دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

آئین گرامیداشت اعیادشعبانیه در رایزنی فرهنگی

به مناسبت ایام ولادت با سعادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ،حضرت زین العابدین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) مجلس جشن وسروری روز جمعه سوم شعبان، در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی  ج.ا. ایران در داکا برگزار گرید. در این مراسم که بامشارکت رایزنی فرهنگی و انجمن مومنین بنگلادش در داکا برپا گردید، نزدیک به 200 نفر از مومنان مشتمل بر خواهران و بردران شیفته خاندان عترت و طهارت حضور یافتند.

مراسم با قرآت آیاتی از  کلام ا مجید توسط قاری اعزامی از ایران مهدی تقی پور که به مناسبت همین ایام ازسوی جامعه المصطفی به بنگلادش اعزام شده است آغاز شد.

در این برنامه آقای سیدموسی حسینی رایزن فرهنگی، حجت الاسلام عبدالقدوس و محمد معین الدین سخنرانی نمودند.

 رایزن فرهنگی باعرض تبریک حلول ماه شعبان و گرامیداشت اعیادشعبانیه، اهتمام انجمن مومنین بنگلادش در بزرگداشت مناسبت های دینی ومذهبی را در همکاری با رایزنی فرهنگی موردستایش قرارداد وگفت: برگزاری این مراسم وسیله ای است که ازطریق آن، ما وبخصوص نسل جوانمان با معارف اهل بیت (ع) بیشتر آشنا شویم. رایزن فرهنگی با ذکر روایتی درباب فضیلت ماههای رجب، شعبان ورمضان، این ماهها را فرصتی مغتنم برای کسب معارف دینی، خودسازی وتقرب به درگاه خداوند برشمرد.

آقای محمد معین الدین از طلاب واستادان جامعة المصطفی در بنگلادش سخنران بعدی بود که در سخنرانی خود به واقعه مهم تاریخی ولادت حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) پرداخت. ایشان ضمن بیان نکات آموزنده از زندگی پربار آن امام، از منابع اهل سنت به ذکر بعضی از فضایل انسانی و اجتماعی خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) پرداخت و افزود : کسانی که راه دشمنی با اهل بیت (ع) را می پیمایند، خیری در زندگی نخواهند داشت و هم در این جهان و هم در جهان دیگر رسوا خواهند شد. چون اهل بیت (ع) بر حق بودند و دشمنی با آنان یعنی دشمنی با حق است. و کسانی که با حق دشمن هستند مورد خشم خداوند واقع خواهند شد.

حجة الاسلام محمد عبد القدوس آخرین سخنران بود. وی نیز میلاد خجسته سید الشهداء حضرت ابا عبد الله (ع) را به همگان تبریک گفت و از رایزنی فرهنگی و انجمن مومنین بنگلادش به خاطر تدارک چنین جشن مبارکی تقدیر و تشکر بعمل آورد. ایشان اظهار داشت : درست است که هر وقت سخن از سید الشهداء به میان آید، اذهان ما بلا فاصله به طرف زمین کربلا و وقایع غمبار روز عاشورا روانه می شود، اما زندگی پر نور حضرت امام حسین (ع) سرتاسر نورانی و آموزنده بوده است. هر قسمت از زندگی ایشان را در نظر بگیریم، برای ما الگو و اسوه خواهد بود. امام عالی مقام در آغوش پاکترین انسانهای جهان تربیت یافته و پاک زندگی کرده و با بهترین و با افتخارترین وجه از دنیا رفته است. که مصداق اعلا برای آیه کریمه «والسلام علیّ یوم ولدت و یوم اموت و یوم ابعث حیا» می باشد.

مولانا عبدالقدوس افزود : امام حسین (ع) چنان شیفته و عاشق خداوند متعال بوده که این شیفتگی در فراز هایی از دعای عرفه و دیگر ادعیه ایشان بوضوح چشم می خورد. اساسا زندگی ایشان به تمام معنا یک زندگی خدا محور بوده است و همانطوری که خود ایشان هم در قالب دعا بیان داشته غیر از لذت ذکر خدا هیچ چیزی برای او لذت آور نبوده است. بلکه از لذتهای غیر، به خدا پناه می جوید.

ملاحظه:

دراین مراسم علاوه بر اجرای سخنرانی، گروه هایی از جوانان صاحب ذوق و ادب، هر یک به خواندن اشعار مولودی و مدیحه سرایی در شأن سید الشهداء(ع) پرداختند. دعا و نیایش و سپس اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام آقای محمد عبد القدوس پایان بخش این مراسم بود.


١١:٠٤ - دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٣٨١٩    /    تعداد نمایش : ٢١١خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها