دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

"انجمن فارسی بنگلادش"

"انجمن فارسی بنگلادش" از نهادهای باسابقه درزمینه فعالیت زبان فارسی بوده که در معرفی فرهنگ وادب ایران دراین کشور نقش موثری ایفا نموده است. این انجمن به همت وپشتیبانی آقای علی اورسجی، رایزن فرهنگی وقت و مساعدت سفارت ج.ا.ایران، در 21 اردیبهشت ماه 1375 تأسیس گردید. این انجمن دارای اساسنامه و نزد نهادهای رسمی بنگلادش به ثبت رسیده است. اعضاء این انجمن ازاستادان دانشگاه ها و دانشجویان رشته زبان فارسی وهمچنین افراد دیگری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای فعالیت حرفه ای، درایران اشتغال داشته و به زبان فارسی آشنا یی پیدا نموده اند تشکیل شده بود.

با توجه به ضرورت و اهمیت بازگشایی فعالیت انجمن، اینجانب اخیرا موضوع فعالیت مجدد را با آقای دکتر سیف الاسلام رییس سابق انجمن مطرح نمودم. قراربراین شدکه رایزنی فرهنگی، ازاعضاء انجمن دعوت نماید تا موضوع احیاء انجمن به بحث گذارده شود.

تشکیل جلسه در رایزنی فرهنگی

به منظور مشورت درباره فعالیت مجدد انجمن فارسی بنگلادش، در تاریخ 15/3/97، به دعوت رایزنی، نشستی با حضور اعضای انجمن فارسی در رایزنی فرهنگی برگزار گردید. دراین نشست که با صرف افطار همراه بود، علاوه بر دکتر سیف الاسلام خان رییس سابق، تعداد 9 نفر دیگر از اعضاء شرکت نمودند.

اینجانب (رایزن فرهنگی) در آغاز ضمن سپاسگزاری از پذیرش دعوت نمایندگی، حضور اعضای انجمن را در رایزنی خیرمقدم عرض نمود و تشکیل این جلسه را در احیاء انجمن فارسی به فال نیک گرفته و آمادگی رایزنی را برای همکاری وپشتیبانی ازفعالیت های انجمن اعلام نمودم. پس از سخنان رایزن فرهنگی، هریک از اعضاء ضمن اظهار خرسندی از اقدام رایزنی درتشکیل این جلسه، آنان دیدگاه خود را درباره آینده فعالیت انجمن وبرنامه های پیش رو، بیان نمودند.

جمعبندی گفتگوها:

با توجه به اینکه قریب به 10 سال است که فعالیت انجمن فارسی متوقف بوده ودوره مسئولیت هیأت اجرائی انجمن سپری شده است، لذا برای اینکه فعالیت مجدد انجمن درچارچوب اساسنامه به پیش رود، مقرر گردید در روز 30 ژوئن (9 تیرماه 97) بادعوت رایزنی، جلسه ای با حضور اعضاء فعلی وافرادی که نتوانستند دراین جلسه شرکت نمایند برگزار وتصمیم لازم درخصوص هیأت اجرایی جدید اتخاذ گردد.

ملاحظات:

· سابقه انجمن زبان فارسی دربنگلادش به سال 1991 میلادی بازمی گردد. ابتدا این انجمن درسال 1991 به نام "انجمن احیای زبان فارسی بنگلادش" اعلام موجودیت کرد. متعاقبا در هفتم ماه مئی 1996 با مساعدت رایزنی اساسنامه انجمن تدوین شد و به نام "انجمن فارسی بنگلادش" تغییریافت. اساسنامه این انجمن درنهاد های ذیربط دولتی به ثبت قانونی رسید.

· اشتغال اعضای سابق انجمن در فعالیت های اجرایی وآکادمیک ازیکسو، و قطع منابع کمکی رایزنی به انجمن درسالهای پیشین، مهمترین عامل در توقف فعالیت های انجمن طی 10 سال گذشته بوده است.

. استقبال اکثریت اعضاء سابق انجمن از تشکیل این جلسه در رایزنی، این نوید را می دهد که فعالیت انجمن در ماه های آینده ازسرگرفته خواهد شد. باتوجه به ظرفیت خوبی که فعالیت این انجمن در پیشبرد فعالیت ها وبرنامه های فرهنگی می تواند ایجاد نماید، لذا از بنیاد محترم سعدی و سازمان متبوع، انتظارمی رود که دربرنامه های سالانه فرهنگی، منابع لازم را برای پیشبرد فعالیت های انجمن تخصیص دهند.


٠٨:٠٣ - دوشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٠٧٥    /    تعداد نمایش : ١٩٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها