سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز جشنواره فیلم ایرانی در بنگلادش

آیین افتتاحیه هفته فیلم رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در بنگلادش روز شنبه دوازدهم آبان 1397 در آکادمی شیلپاکالا با استقبال گسترده‌ی اهالی فرهنگ و هنر و علاقه مندان به فیلمهای ایرانی برگزار گردید. در این مراسم آقای اقبال احسان چودری مشاور نخست وزیر بنگلادش در امور رسانه‌ها، آقای شفیعی معاون سفارت ج.ا.ا در بنگلادش، خانم لاکی انعام بازیگر و کارگردان مشهور بنگلادش و آقای بدر الانام بویا مدیر بخش فیلم آکادمی شیلپاکالا و آقای حسینی فائق سرپرست رایزنی فرهنگی به عنوان میهمانان و سخنرانان اصلی حضور داشتند.  


در ابتدای مراسم، پس از قرائت قرآن توسط قاری بین المللی آقای شاهدالاسلام؛ مجری برنامه ضمن خوش آمدگویی به حضار، اطلاعاتی کلی در ارتباط با جزئیات برگزاری هفته‌ی فیلم رایزنی فرهنگی در چهار شهر بنگلادش (داکا، راجشاهی، چیتاگنگ، کولنا) ارائه داد.

پس از آن سرپرست رایزنی فرهنگی ، سخنرانی خود را آغاز کرد. آقای حسینی فائق در ابتدا با ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاریهای ایران و بنگلادش در زمینه ی امور فیلم و سینما، با برشمردن قدرت و تاثیرگذاری عرصه‌ی سینما، اظهار داشت: سرمایه، وقت و انرژی كه برای تولید فیلم در پیشرفته ‌ترین كشورهای دنیا صرف می‌شود، این واقعیت را نشان می دهد كه سینما تاثیرگذاری نیرومندی دارد و هرگونه هزینه کردن در آن می تواند نتایج مفیدی داشته باشد. با توجه به سرمایه گذاریهای عظیمی که در صنعت سینما می شود شاید برخی گمان کنند که سودآوری مالی دلیل اصلی این حجم از سرمایه گذاریها است اما واقعیت چیز دیگری است. امروزه بسیاری از گرایش‌ها، خواست‌ها و راهبردهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تاریخی-از طریق سینما نمایش داده و اعمال می‌شود و  برای بسیاری از دست‌اندركاران و سرمایه‌گذاران سینما، بیش از آنکه سود مالی آن مهم باشد؛ قدرت تاثیرگذاری فکری و فرهنگی، و نفوذ آن اهمیت دارد. سرپرست رایزنی فرهنگی نقطه‌ی قوت سینمای ایران را -در مقایسه با سینمای غرب- در نظر داشتن و پرداختن به ارزشهای انسانی و اخلاقی-حفظ حریم خانواده- و پرهیز از نمایش مسائل جنسی و خشونت دانست. وی همچنین افزود: سینمای‌ایران ‌پس ‌از انـقلاب اسـلامی ‌همواره ‌به دنبال حضور درعرصه‌های مختلف بین المللی و انتقال پیام‌های فرهنگی و انسانی بوده‌ است‌. سینمای ایرانِ پس از انقلاب،  -همزمان با توسعه در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، علمی و رفاهی- رشد کمی و کیفی داشته و اکنون در عرصه ی جهانی سینمای ایران شناخته شده و دارای سبک منحصر به فرد می‌باشد. خانم لاکی انعام به عنوان سخنران بعدی این مراسم بود که در سخنانی کوتاه، به اهمیت سینمای ایران پرداخت و ابراز امیدواری کرد که جشنواره‌ی هفته ی فیلم بعدی ایران با حضور هنرمندان و کارگردانان مشهور این کشور برگزار شود.

آقای اقبال سبحان چودری مشاور نخست وزیر دولت بنگلادش در امور رسانه ها و میهمان اصلی برنامه در سخنرانی خود با اشاره به روابط دیرین فرهنگی بین دو ملت ایران و بنگلادش افزود: فیلمسازان ایران با حفظ ارزشهای انسانی، دینی و ملی خود فیلمهایی تولید می کنند که در جشنواره های مطرح دنیا صاحب مقام می شوند و بنده معتقد هستم که در بنگلادش نیز ما باید از سینمای ایران پیروی کنیم. ایشان خاطر نشان کرد که سینما نباید صرفا برای گذران وقت و تفریح باشد بلکه باید از ابزار سینما برای پیشرفت و توسعه فرهنگی، اجتماعی و علمی استفاده شود. آقای چودری در بخش دیگری از سخنان خود از تحریمهای ناعادلانه غرب علیه ملت ایران اظهار نارضایتی کرد و اظهار داشت ملت و دولت ایران بر تمام مشکلات فائق آیند.

آقای شفیعی کاردار محترم سفارت جمهوری اسلامی ایران در داکا و میهمان ویژه مراسم ضمن  تشکر از مسؤلین شیلپاکالا آکادمی و میهمانان حاضر در جلسه، آماری از فیلمهای مشهور ایران همراه با معرفی چند نسل از فیلمسازان ایران ارایه نمود. ایشان گفت : امروز توقع و انتظار ملتها از فیلم و سینما بالا رفته است. و سینمای ایران سعی می کند با ساختن فیلمهای پر محتوا به این توقعات پاسخ مثبت بدهد و به همین خاطر شاهد استقبال زیاد از فیلمهای ایرانی در جشنواره های بین المللی هستیم. آقای شفیعی افزود بحمد الله امروز در سینمای ایران در کنار آقایان، خانمها نیز نقش آفرینی می کنند و فیلمهای بسیار موفقی را کارگردانی می کنند. کاردار محترم در پایان از ادامه ی جشنواره ی نمایش فیلم ایرانی در شهرستانهای دیگر در طول ماه آینده خبر داد که مورد استقبال و خوشحالی حضار قرار گرفت. ایشان همچنین ابراز امیدواری کرد در آینده ی نزدیک شاهد برنامه های مشابه با حضور هنرمندان و فیلمهای بنگلادشی در ایران باشیم.

آقای بدر الانام بویامدیر بخش فیلم آکادمی شیلپاکالا از رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا به خاطر تدارک دیدن برنامه نمایش فیلم ایرانی تقدیر و تشکر کرد و از عموم حضار جهت مشاهده فیلمهای ایرانی دعوت بعمل آورد. ایشان بعضی از ویژگیهای انحصاری سینمای ایران را بر شمرد و گفت پیام صلح و انسان دوستی سرمایه اصلی فیلم ایرانی می باشد که دنیای امروز به شدت به آن نیاز دارد.

در انتهای مراسم نخستین فیلم ایرانی نمایش داده شد. این جشنواره تا روز 22 آبان ماه ادامه خواهد داشت که طی آن علاوه بر شهر داکا؛ شهرهای چیتاگنگ، راجشاهی و کولنا نیز میزبان جشنواره فیلمهای ایرانی خواهند بود.


 


١٢:٣٨ - يکشنبه ١٣ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٥٢٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٢٤خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها