پنج شنبه ٠٢ ارديبهشت ١٤٠٠

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down

باسمه تعالی

پس از پيروزي انقلاب  اسلامي و سپري شدن دوران قوام اوليه انقلاب و به دنبال آن تأسيس نظام جمهوري اسلامي ايران، بزرگان نظام اسلامي بر آن شدند تا براي آشنا شدن علاقمندان غير ايراني به فرهنگ ناب اسلامي و معرفي تمدن و فرهنگ اصيل ايراني به ويژه دوران شكوهمند آن كه از مقطع ورود اسلام به فلات ايران شكل و جان ديگري يافته است و همچنين معرفي پيام انقلاب اسلامي و اهداف بلند امام خميني (ره) اقدام به تأسيس و توسعه فعاليت هاي نمايندگي‌هاي فرهنگي در خارج از كشور با رويکرد متناسب با انقلاب اسلامي ايران نمايند. تا از اين طريق علي‌رغم ايجاد مراوده فرهنگي، ضمن پاسخگويي به جوامع مخاطب (در حد توان) بتوانند آيينه‌اي باشند براي انعكاس شرايط و وضعيت فرهنگي و اجتماعي اين كشورها به داخل كشور، به منظور كمك به تصميم‌سازان و تصميم‌گيران براي اتخاذ راهبردهاي روز آمد و كار آمد.

در همين راستا، بنگلادش به عنوان دومين كشور اسلامي به لحاظ جمعيتي هيچگاه از نظر دور نماند و با تأسيس رايزني فرهنگي در ابتداي دهه 60 تعامل فرهنگي ج.ا.ايران با اين كشور برقرار بوده است. و ما حصل آن تعامل گسترده با اقشار مختلف، پرداختن به موضوعات مرتبط با زبان و ادبيات فارسي، اعزام دانشگاهيان و هنرمندان و متفكران به ايران، آمدن اساتيد و شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي به بنگلادش، ايجاد ارتباط خوب با مجامع قرآني بين دو كشور، برگزاري نمايشگاه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري، معرفي فيلم و صنعت سينماي ايران، يادآوري عملي و عيني مناسبت‌ها و شعائر اسلامي و مذهبي، ارتباط خوب و سازنده با مقامات دولت بنگلادش، ترجمه و چاپ بيش از دويست عنوان كتاب و از همه مهمتر انتشار مجله نيوزلتر بزرگسالان و نيوزلتر كودك و نوجوان با سابقه بيش از سي سال مي‌باشد.

رایزنان فرهنگی:

كساني كه مسئوليت انجام اين تعامل را برای چند دهه به دوش كشيده‌اند (به ترتیب) عبارتند از: آقاي علي محمد سابقي، آقاي هوشنگ علي مددي،آقاي علي اورسجي، آقاي شهاب الدين دارايي، آقاي دکتر محمدرضا هاشمي ,آقاي محمد اورعي كريمي ،آقاي دکتر رضا دیانت در سمت رایزن فرهنگی؛ آقای اصغر خسروآبادی  (سرپرست رایزنی فرهنگی)، آقای سید موسی حسینی (رایزن فرهنگی) و آقای دکتر حسینی فائق (سرپرست رایزنی فرهنگی). از شهریور 1398 آقای دکتر سیدحسن صحت عهده دار مسئولیت رایزنی فرهنگی به عنوان رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ا در بنگلادش می باشند.

 

بخشهای مختلف رایزنی:

هم اينك رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در بنگلادش داراي كتابخانه، بخش آموزش، بخش پژوهش، بخش توليد مجله نيوزلتر، روابط عمومي مي‌باشد. علاوه بر آن رایزنی فرهنگی، مدیریت مدرسه بین المللی جمهوری اسلامی ایران در داکا را نیز بر عهده دارد.

صفحه اصلی > درباره ما 
مناسبت روز

پیوندها