دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

نشست ادبی بزرگداشت روز حافظ

نشست ادبی بزرگداشت روز حافظ برای اولین بار  پس از احداث ساختمان حافظ­ سرای دانشگاه داکا در سال 1392، به همت استاد اعزامی دکتر فرهاد درودگریان و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا وحمایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا در محل حافظ­ سرا درساعت 10 روز چهارشنبه22 مهرماه 1394 برگزار شد.

در این نشست بعد از تلاوت آیات قرآن مجید، مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، دکتر عبدالصبور خان ضمن خیر مقدم به استادان و دانشجویان و معاون رایزنی فرهنگی، به ذکر مطالبی در خصوص اهمیت حافظ و تأثیر آن در زبان و ادب فارسی در بنگلادش پرداخت.

سپس اولین سخنران آقای دکتر سیف الاسلام خان، مطالب مبسوطی درباره اهمیت یادگیری زبان فارسی برای فهم شعر حافظ و سایر شاعران فارسی بیان کردند و به دو زبان فارسی و بنگلا مقاله خود را دربارۀ حافظ ایراد کردند. بعد از آن نماهنگ آواز استاد شهرام ناظری از غزلیات حافظ ( الا یا ایها الساقی ) پخش گردید که مورد استقبال فراوان  دانشجویان و اساتید قرار گرفت. در ادامه، خانم دکتر الهام حدادی سخنرانی خود را دربارۀ اهمیت جهانی شعر حافظ به دلیل شناخت عمیق حافظ از ساحات وجود برزخی انسان بیان کردند و با خواندن غزلی از حافظ که با استقبال حاضران مواجه شد، به سخنان خود پایان دادند.

در ادامه، از خانم دکتر کلثوم ابوالبشر، مادر زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش، تقدیر و تشکر به عمل آمد. سپس، بعد از پخش نماهنگ دیگری از سالار عقیلی، دکتر فرهاد درودگریان، استاد اعزامی، سخنرانی خود را با موضوع مقام ازلی حافظ در قالب مذهب رندی ایراد کردند و با دکلمه غزلی از حافظ اشتیاق پرشور شیفتگان شعر حافظ را برانگیختند. در خاتمه، آقای اصغر خسروآبادی، معاون محترم رایزنی فرهنگی، ضمن سپاس از استاد اعزامی و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا برای برگزاری اولین بزرگداشت حافظ، حمایت رایزنی فرهنگی را بر برگزاری چنین نشست­هایی در گروه اعلام کردند. این نشست ادبی با پذیرایی از شرکت­کنندگان و گرفتن عکس­های یادگاری به پایان رسید.

 

گزارش تصویری١٣:٣٠ - شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٩٠٩٠    /    تعداد نمایش : ١١٧٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها