دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری سمینار روز قدس تحت عنوان: "آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود "

 روز جمعه مورخ 19 تیرماه 1394 شهر داکا علیرغم بارش شدید باران های موسمی، شاهد اجتماع عظیمی ازطبقات مختلف مسلمانان، به مناسبت گرامی داشت جمعه الوداع و روزجهانی قدس بود. در این روز، نمازگزاران پس از اقامه نماز جمعه ابتدا با تشکیل زنجیره انسانی و انجام تظاهرات در مقابل باشگاه مطبوعات شهر داکا اجتماع اعراض آمیز خود را برگزارنمودند. دراین مراسم، سخنرانان ضمن اعتراض به اشغال قبله اول مسلمین از سوی صهیونیست ها، تنها راه آزادی قدس شریف را وحدت و یکپارچگی مسلمانان اعلام نمودند.

برگزاری سمیناربا عنوان "آزادی قدس، اتحادامت اسلامی و موانع موجود"، که از سوی کمیته مرکزی قدس بنگلادش تشکیل شده بود از دیگر برنامه های مهم روز قدس در داکا بود. این سمینار در محل تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش و با حضور نزدیک به 500 نفر از شخصیت های دینی، سیاسی، حقوقدانان ، استادان دانشگاه و دیگر طبقات اجتماعی مشتمل بر آقایان و خانم ها برگزار شد. آقایان: دکتر عباس واعظی سفیر جمهوری اسلامی ایران در داکا، ناظم الدین آزاد، وزیر سابق اموردینی بنگلادش، دکتر وحیدالزمان، رییس دانشگاه علوم و تکنولوژی نواخالی، مولانا محبوب الرحمن مدیر مدرسه کامل مجیدیه، دکتر عبدالمنعم خان استاد دانشگاه و رییس آکادمی الدعوه، مولانا حافظ شاه عطاء الله ابن حافظ حضور- امیر شریعت نهضت خلافت بنگلادش، مولانا سید آفتاب حسین نقوی مدیر آکادمی امام حسین(ع)، آقای بدرالدّجی حقوقدان و وکیل دیوان عالی کشور ومعاون کمیته قدس، جمال الدین باری - ستون نویس و روزنامه نگارسرشناس روزنامه انقلاب، پرنسیپال شوکت حسین  سردبیر روزنامه اَجکر بهولا و نایب رییس کمیته القدس بنگلادش، پرفسور دکتر شاه کوثر مصطفی- رییس کمیته قدس بنگلادش، از جمله سخنرانان مراسم بودند.

در ابتدای برنامه، فیلم مستندی از جنایات و کودک کشی صهیونیستهادر سرزمین های اشغالی  و مظلومیت مسلمانان فلسطین به نمایش گذارده شد.

 دکتر عبدالمنعم خان استاد دانشگاه،  مقاله تحقیقی خود را با عنوان:آزادی قدس، وحدت اسلامی و موانع پیش رو، ارایه کرد در این مقاله، به محور های مهمی همچون، پیشینه تاریخی، قبله اول مسلمانان و واقعه معراج، موقعیت جغرافیایی فلسطین و در گیری ها بر سر سیطره بر آن، تشکیل دولت صهیونیستی غیر مشروع با توطئه استکبار،سیاست های سازشکارانه در باره فلسطین، نقش نهضت انتفاضه در مبارزات آزادیبخش فلسطین، فلسفه اعلام روز جهانی قدس از سوی امام خمینی، تفرقه میان امت اسلامی و موانع اخیر،  ضرورت نهضت مردمی تمام عیار امت اسلامی  برای رویارویی با اشغالگران فلسطین، پرداخته شده بود.

در فرازی از مقاله عبدالمنعم خان، آمده است: پس از اعلام روز جهانی قدس ازسوی امام خمینی(ره)، کشور بنگلادش همانند دیگر کشور های اسلامی، به استقبال و استجابت این پیشنهاد رفت و اقدامات مهمی صورت داد که تشکیل کمیته القدس از نمونه های بارز آن بوده است. این کمیته علیرغم محدودیت ها و وجود موانع گوناگون، هرسال با اجراء برنامه هایی که داشته توانسته است در آگاه سازی مردم نسبت به مسآله فلسطین و جلب حمایت و همدردی مردم نسبت به مسلمانان فلسطین و ایجاد نفرت نسبت به استکبار جهانخوار نقش مهمی ایفاکند.

سخنان ژرف و جامع دکتر عبدالمنعم خان در باره مسأله فلسطین، نکته محوری شد برای سخنرانان بعدی که هریک از زاویه ای به تشریح موضوع به پردازند. سخنرانان، از اختلاف و تفرقه بین مسلمانان  به عنوان مهمترین عامل دچارشدن امت اسلامی به سرنوشت امروز بویژه در قضیه فلسطین یادکردند . آنان تأکید نمودند که باید با الهام از آموزه های قرآن، اختلافات فرقه ای و مذهبی به نامهای مختلف را کنار نهاده و در راه وحدت گام برداریم. این توطئه ها ازسوی دشمنان، بویژه صهیونیسم جهانی است که مسلمانان رابا عناوین مختلف به تفرقه و برادر کشی وادارساخته است. آنان در ایجاد تمام گروه های تروریستی همچون سازمان القاعده، طالبان، و اخیرا تروریست های داعش دخالت مستقیم داشته و دارند. در حقیقت با ایجاد این اختلافات، دشمنان اسلام سعی در به فراموشی سپردن مسأله فلسطین از اذهان مسلمانان دارند. سخنرانان در جمعبندی خود به این نتیجه رسیدند که پیام روزقدس به همه ما، ضرورت  بیداری مسلمانان و وحدت ایشان برای آزادی فلسطین و شناخت دشمنان واقعی اسلام است.

دکتر عباس واعظی سفیر ج ااسلامی ایران که سخنران پایانی مراسم بود با اشاره به فضایل ماه مبارک رمضان بویژه دهه آخر آن، فلسفه انتخاب آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی حضرت امام را تشریح نمود. وی در بخش دیگر از سخنان خود به تخریب چهره اسلام توسط گروه های تروریستی مانند داعش که به نام اسلام جنایات بی سابقه ای را مرتکب شده اند اشاره نمود و گفت:الحمد لله ملت های مسلمان آنقدر بیدار هستند و بصیرتش را دارند که بفهمند که این مدعیان اسلام هیچ یک از کارها و رفتارهایشان با اسلام رابطه  و سازگاری ندارد. بنا براین، اتحاد امت اسلامی برترین چاره برای مقابله با این گونه توطئه های دشمن برای ما خواهد بود.

آقای دکتر کوثر مصطفی، رییس کمیته قدس بنگلادش در سخنان پایانی خود، از حضور تمامی اقشار در برگزاری پرشور روز جهانی قدس تشکرنموده وگفت: خلوص و صمیمیت، مهمترین عاملی است که مارا گردهم آورده است. تردیدی نیست که وحدت داروی اصلی برای درمان مشکلات مسلمانان است واین وحدت باید خالصانه باشد یعنی قلب و زبان مان یکی باشد و لاغیر. رییس کمیته قدس از سازمانهای منطقه ای و بین المللی بویژه سازمان همکاری اسلامی خواست تا در این راه بیشتر فعال شده و ایفای نقش کنند.

سمینار با دعا و مناجات برای آزادی قدس و نجات ملت مظلوم فلسطین همراه بود که مراسم دعا توسط حافظ شاه عطاءالله بن حافظی حضور، رهبر نهضت خلافت بنگلادش اجرا و به پایان رسید.

ملاحظات:

         کمیته قدس از سفارت فلسطین برای شرکت در سمینار دعوت نموده بود. قرار برحضور نفر دوم آن سفارت در مراسم بود اما همانند چند سال اخیر حضورنیافتند!

         گزارش خبری سمینار در رسانه ها از جمله چند شبکه تلویزیونی و چندین روزنامه بازتاب خوبی داشت.

          برای اولین بار همزمان  با روز قدس دو برنامه گفتگوی ویژه تلویزیونی با حضور آقای بدرالدجی حقوقدان و وکیل دیوان عالی در شبکه تلویزیونی بخش خصوصی: "جامونا" برگزار و در باره فلسفه روز قدس گفتگوشد. این ثمره تلاش هایی بود که ازقبل از سوی این رایزنی  از طریق کمیته قدس پیگیری نموده بود.

         در پایان به تمامی میهمانان حاضر درمراسم، بسته افطاری تقدیم گردید.

         گزارش مشروح عملکرد و اقدامات انجام شده در روز قدس در زمینه های رسانه ای و تبلیغاتی و...... ، و همچنین سایر شهرستان ها جداگانه ارسال خواهدشد

                                                                          "پایان"   

فایل تصاویر برگزاری مراسم روز قدس در داکا و دیگر شهرهای بنگلادش پیوست می باشد

                               

گزارش تصویری


 


١٤:٢١ - دوشنبه ٢٢ تير ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٣٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٨٩٧خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها