دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گشایش شصت وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی دررایزنی فرهنگی.

شصت و هشتمین دوره کلاس های آموزش زبان فارسی در رایزنی فرهنگی وهمزمان با روزگرامیداشت شاعرنامور و استادسخن شیخ سعدی (ره) گشایش یافت. این مراسم با حضور فارسی آموزان ثبت نام کننده دراین دوره و تعدادی از استادان ودانشجویان گروه زبان فارسی دانشگاه داکا در روز سوم اردیبهشت ماه 97 در سالن کتابخانه رایزنی فرهنگی برگزارگردید. در این برنامه، دکتر ابوالکلام سرکار، رییس گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه داکا، حسن حفیظ، ازشعرای برجسته بنگلادش، سیدموسی حسینی رایزن فرهنگی، و دونفر ازفارسی آموزان فارغ التحصیل دوره قبل کلاسهای رایزنی درباره اهمیت فراگیری زبان فارسی و تجلیل از شخصیت شیخ سعدی سخن گفتند.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام خدا آغازشد. سپس آقای سیدموسی حسینی، رایزن فرهنگی ضمن عرض خوشامد به مهمانان، اظهارداشت: بسیارخرسندم که با توفیق خداوند متعال، امروز، 68 مین دوره از کلاس های آموزش زبان فارسی در رایزنی فرهنگی افتتاح می شود. اسنمرار دوره های آموزش کلاس های زبان فارسی در  رایزنی طی بیش از30 سال گذشته نشان از عمق علاقه مردم فرهنگ دوست بنگلادش نسبت به زبان وادب فارسی است. رایزن فرهنگی با توجه به سابقه تاریخی رواج زبان فارسی طی 6 قرن در خطه شبه قاره وبا اشاره به روزبزرگداشت استادسخن شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی گفت: درمیان شعرای ایران، سعدی سرآمد شعرا وادبای ایرانی است که درشبه قاره وازجمله بنگلادش نظم ونثر او در همه جا گسترده است. داستان ها، امثال، حِکَم، نصایح، پند واندرزهای بیان شده درآثار شیخ سعدی، هنوز در مدارس، مکتب خانه ها، مجالس نعت و ثنای پیامبر(ص)، وعظ وخطابه، مکتوبات اهل قلم و... با تقدس خاصی بیان می شود. نعت مشهورشیخ سعدی "بلغ العلی بکماله....." دروصف پیامبر واهلبیت(ع) همواره درمجالس ومحافل دینی توسط مسلمانان این دیار زمزمه وخوانده می شود.

در ادامه مراسم، آقای حسن حفیظ، نویسنده وشاعربرجسته و سرشناس بنگلادشی طی سخنانی اظهارداشت: شیخ سعدی، شاعر بزرگ ایرانی نه تنها شاعر یک سرزمین بلکه  شاعری جهانی و جاودانه است. شعری که با کاربرد صنایع هنری وادبی همراه است ماندگار وجاودان خواهدبود.

درمحاورات ادبی گفته شده است: اگر غیر از آثار ادبی  هفت شاعر  همه آثار ادبی  جهان کنارگذارده شود، ادبیات همچنان زنده خواهد ماند. این هفت شاعر، مولانا جلال الدین رومی، فردوسی، حافظ، نظامی، شیخ سعدی، رودکی و جامی هستند.

آقای حسن حفیظ درحال قراأت مقاله خود درباره شیخ سعدی

"گلستان" کتابی است منحصر به فرد که توسط شاعر بزرگ شیخ سعدی، حدود هفتصد و پنجاه سال قبل نوشته شده است. در کتاب "گلستان" که ترکیبی است از شعر و نثر، نمونه ای است از

خلاقیت که هنرادبی را درحداعلا به کارگرفته و بسیار شگفت انگیز است. ازجمله اشعار جاودان شیخ سعدی که برای ما بنگلادشی ها بسیار مأنوس است، همان شعری است که در مقدمه کتاب گلستان درنعت پیامبر(ص) ذکرشده وبی نهایت مورد علاقه مسلمانان قرار گرفته است:

" بلغ العلی بکماله/ کشف الدجی بجماله/ حسنت جمیع خصاله/ صلّوا علیه و آله." هرچند این شعر به زبان بنگلا ترجمه شده، ولی گفته می شود، ترجمه این شعر هنوز بطور دقیق امکان پذیر نشده است.

آقای ابوالکلام سرکار، رییس گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه داکا که ریاست جلسه راعهده داربود ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی برای برگزاری این مراسم ادبی وفرهنگی، در سخنان خود گقت:  اگر زبان و ادبیات خود را می خواهیم قوی و غنی کنیم باید به اشعار و آثار ادبی شعرا و ادبا توجه و علاقه داشته باشیم. در این مورد مردم ایران برای من الگو هستند. محبت وعشق مردم ایران نسبت به شعرای شان را من اخیرا در برنامه ای درسفرهفته قبل خود به مناسبت گرامیداشت عطارنیشابوری در ایران دیدم. ازنزدیک دریافتم که مردم ایران نسبت به شعرا وادبای شان محبت واحترام می ورزند. ایرانیان، به زبان مادری شان بسیاراهمیت می دهند، ودر گسترش آن نیز درخارج، تلاش فراوانی را به کارمی برند. این موضوع، در ملاقات هایی که با مسئولان بنیادسعدی داشتم ازنزدیک برایم روشن شد. در کشورما بنگلادش نیز، فعالیت های رایزنی فرهنگی برای گسترش زبان فارسی بسیار قابل توجه است و فعالیت های موفقی داشته و دارد. ازجمله همین برنامه امروز که شما حضوردارید گواهی روشن براین ادعاست. شما صحبت دونفرازفارسی آموزان کلاس های زبان فارسی رایزنی ازدوره قبل را دراین جلسه مشاهده کردید. انصافا بسیارجالب بود چقدر زیبا و روان به فارسی سخن می گفتند. خانم صفتِ الهی، که درگروه فارسی دانشگاه هم درس نخوانده و به صورت آزاد زبان فارسی را در مرکزفرهنگی ایران فراگرفته است، سخنان وتسلط اوبه فارسی برای من بسیار آموزنده بود. جا دارد ازرایزنی فرهنگی و استادانی که این فارسی آموزان را آموزش داده اند تشکر وقدردانی کنیم.

ملاحظات:

· در 68 مین دوره کلاس های آموزش زبان فارسی تاکنون، 29 نفر در دوره مقدماتی، 5 نفر در دوره متوسطه و 6  نفر در دوره پیشرفته ثبت نام نموده اند وامکان افزایش انها وجود دارد.

سخنرانی دکترابوالکلام سرکار رییس گروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه داکا

· دراین برنامه علاوه برسخنرانان اصلی مراسم، خانم صفت الهی، و محمد میمن 2 نفر ازفارسی آموزان کلاس های فارسی رایزنی در دوره قبل درپایه دیپلم ومتوسطه به فارسی سخنرانی نمودند که با تشویق فراوان حضار همراه شد.

· دراین مراسم، به فارسی آموزان دوره قبل گواهینامه اعطاشد و از فارسی آموزان برتر تقدیر به عمل آمد.

همچنین از2 استاد و 24 دانشجوی بخش زبان فارسی دانشگاه داکا، که با اجراء نمایشنامه بر روی صحنه و همچنین اجراء سرود درمراسم جشن نوروز سال97 با رایزنی فعالانه همکاری داشتند، با اعطاء گواهینامه و هدیه نقدی تقدیر به عمل آمد.

تقدیر واعطاء گواهینامه به خانم صفت الهی، فارسی آموز ممتاز دوره دیپلم کلاس های زبان فارسی

اعطاء گواهینامه وتقدیر از دانشجوی گروه فارسی دانشگاه داکا جهت ایفای نقش درنمایشنامه نوروز

اعطاء لوح تقدیر به استاد احسن الهادی، مدرس زبان فارسی دانشگاه داکا ومدیراجرایی گروه تأتر جشن نوروز

تقدیر ازدانشجوی گروه زبان فارسی دانشگاه داکا به مناسبت ایفای نقش در نمایشنامه جشن نوروز

خانم صفتِ الهی فارسی آموز ممتاز گروه دیپلم رایزنی در حال سخنرانی به فارسی

آقای مهدی حسن مدرس زبان فارسی دانشگاه داکا در حال خواندن نعت ازاشعارشیخ سعدی

دکتر ضیاء طارق سراجی استاد زبان فارسی رایزنی و عضوگروه زبان وادبیات فارسی دانشگاه داکا

تقدیر رایزن فرهنگی از آقای حسن حفیظ، نویسنده و شاعر برجسته 


٠٧:٤٩ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٣٩٩٠    /    تعداد نمایش : ٢١٨خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها