سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت بیست ونهمین سالروز رحلت امام خمینی (ره)

بیست و نهمین سالروز ارتحال ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با برگزاری سمیناری ازسوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا تحت عنوان: "تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بربیداری امت اسلامی"، گرامی داشته شد.

در این مراسم که در عصر روز جمعه مؤرخ 11 خرداد 1397 در سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی دافودیل در داکا برگزار گردید، سخنرانان درباره تأثیر افکار و اندیشه های امام خمینی (ره) در بیداری امت اسلامی به سخنرانی پرداختند. پرفسور دکترمحمد شمشیر علی، از دانشمندان علوم هسته ای برجسته در سطح قاره آسیا و مؤسس دانشگاه آزاد بنگلادش بعنوان مهمان اصلی، آقای دکتر عباس واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا به عنوان مهمان ویژه در این جلسه حضور بهم رساندند. آقایان راشد عالم بهویان استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه داکا و حجت الاسلام محمد اشرف الدین خان سخنرانان این جلسه بودند. آقای مصطفی کمال مجومدار روزنامه نگار پیشکسوت و سردبیر نشریه آنلاین انگلیسی greenwatchbd.com  درباره موضوع سمینارمقاله ارایه نمود و پرفسور دکتر ک ام سیف الاسلام استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا ریاست جلسه را برعهده داشت. پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری محمد شهید الاسلام، مجری برنامه، آقای محمد عبد القدوس معاون مدرسه بین المللی جمهوری اسلامی ایران در داکا، مهمانان را به جایگاه دعوت کرد.

ابتدأ آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی، ضمن عرض تسلیت بیست و نهمین سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری الاسلامی ایران، حضور مهمانان از طبقات مختلف اجتماعی دراین مراسم را خیرمقدم گفت. وی در  سخنان مختصری درتبیین موضوع سمینار امروز، اظهار داشت : گرچه 29 سال است که امام خمینی، از میان ما رخت بر بسته است، و علیرغم سیاه نمایی های دشمنان انقلاب اسلامی طی این سالها در جهت تأثیر زدایی از اندیشه امام، اما اندیشه و فکر خمینی همچنان بالنده، زنده و رو به گسترش است. بدون تردید، تقویت و رویش جنبش های فکری، بیداری وتحولات سیاسی درمیان مردم بسیاری ازکشورهای اسلامی طی سال های پس از انقلاب وبویژه درسالهای اخیر، تأثیر گذاری اندیشه امام خمینی درمیان امت اسلامی را گواهی می دهد. رایزن فرهنگی افزود:در تحلیل جنبشهای اسلامی معاصر، بسیاری از صاحبنظران بر این عقیده اند که انقلاب اسلامی ایران، یکی از عوامل مهم و موثر در روند پیشرفت بیداری و آگاهی مسلمانان در جوامع اسلامی نقش داشته است. البته این نکته را نباید ازیاد برد که به موازات پیشرفت بیداری اسلامی، شاهد ظهوراندیشه های منحرف وفرقه گرا، باپشتیبانی مادی، لجستیکی وتبلیغاتی دشمنان اسلام واستکبار جهانی، باعناوین مختلف به نام اسلام درمیان امت اسلامی بوده وهستیم. هدف این حرکت ها، ایجاد اختلاف و تفرقه میان مسلمانان با نام اسلام است ولذا مسلمانان باید درمقابله با این دسیسه ها هوشیارباشند.

آقای مصطفی کمال مجومدار در مقاله خود که با عنوان «تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) در بیداری امت اسلامی» به رشته تحریر در آورده بود گفت : اگر بخواهیم درباره تأثیر اندیشه های حضرت امام خمینی بحث کنیم، لازم است شرایط و بستر دوران ایشان را در نظر بگیریم. امام خمینی در ابتدای نهضت خود با نفوذ استعمار غرب در اداره حکومت ایران به شدت مخالفت ورزید. یکی از ویژگیهای قیادت امام این بود که وی انتقاد از رژیم وقت را به اتنقاد از خاندان پهلوی در آورد و در این کار توده های مردم را همراه خود ساخت. در دوره پس از پیروزی انقلاب نیز ایشان حکومت نظام دینی برمبنای ولایت فقیه را به بهترین شیوه پایه گذاری کرد.

این در دورانی بود که جهان، در دو نظام سوسالیسم شرق و دموکراسی غرب به گونه ای غوطه ور شده بود که تصور نظامِ خارج از آن دوسیستم را غیر ممکن ساخته بود. اما امام خمینی این تصور غلط را زیر پا گذاشت و نظامی را پایه ریزی کرد که کاملا بر مبانی و اصول اسلامی مبتنی است و مورد استقبال گرم توده های مردم از عام و خاص قرار گرفت و در حقیقت به الگویی برای ملتهای اسلامی تبدیل شد. آقای مجومدار افزود : این نظریه حضرت امام خمینی که اداره امور کشور باید در دست فقهای اهل خبره قرار گیرد را می توان به نظریه معروف جمهوری افلاطون تشبیه نمود.

آقای راشد عالم بهویان استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه داکا در سخنان خود گفت : یکی از مسایلی که حضرت امام خمینی عملا گره گشایی نمود، جایگاه دین و سیاست بوده است. رهبر کبیر انقلاب به صراحت اعلام کرد کسانی که دین را از سیاست جدا می دانند، آنان نه دین را می فهمند و نه سیاست را. چون سیاست ما عین دیانت ما است. ایشان موفق شد عملا اثبات کند که اسلام دین سیاست است. آقای راشد عالم با اشاره به اعترافات آقای همفری، جاسوس استعمار انگلیس در خاورمیانه در دسیسه چینی ها در این خطه از جهان اسلام، حضور فعال استعمارگران غرب و صهیونیستها را عامل اصلی تفرقه و ناآرامی و سکولار شدن دولتها دانست و آن را محکوم کرد.

حجة الاسلام محمد اشرف الدین خان در سخنان خود با استناد به آیه کریمه « يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَلَا يَخَافُونَ لَوْمَةَ لَائِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتِيهِ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ » اظهار داشت که با پیروزی انقلاب اسلامیِ ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی، در حقیقت این وعده الهی تحقق پیدا کرده است. ایشان با نقل چند مورد دیگر از احادیث و روایات معصومین (ع) بر این ادعای خود شاهد آورد. آقای اشرف الدین در بخش دیگری از سخنان خود اصطلاح ولایت فقیه را از دیدگاه حضرت امام توضیح و تشریح نمود و افزود : امام خمینی فقط به فکر ملت ایران نبود، بلکه دغدغه امت اسلامی در سراسر جهان را داشت. از این رو بود که ایشان اولین مسأله جهان اسلام را مسأله فلسطین دانست و روز قدس را اعلام نمود. وی اظهار امیدواری کرد ان شاء الله در آینده نه چندان دور، قبله اول مسلمین از چنگال صهیونیستها آزاد خواهد شد.

مهمان ویژه سمینار، آقای دکتر عباس واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود اظهارداشت: وقتی که ما از رژیم جبارشاهنشاهی نجات پیدا کرده بودیم، هیچ چیز از خود نداشتیم و بسیار عقب افتاده بودیم. در هر یک از زمینه های علم وصنعت و کشاورزی و ....نیازمند دیگران بودیم. حتی از همین بنگلادش می بایست پزشکان می آمدند تا بیماران ما را معالجه کنند. ولی به زودی به رهبری های حکیمانه حضرت امام، ملت ما در تمام زمینه های علم و تکنولوژی، فرهنگ وهنر، پیشرفت چشمگیری حاصل نمود. بحمد الله امروز ملت ما صاحب دانش هسته ای است و ما توانستیم ملت خود را به جایگاهی مستحکم برسانیم.

دکتر واعظی با اشاره به تأثیر نهضت رهبر کبیر انقلاب در جهان اسلام گفت : در زمانی که ما به رهبری امام خمینی انقلاب را به پیروزی رساندیم، تغییر و تحولاتی نیز در خیلی از کشور ها ی اسلامی از جمله مصر ، ترکیه ، تونس ، مالزی ، افغانستان حتی در عربستان سعودی هم پدید آمده بود. ولی آنان نتوانستند این جرقه را به نفع خود شعله ور سازند. اما ملت ایران موفق شد از این انفجار نور، کمال بهره را ببرد و روز به روز در مسیر ترقی و پیشرفت قدم بردارد.  سفیر محترم در تحلیل دیگری از شرایط موجود جهان اسلام اظهار داشت : متأسفانه امروز در خیلی از کشورهای اسلامی، جنبه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اسلام به طور جزئی مورد توجه قرار می گیرد. در حالیکه امام خمینی (ره) از دولتی که رسول الله (ص) در مدینه النبی (ص) بوجود آورده بود، الگو گرفته و برای برقراری چنین نظامی نهضت به پا کرد. بحمد الله ندای انقلاب اسلامی ما به گوش خیلی ها رسیده است و امروز مقاومت حزب الله در لبنان و مردم مظلوم فلسطین از این انقلاب اسلامی نیرو گرفته است. ما دسیسه ها و توطئه های ابرقدرتها را یکی پس از دیگری زیر پا گذاشتیم و مقاومت کردیم و ان شاء الله به اتفاق همه شما جشن پیروزی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را هر چه شکوهمند تر برگزار خواهیم کرد.

پرفسور دکتر شمشیر علی، مهمان اصلی مراسم در سخنان خود گفت : اینجانب از آنجا که قبل از انقلاب نیز به ایران سفر داشتم و همچنین بعد از پیروزی انقلاب نیز توفیق داشتم از نزدیک ملت ایران را به بینم، لذا مقایسه وضعیت این ملت بزرگ در قبل و بعد از اتقلاب برای من آسان تر شد. بعد از پیروزی انقلاب، وقتی اینجانب به ایران سفر کردم، با مشاهده شعار «الله اکبر» از پشت بامهای شهر بزرگ تهران که نشانه وحدت و همبستگی آنان بود، بسیار امیدوار شدم. این اقتدار مردم ایران که برخاسته از وحدت و همبستگی بوده است، نه شاه قدرت مقابله آن را داشت و نه آمریکا و رژیم صهیونیستی.

این دانشمند برجسته هسته ای افزود: در زمان شاه امکانات، فقط برای گروه های خاص فراهم بود. ولی بعد از پیروزی، هم نیاز های اساسی و نیز امکانات زندگی برای همه مردم فراهم شده است. ایشان با اشاره به حضور فعال زنان در جامعه ایران اظهار داشت : حکومت اسلامی در ایران هیچگاه مانع سر راه حضور زنان در جامعه نشده است. زنان با مراعات کردن حجاب اسلامی در همه عرصه های علمی ، سیاسی ، آموزشی ، اجتماعی و غیره نقش ایفا می کنند. ایشان با انتقاد از مسلمانانی که از دین فقط نماز خواندن و روزه گرفتن و عمره رفتن را برداشت کرده اند گفت : ما از ملت ایران خیلی چیزها می توانیم یاد بگیریم. چون ملت ایران هر چه دستآورد دارد از تعلیمات صحیح الهی و پیامبر عظیم الشأن ایشان دارد و همانطور که خدا رب برای عالمین است، پیغمبر نیز رحمت برای عالمین است، پس آموزه های اسلام نیز برای ملت خاصی نیست بلکه برای جهانیان است.

دکتر شمشیرعلی از دشمنی غرب با اسلام به شدت انتقاد کرد و اظهار داشت : اینکه ما از زبان آنان شعار نظم نوین جهانی می شنویم، در این نظم نوین آنان اگر به جای دشمنی با ایران، در جهت حل مسایل گام بر می داشتند و دستآوردهای ایران در زمینه اخلاقیات و حقوق واقعی انسانها را ضمیمه آن نظم نوین می ساختند، جهان به دنیایی پر از آشتی و صلح وارد می شد.

پرفسور دکتر ک ام سیف الاسلام رئیس جلسه وآخرین سخنران سمینار بود. ایشان ضمن عرض تشکر از مسئولین رایزنی فرهنگی، به خاطر تدارک این مراسم نورانی، بیست نهمین سالروز رحلت ملکوتی حضرت امام خمینی اعلی الله مقامه را به ملت بزرگ ایران و همچنین به حضار محترم تسلیت گفت. وی با ذکر خاطره ایام پیروزی انقلاب اسلامی که ایشان در آن زمان در سنین نوجوانی بسر می برد، اظهار داشت : ما فارسی بلد نبودیم ولی شعار کوبنده مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل را از مردم ایران یاد گرفته بودیم. این بیداری و انگیزه بی نظیر ملت ایران بی شک از معجزات آن عصر بوده است. این بیداری و شعور بی نظیر ملت ایران آن قدر قدرتمند بود که بدون توجه به نظامهای مقتدر سرمایه داری و سوسیالیست و شاهنشاهی و صهیونیستی آن روز، با استقلال تمام، جمهوری اسلامی رادر ایران بنا نهاد و سپس به اطراف جهان سایه گسترانید. وی افزود: انقلاب اسلامی ایران تحت رهبری حکیمانه حضرت امام خمینی توانست بسیاری از تصورات غلط را تغییر دهد. امام خمینی یک عالم عادی نبود. او یک روحانی، عابد، عارف، فیلسوف و یک رهبر سیاسی بود. رهبری که با تزکیه نفس به بالاترین درجه کمالات انسانی رسیده بود. با اینکه پس از استقرار حکومت اسلامی بر مبنای نظام ولایت فقیه ایشان می توانست به طور مستقل حکمرانی کند ولی هیچ وقت چیزی را بر ملت تحمیل نکرد و در همه موارد مردم را با خود همراه ساخت و به آرای آنان ارزش و احترام قایل شد. و این یکی از رمزهای زنده بودن این نظام بوده است.

رونمایی از کتاب ترجمه دیوان اشعار امام خمینی

رونمایی از ترجمه کتاب دیوان اشعارامام خمینی(ره) به زبان بنگالی، آخرین بخش ازبرنامه بود. این کتاب اخیرا با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی وانتشاران رُدلا چاپ ومنتشرگردید. آقای دکترعیسی شاهدی مترجم دیوان اشعارامام، طی سخنان کوتاهی درباره روند ترجمه دیوان امام و زحمات رایزنی فرهنگی دربه انجام رساندن این مهم، توضیحاتی ارائه نمود. درادامه، لوح تقدیر رایزنی فرهنگی از خدمات فکری وفرهنگی آقای دکتر شاهدی در تألیف وترجمه کتب مختلف  توسط میهمانان ویژه مراسم به ایشان اهداء گردید.

ملاحظه:

· دراین سمینار بیش از300 نفر از استادان دانشگاه، علمای دین، دانشجویان و طبقات مختلف اجتماعی ازعلاقمندان انقلاب اسلامی حضور داشتند.

· این مراسم در رسانه های خبری نیزبازتاب نسبتا خوبی به همراه داشت. تعداد 6روزنامه، 2خبرگزاری،10 پایگاه خبری وشبکه تلویزیونی SA TV این مراسم رامنعکس نمودند.

. این برنامه با دعا ومناجات به درگاه حضرت حق تعالی به پایان رسید وازمهمانان باتوزیع افطاری پذیرایی بعمل آمد.


١٠:٥٠ - سه شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٦٧١٥    /    تعداد نمایش : ١٩٢خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها