سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

برنامه های گرامیداشت روز جهانی قدس دربنگلادش

به مناسبت روز جهانی قدس سمیناری با عنوان «وظایف امت اسلامی در هفتادمین سال از  اشغال قدس ازسوی اسراییل» به همت کمیته قدس بنگلادش در داکا برگزار گردید.

در این سمینار که در سالن اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش در مرکز شهر داکا برگزار گردید، آقای دکتر واعظی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، وکیل مصطفی لطف الله، عضو پارلمان از حزب کارگربنگلادش، پرفسور مشکات الدین، رئیس دانشگاه جنوب شرق، حجة الاسلام سید آفتاب حسین نقوی، امام جمعه مسجد میرپور داکا، مولانا احمد بدر الدین ، سردبیر ماهنامه المدینه، پرنسیپال سخاوت حسین، سردبیر روزنامه آجکر بهولا و آک ام بدر الدّجی، از وکلای برجسته دادگاه عالی به ارایه دیدگاه های خود در خصوص مسأله فلسطین و با تأکید بر اندیشه های والای امام خمینی(ره) پرداختند.

عصر روز جمعه 22 ماه مبارک رمضان، سمینار در حالی آغاز شد که سالن پر از جمعیت مسلمانان علاقمندی بود که با دهان روزه و با حضوری پر شور، حمایت خود را از حقوق برادران مظلوم فلسطین ابراز نمودند.

وکیل بدرالدجی ازحقوقدانان برجسته ومعاون کمیته قدس بنگلادش

پس ازتلاوت کلام الله مجید، ابتدا آقای وکیل بدرالدجی، معاون کمیته قدس، طی سخنان عرض خیر مقدم به مهمانان و حضار در جلسه گفت : با دلی حزین و غمگین ما امروز در این سالن جمع شده ایم تا از مظلومیت ملت عزیز فلسطین سخن بگوییم. ولی آنچه که قلب را داغدار می کند این است که 70 سال دارد سپری می شود. آیا سرنوشت این ملت همین خواهد بود که هست. آیا این سرنوشت محتوم این ملت است یا امید تغییر وجود دارد؟ رژیم صهیونیستی برنامه های دراز مدت خود را قدم به قدم دارد به اجرا در می آورد. آخرین اقدام آنان، انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف می باشد. این درحالی بود که متأسفانه دولت های اسلامی همسایه حتی اعتراض شفاهی هم نکردند. این قضیه أسفناک در حقیقت وظایف ما را سنگین تر می سازد و سمینار امروز نیز با همین هدف تشکیل شده است.

پس از آن پرنسیپال شوکت حسین که مقاله نویس اصلی درباره موضوع سمینار بود، به ارایه مقاله خودپرداخت. ایشان در مقاله خود از انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف به شدت انتقاد نمود و اظهار داشت: دولت آمریکا با این اقدام خودسرانه اعتبار خود در قضیه فلسطین را از دست داده است. وی در فراز دیگری نوشت : رژیم غاصب با حمایتهای غرب به ویژه آمریکا با برافروحتن جنگهای خانمان سوز توسط گروهکهای داعشی و تروریستی، کشور های اسلامی در خاورمیانه را یکی پس از دیگری به نابودی می کشاند. تنها هدفی که دنبال می کند این است که با ایجاد تغییرات در نقشه جغرافیایی خاورمیانه سیطره خود را مستحکم نماید. ولی حضرت امام خمینی (ره) با اعلام روز جهانی قدس بر سر راه این آرزوی رژیم غاصب، سد محکمی را به وجود آورده است و مقاومت مردم شهید پرور فلسطین این توطئه را نقش بر آب خواهد ساخت.

پرنسیپال شوکت حسین سردبیر روزنامه آجکربولا

آقای شوکت حسین از دولتها و ملتهای اسلامی دعوت نمود بجای تشکیل ارتش مشترک اسلامی که هدفی جز حفظ کیان آل سعود ندارد، ارتشی تشکیل داده شود که برای آزادی قدس مبارزه کند. 

حجة الاسلام سید آفتاب حسین در سخنان خود گفت : توطئه چینی های قوم یهود بر امت اسلامی از زمان پیامبر اسلام (ص) سابقه داشته و تا زمان حاضر همچنان ادامه دارد. ولی در این میان بدترین و مصیبت زا ترین توطئه آنان اشغال سرزمین فلسطین و آوره ساختن میلیونها مردم از خانه ها و کاشانه های خود بوده است. کاری که حضرت امام خمینی از آن به عنوان غده سرطانی بر پیکر جهان اسلامی یاد نمود. درهمین راستا، امام خمینی، در مقابله با این دولت شوم و خون آشام، مسلمانان را به اتحاد و همبستگی دعوت نمود.

حجت الاسلام سیدآفتاب حسین نقوی

مولانا احمد بدر الدین در سخنان خود با ذکر ابیاتی از احمد شوقی، شاعر بیدارگر عرب گفت : قضیه فلسطین فقط مسأله مردم فلسطین نیست. زیرا که این مسأله با ایمان و عقیده مسلمین جهان گره خورده است. البته دشمنان همیشه تلاش کرده اند این قضیه را یک مسأله ای بین فلسطین و اسراییل نشان دهند تا دیگر ملل مسلمان با آن کاری نداشته باشند. البته تا حدودی هم آنان موفق شدند. زیرا در حادثه اخیر قتل عام جوانان معترض به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، عکس العملی ازسوی دولتها مشاهده نشد.

مولانا احمد بدرالدین

آقای بدر الدین صهیونیست ها را ملتی خبیث خواند و گفت : از نحوه رفتارهای آنان پیدا است که آنان حتی لیاقت معیشت با جوامع متمدن را هم ندارند. هر جای دنیا فتنه ای وجود دارد، دست صهیونیست ها دیده می شود. تا آنجا که مجدد الف ثانی، عالم بزرک شبه قاره گفت : اگر در عمق آقیانوس اطلس دیدید دو تا ماهی با هم دعوی می کنند، یقین داشته باشید که آنجا هم دست یهودی ها است. ایشان با تأسف گفت : خیلی دردآور است که می بینیم قدسی که یک روز به دست خلیفة المسلیمن تحویل داده شده بود، اما امروز دولتهای اسلامی آقای ترامپ را دعوت می کنند تا به دست ایشان بسپارند. البته اگر دولت ها به سر خود بیآیند و راه اتحاد را برگزینند، ان شاء الله با مقاومت ملت عزیز فلسطین قدس به زودی قدس آزاد خواهدشد.

دکتر عباس واعظی دهنوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود گفت : 70 سال پیش، غده سرطانی و شجره خبیثه در سرزمین فلسطین کاشته شد که نامش را اسراییل گذاشتند. دولتی که غیر از وحشت و خشونت و خونریزی چیزی سرش نمی شود و متأسانه نه فقط ملت فلسطین، بلکه تمام امت اسلامی مبتلا به این مشکل شده ایم. مسأله فلسطین امروز به یک مسأله انسانی تبدیل شده است. وی با استناد به تحلیل آقای برنارد لوئیس تصریح نمود که آمریکا با راه اندازی اختلافات شیعه و سنی موفق شده، این قضیه را طبق میل خودشان هدایت کند. ولی جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی ندای وحدت را سر داد. ایران با برگزاری سمینار ها و کنفرانس های بین المللی جهت ایجاد وحدت و همبستگی بین ملل اسلامی تلاش می کند. روز جهانی قدس که ازسوی امام خمینی نام گذاری شد نیزازجمله همین تلاش هابرای آگاه سازی مسلمانان نسبت به دشمن اصلی شان یعنی رژیم صهیونیستی بوده است.

دکترعباس واعظی سفیرجمهوری اسلامی ایران

آقای سفیر اظهار امیدواری کرد : ما به وعده های قرآنی اعتقاد راسخ داریم و بر این باور هستیم که امت اسلامی با اتحاد و همبستگی در آینده نه چندان دور قادر خواهند بود این درخت خبیثه را از بین ببرند.

پرفسور مشکات الدین رئیس دانشگاه جنوب شرق داکا، در سخنان خود گفت : ما ظلم و بیدادگری در هر کجای دنیا باشد و بر هر کسی باشد، آن را نمی پذیریم. چون این از آموزه های دینی ماست که لاتظلمون ولاتظلمون. اما اکنون بیش از 70 سال است که بر مردم فلسطین ظلم و ستم انجام می گیرد، ولی مجامع بین المللی سکوت اختیار می کنند. هر گاه هم سازمان ملل خواسته کاری بکند، فورا آمریکا با استفاده از حقّ وتو آن را خنثی ساخته است.

دکترمشکات الدین رییس دانشگاه جنوب شرق داکا

رییس دانشگاه جنوب شرق با تشکر از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت بی دریغ از ملت فلسطین اظهار داشت : عنوان سمینار امروز "وظایف مسلمین در مقابل 70 سال اشغال است". اینجانب نیز بر این باور هستم که قضیه فلسطین و نیز حوادث اخیر در یمن و میانمار و سوریه همه باهم مرتبط اند و این مسأله جهانی است. لذا ما با برقراری ارتباط و همفکری و همگرایی با برادران مان در دیگر کشور ها باید یک حرکت جهانی راه بیندازیم تا بتوانیم با مطرح کردن این مسایل به سطح جهانی اقدامات مؤثرتری را اتخاذ کنیم.

وکیل مصطفی لطف الله نماینده پارلمان بنگلادش از حزب چپ گرای کارگر

وکیل مصطفی لطف الله، نماینده پارلمان بنگلادش ومهمان اصلی جلسه ضمن محکوم کردن دولت اسراییل بخاطر ظلم و ستم و آوره سازی مردم فلسطین از خانه های شان گفت : سلام سرخ من به آن برادران و خواهران دلیر در فلسطین باد که با تمام شجاعت و ایثارگری جهت آزادی وطن خود مبازره می کنند. در این قضیه دولت آمریکا نقش بسیار زشتی را بازی می کند و با ایجاد اختلاف بین مسلمانان به غارتگری اموال و ثروتهای مسلمانان می پردازند. این عضو پارلمانی افزود : حضرت امام خمینی اسرائیل را غده سرطانی خوانده. ولی به نظر من این دولت امروز به یک قدرت شیطانی و شرآفرین تبدیل شده است. ولی ما نباید خاموش بنشینیم. باید از مبارزه برحق مردم فلسطین قاطعانه حمایت کنیم تا ان شاء الله در آینده نزدیک قدس شریف آزاد گردد و ملت فلسطین به حقوق خود برسند.

دکتر کوثر مصطفی ابواولایی رییس کمیته قدس بنگلادش

پرفسور دکترکوثر مصطفی ابو الولایی رئیس کمیته القدس بنگلادش، رئیس جلسه و آخرین سخنران مراسم  بود. ایشان ضمن تشکر از مقاله نویس که مقاله بسیار غنی را ارایه داده است گفت : امروز مسلمانان به یک چیز نیاز دارند و آن اتحاد است. اتحاد قلبی بین مسلمانان می تواند خیلی از گره های جهان اسلام بخصوص مسأله فلسطین را بگشاید. ولی متأسفانه آن اتحاد وجود ندارد. این نشان می دهد که ما مسلمان  هستیم ولی ایمان کامل نداریم. به پیامبر مان محبت نمی ورزیم. در چنین وضعیتی، شما مهمانان و حضار گرامی که با دهان روزه امروز اینجا جمع شدید تا حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین اعلام کنید، واقعا کاری جهاد گونه انجام دادید، زیرا چون آمدید از حق دفاع کنید. ما همه در پیشگاه خداوند متعال دعا می کنیم تا هرچه زوردتر قدس آزاد گردد و ملت فلسطین به سرزمین خود باز گردند. ان شاء الله.

دعاونیایش برای آزادی قدس واتحاد  وپیروزی مسلمانان، پایان بخش این مراسم بود که ازسوی مولانا دکتر عثمان غنی به اجرادرآمد.

ملاحظات:

· قبل از آغاز مراسم، فیلمی ازجنایات صهیونیستها در کشتار مبارزان فلسطینی به نمایش درآمد که حضار را سخت تحت تأثیر قرار داد. همچنین در محوطه سالن ورودی به مراسم سمینار، نمایشگاهی از تصاویر جنایات صهیونیست ها علیه مسلمانان فلسطین به نمایش گذارده شد.

· برنامه های روز جهانی قدس دربنگلادش همه ساله ازسوی کمیته ای به نام کمیته قدس سازماندهی واجرامی شود. دراین کمیته 15 نفره، استادان دانشگا، حقوقدانان، چهره های رسانه ای، خطبای دین، نمایندگان انجمن های دانشجویی، طلاب دینی و....حضوردارند.

· پس از برگزاری نماز جمعه، جمعی از نمازگزاران درحالی که پلاکاردهایی علیه رژیم صهیونیستی بردست داشتند با تشکیل زنجیره انسانی وسخنرانی درمقابل باشگاه مطبوعات داکا به تظاهرات پرداختند و پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند.

· مراسم روز جهانی قدس درداکا با بازتاب وسیع رسانه ای همراه بود که 7 شبکه تلویزیونی و تعداد زیادی از روزنامه ها و درگاه های خبری، با چاپ عکس وگزارش این مراسم رابازتاب دادند.

 

. علاوه بر داکا، روز جهانی قدس در شهر کلنا نیز با حضور پرشور مسلمانان نمازگزار در آن شهر گرامی داشته شد.

نمایی از زنجیره انسانی دراعتراض به رژیم صهیونیستی درمقابل باشگاه خبرنگاران داکا

زنجیره انسانی وسخنرانی در مقابل باشگاه خبرنگاران داکا

تظاهرات روز قدس درشهر کلنا


٠٨:١٣ - دوشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٠٧٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٠خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها