چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش اهم فعالیتهای مدرسه بین المللی ایران درداکا

مقدمه

مدرسه بین المللی ایران در داکا فعالیتها خود در سال تحصیلی 2018 م را با تعداد 154 نفر دانش آموز از کلاس مهد کودک تا کلاس ششم آغاز نمود. بحمد الله استقبال اولیای دانش آموزان جدید در امسال بسیار چشمگیر بوده است و نشان می دهد که اقدامها و اصلاحاتی که اخیرا، هم در بخش آموزش و هم در بخش خدمات صورت گرفته است اثر خود را برجای گذاشته است. امسال بیش از 50 نفر ثبت نام جدید داشتیم. نکته دیگر تنوع ثبت نام ها بود که هم در سطوح پایین و هم در کلاسهای بالاتر ثبت نام جدید داشتیم. این بدین معنا است که اعتبار مدرسه از لحاظ کیفیت آموزشی بهتر شده و اولیای دانش آموزان مدرسه ایران را با اطمینان خاطرانتخاب نموده اند. 

از جمله اقدامات جدید امسال، ارتقاء پایه آموزشی مدرسه تا کلاس ششم بوده است. طبق نظام آموزشی در بنگلادش، کلاس ششم ابتدای دبیرستان محسوب می شود و ما موفق شدیم به آموزش متوسطه نیز ورود پیدا کنیم. و این یکی از برنامه های بلند مدت مدرسه در جهت ترقی و توسعه بوده است. مسلما برنامه های آموزشی یک مدرسه هرچه منظم تر و مرتب تر باشد، نتیجه و بازدهی بیشتر و بهتری خواهد داشت. مدیریت مدرسه از آغاز سال سعی داشت روی این اصل حرکت کند. لذا پیش نیاز ها را تا قبل از آغاز کلاسهای سال تحصیلی جدید تهیه و تأمین نمود. کار ثبت نام ها را به موقع به انجام رساند و در این کار توجه و دقت شد تا دانش آموزان سالمتری پذیرش شود. بحمد الله در این مدت مشکل خاصی در امر آموزش پیش نیامده و نتایج امتحانات نیم سال اول نیز به طور عموم رضایت بخش بوده است. امیدواریم این روند رشد و پیشرفت در نیمه سال دوم نیز ادامه یابد و بتوانیم سال تحصیلی موفق تری داشته باشیم.

درباره دانش آموزان کلاس پنجم که امسال پایه ابتدایی را به پایان می رسانند، وباید درپایان سال در امتحانات سراسری شرکت کنند، برنامه ریزی و مراقبتهای ویژه ای انجام می گیرد. امسال تعداد دانش آموزان ما در این گروه 7 نفر می باشد. از میان آنان 3 نفر پسر و 4 نفر دختر هستند. در آماده سازی این گروه از تجربیات سال گذشته استفاده می شود. مراحل اداری درخواست شرکت درامتحان نهایی و امور دیگر برای شرکت آنان در امتحانات سراسری در اداره آموزش وپرورش انجام پذیرفته است.

اقدامات درجهت تحول آموزشی درسال جدید.

برخی از اقداماتی که از آغاز سال تحصیلی جاری برای رشد و تحول در وضعیت آموزشی مدرسه انجام گرفته است، ذیلا ذکر می گردد :

1. ترتیبات لازم و برقراری ارتباط با اداره آموزش متوسطه جهت هماهنگی و اخذ مجوزبرای راه اندازی کلاس ششم.

2. تهیه بروشور جدید دارای اطلاعات کامل برای معرفی مدرسه، چشم انداز و تبیین شرایط و دیگر مسایل مورد نیاز در امر ثبت نام.

3. تکمیل کادر معلمان با جذب چهار نیروی جدید که دو نفر جایگزین و دو نفر افزایش یافتند.

4. تجهیز و آماده سازی یک اتاق دیگر برای دانش آموزان کلاس ششم.

5. انجام پذیرش و ثبت نام برای سال تحصیلی جدید با شرایط مشخص شده و با دقت ویژه.

5. خرید4 میز مطالعه برای گروه مهد کودک و 6 نیمکت برای کلاسهای بالاتر به خاطر بالا رفتن تعداد دانش آموزان در سال جدید.

6. تجهیز کلاسها با امکانات دیجیتالی. مانند : خرید دو پرده نمایشی بزرگ جهت استفاده پروژکتور ، خرید یک دستگاه تلویزیون هوشمند سونی برای استفاده در کلاس مهد کودکان، افزودن 4 دستگاه کامپیوتر جهت استفاده دانش آموزان در کلاس های آموزش کامپیوتری و فن آوری اطلاعات و ارتباطات. قابل ذکر می باشد که از بین این چهار کامپیوتر، دو دستگاه توسط یکی از خیرین شیعه به نام آقای حسنین شیشیر به مدرسه ایرانی اهداء گردید. و دو دستگاه کامپیوتر دیگر مال مدرسه بود که پس از تعمیر وبازسازی در مدار بهره برداری قرارگرفت.

7-  برای جذاب سازی بیشتر فضای مدرسه، اقدامات زیباسازی وتغییر در دکوراسیون نیزانجام شد. به فضای سبز مدرسه افزوده شد و برای محافظت آن از دست بچه ها، از حصار فلزی استفاده شده است.

8- با توجه به گرمای هوا، برای رفاه دانش آموزان در تابستان، امسال 4 دستگاه کولر گازی اضافه شد.

9- برای استفاده در مراسمهای داخلی و نیز برای راحتی اولیای دانش آموزان و مراجعین، 50 عدد صندلی پلاستیکی مناسب خریداری شد.

10- برای ورزش و سلامتی دانش آموزان وسایل ورزشی متنوع خریداری گردید.

11- طراحی یونیفورم جدید مدرسه (پسرانه و دخترانه).

12. چاپ کارتکس جدید با طرحی نو.

13. تهیه دفتر مشق و تکالیف و لوازم التحریر با مارک مدرسه با طراحی نوین.

مراسم آغاز سال تحصیلی 2018

 شروع رسمی سال تحصیلی جدید، در تاریخ 12 ژانویه 2018 با حضورآقای سید موسی حسینی، مدیر مدرسه، طی مراسمی در مدرسه بین المللی ایران آغاز گردید و کلاس ها شروع شد. در این مراسم از دانش آموزان ممتاز سال گذشته نیز تجلیل بعمل آمد. تقویم آموزشی مدرسه برای سال تحصیلی جدید که با شرح وتفصیل کامل برنامه های داخلی و روزهای تعطیلات، قبلا تهیه و به چاپ رسیده بود، در همان مراسم بین دانش آموزان توزیع گردید. تمام سعی و تلاش مدیریت مدرسه بر این است تا برنامه ها طبق تقویم اعلام شده پیش برود.

اردوی تفریحی آموزشی دانش آموزان

 

 

 درپایان ماه ژانویه 2018 اردوی تفریحی سالانه مدرسه با شرکت مشتاقانه دانش آموزان برگزارشد. امسال علاوه بر بازدید از یکی از پارک های توریستی در اطراف داکا، از یادمان موسوم به "شهید منار"، نماد ملی یاد بود شهدای جنگ استقلال واقع در منطقه ساوار در حدود 22 کیلومتری شمال شهر داکا نیز بازدید بعمل آمد.

مسابقات ورزشی سالانه:

در تاریخ 12 فوریه مسابقات ورزشی سالانه مدرسه در رشته های مختلف ورزشی انجام شد. برای انجام مسابقات ورزشی، از زمین ورزشی دبیرستان

دولتی مشهور  به لابراتوار در شهر داکا استفاده گردید. در این مراسم

مدیردبیرستان دولتی لابراتوار، به عنوان مهمان ویژه حضور یافت. در پایان مسابقات، از دانش آموزان برتر در هر رشته ورزشی تقدیر و از سوی رایزن فرهنگی، هدایایی به آنان اعطاشد. مسابقات ورزشی امسال نسبت به سال قبل، با گستره وتنوع بیشتری انجام شد و در مطبوعات نیز بازتاب یافت.

گرامیداشت روز شهدای زبان مادری

 به مناسبت بزرگداشت روز ملی شهداء و روز جهانی زبان مادری، در تاریخ 21 فوریه بمناسبت روز ملی شهدا از طرف مدرسه برنامه ویژه ای برگزار شد. این روز  به یاد شهدای نهضت زبان مادری همه ساله گرامی داشته می شود و ازسال 2000 میلادی به بعد، ازسوی یونسکو نیز به عنوان روز جهانی زبان مادری به رسمیت شناخته شده است.

به همین مناسبت، در فضای حیاط مدرسه، یادمان وسمبل مناره شهدا و گلزار شهدا قرار داده شد. دراین مراسم، مسولین و معلمان و دانش آموزان و اولیای آنان با نثار دسته های گل یاد شهداء را گرامی داشتند. در ادامه یک راهپیمایی کوتاه در محدوده خیابان های اطراف مدرسه باشرکت آقای سید موسی حسینی، مدیر مدرسه، همراه با پلاکارد و پرچمهای سیاه، درگرامیداشت یادشهدای زبان مادری برگزارشد.

 برگزاری امتحان تست:

28 فوریه اولین امتحانات آزمایشی برای دانش آموزان هر کلاس که بعنوان کلاس تست شهرت دارد، انجام گرفت. زمان این امتحانات منطبق با همان تاریخی بود که در تقویم آموزشی سال ذکر شده بود. اولیای دانش آموزان، از این نظام مندی در مدرسه بسیار راضی و خوشحال هستند.

دور اول از سلسله جلسات با اولیای دانش آموزان

در هفته اول ماه مارس2018 دور اول جلسات تبادل نظر با اولیای دانش آموزان درسال جاری انجام شد. در این جلسات که با حضور رئیس و دبیر انجمن اولیاء و به ترتیب هر دو کلاس در جلسه ای جداگانه انجام گردید، مسایل گوناگون بررسی و جهت بر طرف ساختن مشکلات به ترتیب فوریت و اولویت، تصمیمات لازم اتخاذ شد.

فعالیتهای مدرسه در مناسبتهای مختلف

- در تاریخ 17 مارس بمناسبت روز ملی کودک، مسابقه نقاشی میان دانش آموزان  برگزار و به برندگان جوایزی اهدا گردید.

- در تاریخ 20 مارس فیلم ایرانی، الو الو من جوجوام در مدرسه به نمایش درآمد.  عموم دانش آموزان و اولیای محترم دسته جمعی، درمدرسه به مشاهده این فیلم ایرانی نشسته و لذت بردند.

- در تاریخ 23 مارس به مناسبت حلول سال جدید ایرانی، مراسمی با حضور رایزن فرهنگی که مدیریت مدرسه رانیزبرعهده دارد، همچنین معلمان و پرسنل مدرسه برگزار شد. در این مراسم، مدیر مدرسه، هدایای نوروزی به معلمان و کادراجرایی مدرسه اعطا نمود که باعث تشویق و خوشحالی همگان گردید. این مراسم با پذیرایی ناهار به اتمام رسید.

- در تاریخ 2 آوریل، گروه هنری تئاتر دانشگاه داکا در حیاط مدرسه، نمایشی هنری را به اجرا در آورد که مورد استقبال و باعث شادی و خوشحالی  دانش آموزان و اولیا گردید.

- در تاریخ 8 آوریل بمناسبت روز زن و ولادت با سعادت بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهراء (س) از معلمان و خدمتکاران زن در مدرسه  تجلیل و تکریم بعمل آمد.

- 22 آوریل امتحانات دور دوم آزمایشی «کلاس تست» برگزار شد. بعد از تعطیلات تابستانی و رمضانی دوباره مدرسه از 24 جولایی باز شد. این بار نیز طبق تقویم آموزشی سال، کلاس تست انجام شد.

- 27 ماه آوریل بمناسبت عید فطر و بازگشایی مدرسه مراسمی فرهنگی با عنوان «گردهمایی عیدی» در مدرسه برگزار شد. در این مراسم فرهنگی، در وسط سالن اجتماعات جایگاهی ساخته شد تا دانش آموزان بتوانند در جایگاه قرارگرفته و شعر، داستان و یا سرودی را بخوانند و یا نمایشی را به اجرا در آورند. آقای سید موسی حسینی ضمن حضور در این مراسم، به کلیه دانش آموزان، معلمان، مسؤلین و کارمندان مدرسه تبریک گفت و برای آنان آرزوی موفقیت نمود. در پایان از  کلیه دانش آموزان با شیرینی سنتی مخصوص عیدی پذیرایی بعمل آمد.

- 8 جولای امتحانات نیم سال اول سال تحصیلی جاری آغاز شد و تا 22 جولای ادامه یافت. قرار بود اول ماه آگست، طی مراسمی نتایج این امتحانات اعلام شود و ترتیب لازم دراین خصوص فراهم شده بود، اما متأسفانه به علت اعتراضات بی سابقه سراسری دانش آموزان و دانشجویان به دنبال کشته شدن دو دانشجو در یک تصادف خیابانی در شهر داکا، تمام کشور قریب به یک هفته است که فلج شده است. این حادثه باعث ایجاد اختلال در برنامه های آموزشی مدارس از جمله مدرسه بین المللی ایران گردید. این شرایط بر برنامه های آموزشی مدرسه تأثیر گذاشت وبه لحاظ مسایل ایمنی دانش آموزان عملا 3 روز اولیا فرزندانشان را به مدرسه نیاوردند. اکنون خوشبختانه اعتراضات دانشجویی پس از 8 روز فروکش کرد و مدارس از جمله مدرسه ایران فعالیت آموزشی خود را مجددا آغازنمودند.

 اقدامات فوق برنامه:

1. دوره آموزش قرآن و آداب اسلامی :

 این دوره ها توسط قاری و معلم قرآن آقای آ ک ام فیروز هفته ای دو روز در مدرسه برگزار می شود. دانش آموزان از مهد کودک تا کلاس سوم در دو گروه (الف) و (ب) تقسیم می شوند. گروه الف در روز های یک شنبه و گروه ب در روزهای سه شنبه در این دوره ها شرکت می کنند. در پایان دوره ها امتحان گرفته می شود و نمرات دریافتی در کارتکس هر یک به ثبت می رسد.

2. . آموزش زبان فارسی :

برای دانش آموزان کلاس ششم، دوره آموزش زبان فارسی برنامه ریزی وبه اجرا در آمده است. علاوه بر آن، 5 نفر از خانم معلمان مدرسه جهت فراگیری زبان فارسی، در کلاس های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ثبت نام نموده اند و در حال یاد گیری زبان فارسی می باشند.

3. دوره آموزش کامپیوتر :

برای دانش آموزان کلاس سوم، چهارم و پنجم دوره آموزش کامپیوتر برگزار شده است. کامپیوتر هایی که هدیه دریافت کردیم، به علاوه یکی از کامپیوتر های تعمیر شده در این دوره ها مورد استفاده قرار می گیرد. در پایان دوره امتحان گرفته می شود و در کارتکس به ثبت می رسد.

4. کلاس هنر و نقاشی :

آقای عبد الله المأمون معلم هنر مدرسه می باشد. برای دانش آموزان در مهد کودک تا کلاس سوم آموزش هنر برگزار می شود. در پایان دوره امتحان گرفته ونتیجه آن در کارتکس به ثبت می رسد.

5. آموزش موسیقی و سرود :

خانم سعدیه چودری معلم موسیقی مدرسه این دوره ها را برگزار می کند. برای دانش آموزان در مهد کودک تا کلاس سوم آموزش موسیقی برگزار می شود. در پایان دوره امتحان گرفته می شود و در کارتکس به ثبت می رسد. علاوه بر آن یک گروه موسیقی و سرود خوان مشترک در مدرسه آموزش می بینند که در مراسمها و مناسبتهای ملی ایران که ازسوی رایزنی فرهگی برگزارمی شود، از طرف مدرسه بین المللی ایران به زبان های بنگلا و زبان فارسی موسیقی و سرود اجرا می کنند. آموزش این گروه را نیز خانم سعدیه چودری برعهده دارد.

نیاز ضروری ومهم :

با لطف خداوند وعنایت مسئولین ایران، طی 2 سال گذشته بسیاری از تجهیزات و لجستیک آموزشی وهمچنین کادر آموزشی و اداری مورد نیاز مدرسه تأمین گردید ومدرسه درحال حاضر از این جهت کمبود چندانی ندارد. اما با توجه به استقبال چشمگیر از این مدرسه و روند افزایش ثبت نام ها درسال آینده، مهمترین نیاز مدرسه درحال حاضر، افزایش فضا و توسعه کلاس های آموزشی می باشد. در سال جاری وقتی که پایه های آموزشی را تا کلاس ششم ارتقاء دادیم به سختی توانستیم فضایی برای کلاس آنها جور کنیم. ازاین رو، در سال آینده هیچ چاره ای نیست جز اینکه یا ثبت نام جدید را و یا اینکه برنامه ارتقاء پایه های آموزشی تا کلاس هشتم را متوقف کنیم. و پرواضح است که هر دو گزینه به زیان مدرسه و روند رو به رشد آن در حال حاضر تمام  خواهد شد. لذا به هرنحو ممکن باید تدبیری اتخاذ شود تا قبل از شروع سال تحصیلی جدید، نیاز به فضا و مکان آموزشی به نحو مطلوب حل گردد.

سخن پایانی

با عنایات خداوند بزرگ، و به دنبال تلاشهای صورت گرفته طی دو سال اخیر در جهت بالا بردن اعتبار علمی مدرسه بین المللی ایران به عنوان آبروی جمهوری اسلامی ایران، با کمال خوشبختی می توانیم ادعاکنیم که تلاش های صورت گرفته اکنون به ثمر نشسته و شاهد نمایان شدن آثار مادی ومعنوی تدابیر اتخاذشده هستیم. فعالیتهای گوناگون مدرسه مورد استقبال چشمگیر خانواده ها قرار گرفته است. وابستگی مالی مدرسه به حمایت مادی ازایران، روند کاهشی خود را نشان می دهد.


١٠:٥٩ - يکشنبه ٢١ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٠٧٥٠    /    تعداد نمایش : ١٧٠خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها