پنج شنبه ٠٢ ارديبهشت ١٤٠٠

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

برای نخستین بار در شبه قاره

اجرای تئاتر سعدی در بنگلادش

روز پنجشنبه هفتم شهریور 1389، با مشارکت رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در بنگلادش و وزارت فرهنگ بنگلادش، تئاتر سعدی توسط گروه چاندراکالا در سالن اصلی تئاتر آکادمی شیلپاکالا روی صحنه رفت. در افتتاحیه­ی این مراسم، آقای خالد وزیر فرهنگ بنگلادش، آقای دکتر حسینی فائق سرپرست رایزنی فرهنگی، آقای مامون الرشید رئیس گروه چاندراکالا، آقای غلام قدوس رئیس نظارت بر گروههای فرهنگی هنری بنگلادش و آقای کمال بایزید دبیرکل فدراسیون تئاتر بنگلادش حضور داشتند. در ابتدای مراسم، پس از معرفی برنامه، آقای حسینی فائق، ضمن تشکر از همکاری بخشهای مختلف دولتی و غیردولتی در خصوص اجرای این تئاتر اظهار داشت، برای برنامه بیش از شش ماه زمان صرف شده و جلسات مختلفی برگزار شده تا این نمایش در شان شخصیت سعدی در معرض عموم قرار گیرد. وی افزود، هر چند که سعدی شخصیتی جهانی است اما مایه­ی مباهات است که کلام و تفکر وی با زندگانی مردم بنگلادش عجین شده و اشعار و حکایات وی در منابع درسی و حتی دینی این کشور به چشم می خورد. سرپرست رایزنی فرهنگی با اشاره به قرائت بخشهایی از اشعار سعدی به زبان فارسی در مراسم دینی و به عنوان مناجات، گفت: این مطلب نشان دهنده­ی درک عمیق مردم بنگلادش از شخصیت حقیقی سعدی به عنوان یک عارف واقعی است. وی افزود: در جهان امروز روح و حقیقت اشعار سعدی، که همانا سعادت مندی این جهانی و آن جهانی است باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد. آقای حسینی فائق در انتها با تشکر از گروه چاندراکالا و آقای آنیک اظهار امیدواری کرد این نمایشنامه اجرای موفقی در بنگلادش، هند و ایران داشته باشد و شهرت جهانی پیدا کند.  

آقای ک. ام خالد وزیر فرهنگ بنگلادش نیز در سخنانی اجرای این نمایش برای نخستین بار در بنگلادش را افتخار آفرین خواند. وی با اشاره به حکایات سعدی که در خاطرات کودکی وی نقش بسته، اظهار داشت، سعدی شخصیتی بیگانه در میان ما نیست و حکایات و اشعار وی به عنوان پند و دعا در میان مردم ما زنده است. آقای خالد در ادامه، با تشکر از فعالیتهای سازنده و مفید رایزنی فرهنگی، افزود: همت ج.ا.ا در توجه به مسائل فرهنگی به عقیده­ی من در آسیا و حتی جهان بی نظیر است.

آقای مامون الرشید، رئیس گروه چاندراکالا با اشاره به نحوه­ی آماده سازی این تئاتر و شیوه­ی اجرای آن (سبک سولو)، این نوع اجرا را جزو نمایشهای دشوار دانست که اکثر گروههای مطرح تمایلی به این سبک کارها نشان نمی دهند. اما به خاطر اهمیت شخصیت سعدی، گروه چاندرا کالا با تیمی حدود 30 نفر، و فعالیت حدود شش ماه این کار مهم را به سرانجام رسانیده و امشب اولین اجرا به نمایش خواهد آمد. وی افزود برنامه ریزی برای معرفی این تئاتر در سایر کشورها انجام شده و در ماههای آینده در کشور هند اجرا خواهیم داشت.

پس از اهدای لوح تقدیر به رایزنی فرهنگی، و اتمام سخنرانی ها، نمایش سعدی با اجرای آقای آنیک به روی صحنه رفت. این اجرا در 14 پرده انجام شد که طی آن زندگانی سعدی، و حکایات اخلاقی وی در مدت زمانی حدود 70 دقیقه به نمایش درآمد. از نکات قابل تامل این تئاتر استقبال گسترده و تمرکز حاضرین در حین اجرا بود که پس از نمایش نیز سالن را ترک نکرده و به تشویق این تئاتر پرداختند.

در ابتدای ورودی سالن نمایش، نمایشگاه عکسی از فرهنگ و تمدن ایران به نمایش درامده بود که این مجموعه بسیار مورد توجه میهمانان قرار گرفت. همچنین به هریک از حاضران کتابچه­ای در خصوص تئاتر سعدی، دست­اندرکاران نمایش و نیز پیامها و نامه هایی کوتاه درخصوص سعدی -از جمله پیام سرپرست رایزنی فرهنگی- اهدا گردید. نسخه ی نهایی نمایشنامه با نظارت و سرپرستی آقای دکتر کهدویی استاد اعزامی زبان فارسی اصلاح شد و بر همین اساس از حیث محتوایی بر غنای آن افزوده شد.  


 


١١:٢٢ - شنبه ٩ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٤٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٤٥٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها