دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن روز زبان مادری با حضور وزیر فرهنگ بنگلادش و اجرای موسیقی و شعر توسط 16 کشوردر محل دانشگاه داکا

روزشنبه مورخ 2/12/93 در ساعت 3 بعد از ظهروهمزمان با 21 فوریه روز زبان مادری در بنگلادش به ابتکار مرکز شیلپا کلا آکادمی جشنی به همین مناسبت در محل دانشگاه داکا و جایگاه شهدای زبان مادری برگزار شد .

 در این جشن که وزیر فرهنگ بنگلادش جناب آقای دکتراسدالزمان نوروهزاران بنگلادشی حضور داشتند . با برنامه ریزی قبلی قرار بود گروه موسیقی مرکز موسیقی بنگلادش  به اجرای برنامه بپردازد و در کنار آن کشورهای داوطلب به صورت افتخاری شعر و یا قطعه یی موسیقی به صورت آوازی به زبان مادری خود اجرا نمایند . که 15 کشور از جمله سفیر ایتالیا ، سفیر فلیپین ، سفیر اسپانیا ، گروهی از کارمندان سفارت ژاپن ، چین و...... به همراه سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان اعلام آمادگی کردند.

برنامه راس ساعت 4 با اجرای  زنده ی سرود ملی بنگلادش توسط گروه موسیقی این کشور وهمراهی مهمانان خارجی آغاز شد و سپس وزیر فرهنگ شالی که بر روی آن الفبای زبان بنگلا بود به گردن تک تک مهمانان خارجی انداخت تا با این شال هرکدام در جایگاه خود قرار بگیرند .

اولین موسیقی و شعر توسط سفیر ایتالیا به اجرا در آمد ایشان اشعاری را به زبان ایتالیا دکلمه و سپس هنرمندانه و به صورت نمایشی و آواز خواند .

اجرای موسیقی بعد توسط گروهی از سفارت ژاپن اجرا شد که ارکستر ی کامل بود و اشعاری را به زبان ژاپنی هنرمندانه اجرا کردند .

سفیر فلیپین هنرمند بعدی بود که اشعاری را که سروده ی خود بود را به صورت دکلمه به اجرا در آورد.

سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران چهارمین کشوری بود که برای اجرای برنامه حاضر شد . ایشان با معرفی مولانا رومی و معرفی شعر بشنو از نی ایشان پس از طنین صدای نی زنده یاد حسن کسایی در فضای مجلس ابتدا ابیاتی از شعر مشهور بشنو از نی را دکلمه کرد و سپس آنرا به همراه موسیقی در دستگاه افشاری به صورت آواز به زیبایی اجرا کرد . و مورد تشویق حاضرین قرار گرفت به طوری که شبکه تلویزونی ATN بنگلادش با ایشان مصاحبه کرد . گفتنی است که افراد زیادی از تحصیل کرده های بنگلادش با شخصیت مولانا و اشعار ایشان به ویژه شعر بشنو از نی ایشان آشنایی دارند .

بعد از کشور ایران کشورهای چین ، کره ، نپال ، آلمان ، فرانسه و.........برنامه های خود را اجرا کردند و مراسم ساعت 6 به پایان رسید .

شایان ذکر است که برنامه ی مشابهی در همین روز ساعت 8 شب در محل سالن اجتماعات مرکز شیلپاکلا آکادمی با حضور 13 کشور دیگر از جمله روسیه ، اندونزی ، هند

و.....برگزار خواهد شد که آقای مهدی حسن یکی از اساتید زبان فارسی دانشگاه داکا با شعر معروف  وین قند پارسی که به بنگاله می رود نماینده ایران در این مراسم خواهد بود که به صورت آوازی اجرا خواهند کرد.

از نکات قابل توجه برنامه های امروز شنبه که به مناسبت روز زبان مادری برگزار گردید و واقعا از تراکم بالایی برخوردار بود این است که مردم فرهنگ دوست و دل شاد بنگلادش با وجود اعتصابات سراسری و محدودیتهای اعمال شده از سوی حزب مخالف دولت که باعث تورم بیش از 150 درصدی نیز شده است با ز هم با انگیزه و شور و اشتیاق خاصی در این برنامه شرکت جسته واین روز بزرگ را گرامی داشتند.

شایان ذکر است که برنامه ی فوق را بیش از پنج شبکه ی تلویزیونی بنگلادش از جمله  جی تی وی ، ان تی وی ، بویشکی ، ای ان تی در چند نوبت پخش کردند . 

گزارش تصویری٢١:٢٨ - جمعه ٨ اسفند ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٦٦٠٢    /    تعداد نمایش : ١٣٤٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها