يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

نشست ادبی با موضوع زندگی وآثارادبی سعدی وقاضی نذرالاسلام (شاعر ملی بنگلادش)

در راستای بزرگداشت مشاهیر ادبی ایران و بنگلادش روز جمعه چهارم آبان نشست ادبی با موضوع زندگی و آثار ادبی سعدی وقاضی نذرالاسلام (شاعر ملی بنگلادش) برپا شد. این نشست با همکاری موسسه پژوهشی قاضی نذرالاسلام و فاروق در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا و با حضور جمعی از فرهیختگان، شعرا و نویسندگان برگزار گردید. در این مراسم دکتر حسینی فائق سرپرست رایزنی فرهنگی؛ دکتر کهدویی استاد اعزامی زبان فارسی؛ امدادالحق چودری رئیس موسسه پژوهشی قاضی نذرالاسلام؛ ارشد ماجمودار محقق و پژوهشگر؛ عبدالحی شیکدار روزنامه‌نگار و شاعر؛ صوفی لال کوتهی دربار و دکتر احسن الهادی استاد دپارتمان زبان فارسی دانشگاه داکا به عنوان میهمان ویژه و سخنران حضور داشتند.

در بخشی از برنامه سرپرست رایزنی فرهنگی ضمن خوش‌آمدگویی به حضار، اظهار داشت پاسداشت بزرگان و مشاهیر، هویت فرهنگی یک ملت را تحکیم می بخشد و ضمن برقراری ارتباط میان نسلها، موجب زنده نگاهداشتن ارزشها و اخلاقیات می‌شود. دکتر حسینی فائق با بیان اهمیت و جایگاه قاضی نذرالاسلام در ادبیات و فرهنگ، تاثیر و نقش اشعار وی در تکوین هویت مدرن بنگلادش را مورد بررسی قرار داد.

آقای دکتر کهدویی نیز در سخنان خود اظهار داشت حافظ، سعدی، فردوسی و مولوی چهار شاعر بزرگ سرزمین ایران هستند. این چهار شاعر نه تنها در ایران و بنگلادش بلکه در دنیا مشهورند. با این وجود سعدی شهرت و احترام ویژه‌ای در سرزمین بنگلادش دارد تا جایی که اشعار وی به مناجات مردم این سرزمین راه یافته است. ایشان همچنین به زندگی و آثار قاضی نذرالاسلام پرداخت و این مطلب را خاطر نشان کرد که نذرالاسلام هر چند که عمر کاریِ کوتاهی داشت اما همین دوران کوتاه بسیار پر برکت بوده است. 

آقای عبدالحی شیکدار سعدی را با پیتهاگورش تشبیه کرد و گفت که سعدی بالاتر از پیتهاگورش بود. سعدی به دنبال انسان سازی از طریق تغذیه‌ی معنوی بود و به دنبال این بود که زندگی انسان را ارزشمند و با فضیلت سازد. ایشان از مسافرت سال 2006 خود برای ساختن فیلم حافظ و سعدی- به ایران نیز سخن گفت و اظهار داشت ایران کشوری زیباست و در زمان کنونی به تنهایی در مقابل جبهه‌ی استکبار ایستاده و وظیفه‌ی کشورهای مسلمان است که به ایران کمک کنند.

آقای ارشاد ماجموداردر سخنانی گفت: ادبیات سعدی با رویکرد صوفیانه، انسان کامل را جستجو می کند. هر آنچه در آثار سعدی است، هدف آن رسیدن به انسان کامل است و این ادبیات می تواند زندگی امروز بشری را نجات دهد.  آقای دکتر احسن الهادی نیز بر تاثیر معنوی اشعار سعدی تاکید داشت و اینکه مراجعه به اشعار سعدی می تواند انسان را از گناه دور سازد و به سوی توبه‌ی واقعی رهنمون سازد. همچنین محمد اکرام الاسلام سردبیر روزنامه شاینیک ( سرباز )، شاعر احمد بصیر، شاعر شاه صدیق، آقای محبوب موکول در این برنامه سخنرانی کرده وشاعر امین الاسعد و رحمان مجید نیز در مورد شیخ سعدی ب