شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

فعالیت های مدرسه بین المللی ایران در نیم سال اول تحصیلی سال2017

مقدمه

مدرسه بین المللی ایران درمنطقه دانموندی و در نزدیکی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا قرار دارد و همواره سعی دارد با ارایه برنامه های گوناگون آموزشی و تربیتی جایگاه استثنایی برای خود بدست آورد . مردم بنگلادش علیرغم برخی تبلیغات سیاسی و مذهبی منفی علیه جمهوری اسلامی ایران، هنوز ملت ایران را بعنوان ملتی دانش پرور و با فرهنگ و هنر می شناسند. تبلیغات دشمنان هیچ خدشه ای در باور مردم این کشور نسبت به ملت ایران نتوانسته وارد سازد، بلکه آنان همچنان ملت ایران را دوست دارند و عنوان «ایرانی» برایشان جذابیت خاصی دارد.

اگر کسی برای لحظاتی سری به مدرسه بین المللی ایران بزند، به آسانی می تواند نشانه های دوستی و علاقه اولیاء و دانش آموزان را به چشم خود مشاهده نماید. روز بروز گرایش اولیای دانش آموزان به این مدرسه افزایش می یابد و آنان نو نهالان خود را به این مدرسه می فرستند. انسان واقعا لذت می برد وقتی می بیند که مادری از منطقه نسبتا دورتری دست بچه خود را گرفته و پس از عبور از خیابان های متعدد و پشت سر گذاردن مدرسه های نامدارتری به مدرسه بین المللی ایران می رسد و اظهار می دارد که می خواهم بچه ام را در مدرسه ایرانی ثبت نام و با آداب اسلامی بزرگش کنم. خدا را شکر که مدرسه ایران در چنین جایگاهی قرار دارد و با چنین استقبال گرمی روبرو است.

 وضعیت آموزشی

مدیریت مدرسه به مسأله آموزش توجه خاصی دارد و لذا از اول سال تحصیلی 2017 قبل از هر چیز کادر آموزشی خود را تکمیل و تقویت نمود و با برنامه ریزی و نظارت دقیق به مسایل آموزشی سعی نمود وضعیت آموزشی را به سطح مطلوب برساند.

"نمایی از حضور اولیاء دانش آموزان در مدرسه بین المللی ایران درمراسم مسابقات نقاشی دانش آموزان"

 بحمدالله اکنون وضعیت آموزشی به حالت ثبات رسیده  و از نظرسنجی های اولیای دانش آموزان چنین پیداست که آنان نسبت به  اقدامات اتخاذ شده در بخش آموزشی، راضی و خرسند هستند. مدیریت مدرسه سعی دارد با استفاده از تمام توانِ کادر آموزشی خود و با بهره گیری مداوم روش های نظارتی روز به روز کیفیت آموزشی را بالا برد و این از اولویت های نخستینِ مدرسه، به شمارمی رود. خدای را سپاس که مدرسه بین المللی ایران نیم سال اول خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. کلاسها مرتب برگزار گردید. امتحانات ماهانه و نیم ساله به موقع انجام گرفت. اشکالاتی اگر در برنامه و یا روش تدریس و احیانا درباره توان درسی یکی از معلمان مطرح بود، فورا ترتیب اثر داده شد. جلسات متعددی با اولیای بچه ها تقریبا به شکل ماهانه برگزار گردید و از نقطه نظرات آنان نیز بهره مند شدیم. سعی شد بین معلمان هماهنگی کامل ایجاد گردد تا همانند یک تیم عمل کنند. در این زمینه «تئوری میز گرد» معلمان، بسیار خوب عمل کرد و اکنون آنان، روزانه پس از کلاسهای آموزشی میز گرد تشکیل داده و به تبادل اطلاعات وتجارب در مسایل آموزشی می پردازند. در این جلسات خودِ ناظر آموزشی و رئیس هیئت معلمان مدرسه نیز حضور دارد و اگر مشکل و یا پیشنهادی باشد به مدیریت مدرسه انتقال می دهد.

"جلسه مشاوره وتبادل اطلاعات معلمان مدرسه ایران درباره مسایل آموزشی و تربیتی دانش آموزان"

 آموزش های فوق برنامه

1.      آموزش قرآن و آداب دینی

از آنجا که دانش آموزانی که در مدرسه بین المللی ایران ثبت نام می کنند، در زمینه آموزش قرآن و آداب اسلامی ازمدرسه توقع ویژه ای دارند ، لذا از ابتدای سال، برنامه آموزش قرآن را تقویت نمودیم. در این راستا از قاری مشهور و برجسته بنگلادش، آقای فیروزالرحمن دعوت بعمل آمد. ایشان علیرغم اشتغالات فراوان، با علاقه و اشتیاق دعوت را پذیرفت و هفته ای دو روز در مدرسه ایران تدریس می کند. بچه ها به دو گروه سنی تقسیم شده و جداگانه در کلاس ایشان شرکت می کنند. در  ساعت کلاس قرآن، دانش آموزان از کلاسهای خود خارج می شوند و وضو گرفته در سالن بزرگ مدرسه صف به صف به پای استاد می نشینند، در این کلاسها علاوه بر آموزش قرآن، دانش آموزان با آداب و رسوم اسلامی، مسایل شرعی و غیره آشنا می گردند. اولیای دانش آموزان از این ابتکار عمل بسیار استقبال نموده و راضی هستند. انشاء الله درآینده برنامه آموزش قرآن و آداب اسلامی گسترش بیشتری خواهدیافت.

 

"یکی از جلسات کلاس آموزش قرآن درمدرسه بین المللی ایران"

2.      آموزش هنر

یکی دیگر از آموزش های فوق برنامه، آموزش هنر با رویکرد ارزشهای اسلامی می باشد. این برنامه در دو سطح در مدرسه بین المللی ایران به اجراء در می آید. سطح اول، جزء برنامه های درسی مدرسه آموزش داده می شود. برای کلاسهای پایین تر سه روز در هفته و برای کلاسهای بالاتر یک روز در هفته، و معمولا این درس روز های پنجشنبه برگزار می شود. برای دانش آموزانِ پایین تر توسط معلم خودشان و برای بالاتر ها توسط استادان فارغ التحصیل از دانشگاه داکا تدریس می شود.

"نمایش آثار نقاشی و برگزاری مسابقه نقاشی دانش آموزان در مدرسه ایران"

 اما مرحله دوم، آموزش هنر در قالب مدرسه هنری "بهجت" و زیر سرپرستی مدرسه بین المللی ایران به طور گسترده تری صورت می پذیرد. در این مرحله هم دانش آموزان مدرسه بین المللی ایران و همچنین از مدارس دیگر شرکت می کنند. این کلاسها عصر روز پنجشنبه و صبح روز جمعه در خارج از وقت آموزشی مدرسه برگزار می شود. البته دانش آموزانی که از مدارس دیگر می آیند باید ماهانه 500 تاکا شهریه پرداخت کنند. هم اکنون حدود 14 نفر دانش آموز از خارج و حدود 15 نفر از خود مدرسه ایرانی در مدرسه هنری بهجت شرکت می کنند.

لازم به ذکر است که از 2 سال پیش، مدرسه هنری بهجت زیر نظر مدرسه بین المللی ایران راه اندازی شده بود. اما به خاطر برخی از مشکلات چندان شکوفا نشد. بحمد الله آن مشکلات شناسایی شد و جهت رفع آن، تلاشهایی بعمل آمد و اکنون تا حدی موفق نشان می دهد.  هدف از اداره مدرسه هنری بهجت، آشنا ساختن خانواده های جدید و جذب دانش آموزان بیشتر در پذیرش و ثبت نام در اول سال است. امید است این تلاش ها در پذیرش آینده مثمر ثمر واقع گردد.

"حضور نماینده جامعه المصطفی درمراسم اهداء جوایز به برگزیدگان مسابقه هنر نقاشی بین المدارس"

تصمیم بر این است که با " بَنِر" همین مدرسه هنری، هر سال مسابقه هنری بین المدارس برگزار نماییم. امسال اولین مسابقه را با عنوان «نمایشگاه و مسابقه هنری بهجت سال 2017» هفته پیش برگزار کردیم. این مسابقه در سه گروه سنی و با موضوع های جداگانه انجام پذیرفت. در کنار آن نمایشگاهی از آثار برگزیده هنری دانش آموزان بر پا گردید که با استقبال گرم اولیا و دانش آموزان و عموم مردم روبرو شد. نمایشگاه برای روز های 26 و 27 اوت در حیاط مدرسه برپا و بازدید از آن برای عموم آزاد بود. روز اول، مسابقه بین المدارس برگزار شد و هیئت داوران متشکل از 3 نفر درباره آثار هنری داوری نمودند. ساعتی بعد، طی مراسمی نمایشگاه افتتاح و به برندگان مسابقه لوح تقدیر و گواهینامه و جوایز اهداء گردید. برای صاحبان آثار هنری برگزیده نیز که در نمایشگاه ارایه شد، لوح یادبود و گواهینامه و جوایز اهداء گردید. در مراسم افتتاحیه علاوه بر آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی و مدیر مدرسه، آقایان عارف الرحمن هنرمند مشهور و عضو هیئت داوران، حجت الاسلام و المسلمین آقای شهاب الدین مشایخی نماینده جامعة المصطفی در بنگلادش و آقای احمد عرب رحیمی کارشناس فرهنگی رایزنی و عضو دیگر هیئت داوران حضور داشتند.

"نمایی از تلاش هنری دانش آموزان در مسابقات نقاشی درحیاط مدرسه ایران"

"اعطاء تندیس مسابقه و گواهینامه به برگزیدگان مسابقه نقاشی"

در دومین روز و همزمان با دایر بودن نمایشگاه برای بازدید عموم، کارگاه هنری توسط استادان نامدار برگزار شد. دانش آموزان و مراجعه کنندگان در این کارگاه شرکت کردند و با راهنمایی اساتید مجرب با فنون هنر آشنا شدند. حضور و استقبال دانش آموزان از دیگر مدارس از این برنامه بیش از انتظار بود. این استقبال نشان داد که برای فعالیت در عرصه آموزشی و هنری و فرهنگی در این کشور واقعا ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد.

در اینجا بر خود لازم می دانم از آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی و مدیر محترم مدرسه بخاطر حمایتهای بی دریغ مادی و معنوی از برنامه های مدرسه بین المللی ایران تشکر کنم. امید است این نوع فعالیتها در مدرسه ای که با نام مقدس جمهوری اسلامی ایران مزین شده است، به خوبی مثمر ثمربوده و با شأن و عزت  در اذهان مردم جایگاه خود را پیدا خواهد کرد.

3.      آموزش موسیقی

آموزش موسیقی نیز یکی دیگر از کلاسهای فوق برنامه در مدرسه بین المللی ایران را تشکیل می دهد. خانم سعدیه چودری، معلم هنر مدرسه می باشد. وی طبق برنامه درسی که از طرف بخش آموزش طراحی شده در طول هفته این کلاسها را برگزار می کند. در کلاس موسیقی علاوه بردو گروه خردسالان و بزرگسالان، یک گروه خاص موسیقی نیز برای مناسبتهای مختلف تربیت می شوند. آنان سرود های فارسی نیز فراگرفته و در مناسبتهای مختلف و در حضور مهمانان ایرانی سرود فارسی اجرا می کنند.

 

"آموزش سرود به زبان های فارسی وبنگالی به دانش آموزان مدرسه ایران"

مدیریت مدرسه طرحی را بررسی می کند تا در صورت استقبالِ خوب، یک آموزشگاه موسیقی به نام «آموزشگاه موسیقی عمر خیام» راه اندازی نماید که همانند مدرسه هنری بهجت زیر نظر مدرسه بین المللی ایران فعالیت خواهد کرد و علاوه بر دانش آموزان خود، دانش آموزان دیگر مدارس هم فرصت شرکت در آن را خواهند یافت. در نتیجه شهرت مدرسه بین المللی ایران گسترده تر خواهد شد و انشاء الله در پذیرش اول سال تأثیر گذار خواهد بود.

4.      توزیع روسری بین دانش آموزان دختر

مدرسه بین المللی ایران جهت عادت دادن دانش آموزان دختر با فرهنگ حجاب اسلامی، هر سال به هر یک از دختران بالای 5 سال یک دست روسری هدیه می کند. امسال نیر این برنامه در مدرسه انجام شد و دختران دانش آموز، طیّ مراسمی از دست رایزن فرهنگی به عنوان مدیر مدرسه، روسری هدیه گرفتند.

"برگزاری نمایشگاه کتاب" ِاکُوشه "کودکان در مدرسه بین المللی ایران"

سایر برنامه ها

از جمله دیگر برنامه های مدرسه بین المللی ایران که در نیم سال اول اجرا شد و گزارش هر مورد از آن، قبلا جداگانه ارایه گردیده به قرار زیر بوده است :

1. اردوی سالانه، که این اردو امسال به مقصد پارک وحشی غازی پور انجام گرفت.

2. برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی و استقبال دانش آموزان جدید.

3. روز بین المللی زبان مادری با شکوه خاص در مدرسه برگزار شد و به دنبال آن راهپیمایی با شرکت دانش آموزان و معلمان و اولیا و مسؤلین صورت گرفت.

4.نمیاشگاه کتاب اکوشه در حیاط مدرسه.

5. مسابقه هنری «فیبر کاسل» با همکاری مشترک مدرسه ایرانی و شرکت لوازم التحریر فیبر کاسل.

6. تجلیل از دانش آموزان کلاس چهارم «خانم صرف سیاره» برنده جایزه بنگلا آکادمی.

7. راه اندازی پایگاه انترنتی مستقل برای مدرسه  با آدرس « http://iisdhaka.edu.bd

"گرامیداشت یادشهدای "روز ملی زبان مادری" با راهپیمایی دانش آموزان وکادرآموزشی مدرسه"

 برنامه های پیش بینی شده برای نیم سال دوم :

1.      برگزاری جشنواره علم و فن آوری

2.      اردوی آموزشی. (امسال قرار شد از موزه ملی بازدید بعمل آید)

3.      نمایش فیلم ایرانی (فیلم بچه های آسمان)

4.      ورزش سالانه.


٠٧:٥٧ - يکشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٥٥٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٧خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها