سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن عیدغدیر درسفارت جمهوری اسلامی ایران ورایزنی

مقدمه

با فرارسیدن عید سعید غدیر، جشن عید ولایت وامامت با شکوه خاصی ازسوی پیروان اهل بیت (ع) در حسینیه ها ومساجد داکا و دیگر نقاط مختلف بنگلادش، گرامی داشته شد.  درهمین رابطه  با مشارکت فعال رایزنی فرهنگی نیز، دو مراسم جشن جداگانه 1- در محل سفارت جمهوری اسلامی  2- رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا برگزارگردید.

 اغلب شرکت کنندگان در مراسم برگزارشده درسفارت را جمع ایرانیان، مشتمل بر: اعضای سفارت وخانواده ایشان، دانشجویان ایرانی، جمعی ازایرانیان مقیم، تعدادی ازطلاب بنگلادشی جامعه المصطفی تشکیل می دادند. درحالی که دربرنامه برگزارشده در رایزنی، اغلب شرکت کنندگان را طبقات مختلف بنگلادشی از پیروان اهل بیت(ع) تشکیل می دادند. دراینجا به شرح برگزاری هریک از دو مراسم می پردازیم.

جشن عید غدیر در سالن اجتماعات سفارت.

این برنامه درروزپنجشنبه 8 شهریورماه با حضورآقایان: دکترواعظی سفیرمحترم ج.ا.ا در بنگلادش، سیدموسی حسینی، رایزن و سید محمدمهدی حسینی فائق، کارشناس فرهنگی، حجت الاسلام مشایخی نماینده جامعه المصطفی، درسالن اجتماعات سفارت ایران درداکا برگزارشد. در این مراسم، کارمندان سفارت، دانشجویان ایرانی، ایرانیان مقیم و طلاب جامعه المصطفی به همراه خانواده هایشان حضور داشتند. ایراد سخنرانی، اجراء همخوانی گروه قوّالی، شعرخوانی و مدیحه سرایی وتوزیع هدایا برحسب قرعه کشی از جمله برنامهای این مراسم بود که به اجرا درآمد.

پس از تلاوت قرآن، و در ابتدای مراسم، حجه الاسلام مشایخی درسخنان خود به بحث اهمیت روز غدیر پرداخت و با استناد به آیات قرآن "يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ  إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ" (سوره مائده آیه 67) و  "اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً" (سوره مائده آیه 3)   اهمیت این روز را تبیین نمود. ایشان در سخنان خود به روایت رویداد غدیر در منابع اهل سنت پرداخت و این نکته را خاطر نشان کرد که غدیر در منابع اهل سنت نیز آمده و مورد اجماع شیعه و اهل سنت می باشد. علاوه برآن، بررسی سیر تاریخی و وقایع روز 18 ذی الحجه و حجه الوداع نیز بخشی از سخنان ایشان بود.

پس از مدیحه سرایی، شعرخوانی و اجرای گروه قوالی به مناسبت عید غدیر، جناب آقای دکتر واعظی به موضوع اهمیت غدیر در عصر حاضر اشاره نمود. وی اظهارداشت: غدیر و پیامهای آن، بیش از آنکه بحثی مربوط به شیعیان و مسلمانان باشد، مربوط به کل بشریت است و باید از زوایای مختلف به آن پرداخته شود. آقای واعظی با اشاره به معضلات عصر حاضر، یکی از مهمترین دغدغه های بشر را در بحث نوع حکومت، حکمرانی خوب و عدالت دانست که تاکنون سازمانها، قوانین و نظامات داخلی و بین المللی از پاسخگویی به آن ناتوان بوده و هر آنچه تدبیر شده، به نوعی با نقصان و فساد مواجه بوده است. برهمین اساس، یافتن راه حل و ارائه ی الگو برای حکمرانی خوب و برقراری عدالت، همواره یکی از مسائل دانشوران و اندیشمندان بوده است. نگاهی عمیق و فلسفی به رویداد غدیر، می تواند بحث "حمکرانی خوب"، "عدالت" و "به زیستن" را نیز تبیین نماید و به همین دلیل و دلایل بیشمار دیگر- پیام غدیر بسی گرانقدر است و باید به آن پرداخته شود. در ادامه ی سخنرانی، ایشان ضمن خوش آمد گویی به دانشجویان و ایرانیان مقیم، به میراث کهن ایران در شبه قاره و عصر طلایی زبان فارسی اشاره داشت و عنصر فرهنگ را مهمترین مولفه و قوام بخش ارتباطات مردم شبه قاره با ایران دانستند که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

پس از سخنرانی سفیر محترم و اجرای دومین بخش از گروه قوالی، و همچنین توزیع هدایا براساس قرعه کشی، مراسم با قرائت دعای فرج امام زمان (عج) به پایان رسید. پذیرایی شام ازمهمانان، پایان بخش این مراسم بود.

 

جشن عیدغدیر در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی

روز جمعه مورخ 9 شهریور ماه، سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی شاهد برگزاری جشن عید غدیر وعید مباهله با حضور پر جوش جمعی از پیروان اهل بیت (ع) درداکا بود. دراین مراسم که با مشارکت رایزنی فرهنگی وانجمن مومنین بنگلادش منعقدشده بود نزدیک به 200 نفر اززنان ومردان بنگلادشی ارادتمند خاندان اهل بیت (ع) شرکت نمودند. مدیحه سرایی، تبیین و توصیف واقعه غدیرازسوی سخنرانان ایرانی وبنگلادشی وتودیع رایزن فرهنگی ومعرفی سرپرست رایزنی ازجمله برنامه های این مراسم بود.

در ابتدای این مراسم، آقای یونس علی غازی از طلاب بنگلادشی جامعه المصطفی در ارتباط با عید غدیر و وظایف شیعیان در این روز سخنرانی کردند و پس از سخنرانی ایشان، آقای سیدموسی حسینی رایزن فرهنگی، ضمن تبریک روز عید غدیر، در سخنانی بر ضرورت و اهمیت وحدت و یکپارچگی مسلمانان تاکید نمود. رایزن فرهنگی با اشاره به پیوند های عمیق دینی، فرهنگی، زبانی و تاریخی مردم ایران وبنگلادش، از میهمان نوازی مردم این کشور و تعامل بسیارخوب نهادهای دولتی و غیر دولتی بنگلادش با رایزنی در دوره مسئولیت ایشان درسمت رایزن فرهنگی تشکرنمود و  در ادامه، آقای حسینی فائق را باسمت سرپرست رایزنی معرفی نموده و ابراز امیدواری کرد پیوندهای فرهنگی دوملت بیش از پیش تقویت شود و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر مناسبات فرهنگی فیمابین باشیم.

 در ادامه‌ی برنامه، جناب حجه الاسلام مشایخی سخنران اصلی مراسم بود، ایشان رویداد غدیر را واقعه‌ی مهمی دانستند که مربوط به کل بشریت است و از این منظر باید به آن توجه شود. وی اظهارداشت: اسلام در تمام دوره های تاریخ بشریت وجود داشته است. دین تمام پیامبران صرف نظر از نامهای متعددی که برای ادیان ذکر شده، اسلام بوده است "إِن َّالدِّين َعِندَاللَّه ِالْإِسْلَامُ"؛ و البته این دین در زمان پیامبر اکرم(ص) به کمال خود رسیده است. ایشان به استناد به تفسیر آیات قرآن "مَا كَانَ إِبْرَاهِيمُ يَهُودِيًّا وَلَا نَصْرَانِيًّا وَلَكِن كَانَ حَنِيفًا مُّسْلِمًا"و "تَوَفَّنِي مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ" براین نکته تاکید داشتند که اسلام با اصل ولایت کامل شده و قبولی اعمال در گرو قبول ولایت است. شیعه بودن یک نعمت است و شیعیان باید قدر این موهبت الهی را بدانند و هرآنچه بر سر امت آمده از نابسامانی و مشکلات دیگر- از غفلت از اصل ولایت است.

این مراسم با قرائت دعا و پذیرایی ازمهمانان به پایان رسید.   

تصویر نمایی از جمعیت حاضر درمراسم جشن عید غدیر در رایزنی فرهنگی

 

 


١٠:٥٤ - دوشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١١٨١٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٤خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها