردید و کلیه کتاب های تخصصی فارسی و ایران شناسی موجود در کتابخانه عمومی نمایندگی نیز به این اطاق منتقل گردید. و يكي از دانشجويان دوره پيش‌دكترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا نيز به منظور پيگيري فعالیت های تحقیقاتی دفتر، موظف به پيگيري امور گرديد.

دربدو امر، تجديد چاپ فرهنگ لغت فارسي بنگلا انگليسی در دستور كار دفتر تحقيقات قرار گرفت و اين فرهنگ علي رغم برخي كاستي‌ها، به منظور رفع نياز مبرم دانشجويان و علاقمندان، در شمارگان 1000 نسخه تجديد چاپ گرديد.

در گام بعدي ويرايش و بازبيني فرهنگ لغت جديد فارسي-بنگلا در اين دفتر پيگيري مي‌شود. اين پروژه زير نظر جناب آقاي دكتر شاهرخ محمد بيگي  استاد اعزامي به دانشگاه داكا و همكاري جناب آقاي دكتر عيسي شاهدي فارغ التحصيل از بخش فارسي دانشگاه داكا شروع شد كه تاكنون بيش از 90% آن به پايان رسيده است. از ديگر كارهاي انجام شده در دفتر تحقيقات فارسي رايزني بنگلادش، آماده شدن ترجمه بنگلاي بیانات جامع سال 1368 مقام معظم رهبري درخصوص «حافظ» مي‌باشد. که به زودی چاپ خواهد گردید.

حمایت از تدوین پایان نامه های مرتبط با زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی و چاپ و انتشار آن نیز در این دفتر پیگیری می گردد. از جمله پایان نامه های دکترا که بازبینی و تصحیح آن به پایان رسیده و آماده چاپ می باشد رساله دکترای آقای محمد عیسی شاهدی با عنوان "تجلی عرفان در اشعار امام خمینی ره" می باشد. "تصحیح دیوان سراج الدین فریدپوری" رساله دکترای آقای محمد محسن الدین میا رییس سابق گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا و  همچنین رساله دکترای آقای دکتر طارق ضیاءالرحمان سراجی رییس فعلی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا با عنوان "انسانیت و تفکرات اسلامی در اشعار اقبال"  در صد نسخه به چاپ رسید.

گردآوری فهرست نسخ خطی موجود در کتابخانه های عمومی و تخصصی بنگلادش، حمایت از طرح ها و فعالیت های پژوهشی گروه های فارسی دانشگاه های بنگلادش نیز از جمله فعالیت های مستمر این دفتر می باشد.

اميد است با شروع به كار اين دفتر شاهد گسترش فعاليت ها و  پژوهش هاي علمي در حوزه زبان و ادبيات فارسي و ایرانشناسی بوده باشيم.

 

 

 

صفحه اصلی > دفتر تحقیقات فارسي و ايرانشناسي 
مناسبت روز

پیوندها