دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح نمایشگاه قرآنی همزمان با لیالی قدر در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی دیفودیل

روز شنبه مورخ 28 تیرماه1393 همزمان با لیالی پر فضیلت قدر با همت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا و مشارکت دانشگاه بین المللی دیفودیل بنگلادش نمایشگاه قرانی در سالن زیبای دانشگاه مذکورافتتاح و به مدت 5 روز ادامه یافت.

روز شنبه مورخ 28 تیرماه ساعت 11صبح با حضورحضرت حجه الاسلام والمسلمین دکتر مظلومی معاون محترم فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ، جناب آقای آل احمد از اعضای محترم دفتر مقام معظم رهبری ، محمد یوسف یکی از معاونان دانشگاه دیفودیل ، اصغر خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و تعداد زیادی از اساتید و دانشجویان این دانشگاه نمایشگاه قرآنی  جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد.

برنامه با استقبال گرم مسئولین و دانشجویان دانشگاه دیفودیل از معاون محترم فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری جناب آقای دکتر مظلومی و جناب آقای آل احمد از اعضای محترم دفتر مقام معظم رهبری آغاز شد و پس از استقرار در جایگاه، تلاوت روحبخش قرآن مجید توسط یکی از دانشجویان فضای نمایشگاه را عطرآگین ساخت . پس از تلاوت قرآن آقای خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا به مهمانان ویژه ، اساتید و دانشجویان خوش آمد گفت و ماه مبارک رمضان را فرصتی دانست برای فعالیتهای قرآنی زیرا که قرآن کتاب آسمانی ما مسلمانان خود به تنهایی می تواند عامل وحدت و انسجام و نزدیکی مسلمانان به همدیگر باشد . ایشان هدف از برگزاری نمایشگاه را بیان کرد واز همکاری ومشارکت فعال وصمیمانه ی مسئولین دانشگاه برای ایجاد این نمایشگاه تشکر و قدر دانی کرد.

سپس حضرت حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر مظلومی معاون محترم بعثه مقام معظم رهبری درخصوص ماه مبارک رمضان و اهمیت قرآن و قرآن خوانی در این ماه سخن گفت و دانشجویان و اساتید را به مطالعه پیرامون اهمیت و عظمت ماه مبارک رمضان ونزول قرآن در این ماه توصیه کرد . و در ادامه نرم افزار مهم قرآنی  جامعه التفاسیر را به شکلی زیبا معرفی کرد وبا استفاده از ویدیوپروژکشن مرحله به مرحله توانمندیهای این نرم افزار را برای دانشجویان و اساتید تشریح کرد که بسیار مورد استقبال حاضرین در سالن قرار گرفت و پس از پایان معرفی نرم افزار، سوالهای متعددی توسط دانشجویان و اساتید مطرح شد که جناب دکتر مظلومی ضمن ارائه پاسخ به سوالات ، توان نرم افزاری قرآنی جمهوری اسلامی ایران را به تفصیل معرفی کرد و بیان داشت جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه های قرآنی پیشرفتهای زیادی داشته است و توانسته است این کتاب عظیم الهی را با تکنولوژی روز دنیا و هنر ایرانی تلفیق نماید تا به زیباترین و آسان ترین روش ممکن مسلمانان بتوانند به فراگیری قرآن در همه ی موضوعات  اعم ازقرائت ، حفظ ، تفسیر و......بپردازند.

پس از دکتر مظلومی پرفسور دکتر محمد یوسف از معاونان و اساتید دانشگاه دیفودیل به سخنرانی پرداخت. ایشان در ابتدا به مهمانان والامقام ایرانی خوش آمد گفت و سپس از رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا تشکر کرد که این فرصت را برای دانشگاه به وجود آورده تا دانشجویان بیشتر بتوانند در جهت شناخت قرآن و عظمت آن مطالعه و تلاش نمایند و برگزاری نمایشگاه قرآنی که اولین کارمشترک دانشگاه و رایزنی فرهنگی می باشد  و نیز حضور مهمانان بلند مرتبه ی ایرانی را برای افتتاح این نمایشگاه را به فال نیک گرفت و اظهار امید واری کرد که این شروع خوب بتواند قدمی بزرگ در انجام پروژه های مشترک در آینده باشد.

در ادامه معاون محترم فرهنگی مقام معظم رهبری جناب دکتر مظلومی ، آقای آل احمد از اعضای محترم دفتر رهبری ، معاون دانشگاه و دانشجویان به بازدید از تابلوهای زیبای قرآنی ، قرآنهای نفیس ارائه شده در نمایشگاه پرداختند .

نمایشگاه به مدت 5 روز ادامه داشت و با استقبال گرم دانشجویان و اساتید روبرو شد.

پایان بخش نمایشگاه 5 روزه قرآنی در دانشگاه دیفودیل محفل افطاری بود که در فضایی بسیار روحانی و قرآنی برگزار شد.

در این محفل انس با قرآن و افطاری رییس دانشگاه دیفودیل پروفسور......، اصغر خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا ، دکتر حسین شاهباز از مدیران ارشد ایرانی در موسسه ی بین المللی سیرداب ،وبیش از 80 نفراز اساتید و دانشجویان روزه دار حضور داشتند .

قبل از افطار سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا در سخنانی کوتاه ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین دانشگاه به ویژه رییس دانشگاه برای کمک و همراهی در برپایی نمایشگاه و دانشجویان به لحاظ حضور پر رنگشان در مدت 5 روز نمایشگاه ، اظهار امید واری کرد که برپایی این نمایشگاه بتواند پیوند و ارتباط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه بین المللی دیفودیل را بیش از پیش استحکام بخشد و دو طرف بتوانند پروژهای مشترک زیادی را در موضوعات مختلف اجرا نمایند.

 

 

سپس دکتر حسین شاهباز مدیر ارشد موسسه ی بین المللی سیرداب دقایقی کوتاه سخنرانی کرد وقرآن را منشا خیر برکت در زندگی ما مسلمانان دانست و ماه مبارک رمضان را ماه نزدیکی به خدا و انجام کارهای نیک  و خداپسندانه معرفی کرد و

گفت برگزاری اینگونه نمایشگاهها باعث تامل و تفکر بیشتر جوانان در خصوص قرآن و شناخت بیشترآنان نسبت به این کتاب الهی می گردد.

رییس دانشگاه بین المللی دافودیل سخنران پایانی محفل بود که همکاری رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در داکا و دانشگاه دافودیل را بسیار تاثیر گذار دانست و خواستار گسترش روابط این دو نهاد علمی فرهنگی شد.

ایشان نیز دانشجویان و اساتید را توصیه کرد که ماه مبارک رمضان و به ویژه شبهای قدر را غنیمت شمارند و دلهایشان را به خدا نزدیکتر کنند وعظمت و بزرگی این ماه را از علمای اسلامی بیش از پیش جویا شوند و در انجام ایین و سنتهای آن کوشا باشند.

در پایان از طرف رایزنی فرهنگی هدایایی به رییس دانشگاه ویفودیل و سه تن از دانشجویانی که در مورد ماه رمضان و قرآن مقاله ارائه کرده بودند هدایایی اهدا شد.

با طنین نوای روح نواز اذان همه ی حاضران روزه ی خود را با غذایی که از طرف رایزنی تهیه شده بود افطار کردند وپس افطار و بازدید از نمایشگاه سالن را ترک گفتد.

لازم به ذکر است که دانشگاه بین المللی دافودیل در رشته های تجارت ، علوم کامپیوتر ، علوم فنی و........فعالیت میکند و بیش ار 15000 دانشجو دارد وبیش از ده کشور همچون مالزی ، هند ، سنگاپور ، کره ی جنوبی و......بیش از 200 دانشجوی خارجی پذیرش کرده است و دانشگاه صنعتی شریف جمهوری اسلامی ایران هم با این دانشگاه تفاهم نامه همکاری دارد که متاسفانه سالهاست هیچ اقدامی در فعال سازی آن صورت نگرفته است.

  

با سپاس

اصغر خسروآبادی

سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا

گزارش تصویری

١٥:١٠ - پنج شنبه ٢ مرداد ١٣٩٣    /    شماره : ٦١٥٩٢٠    /    تعداد نمایش : ١٢١٤خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها