چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم خیر مقدم به دانشجویان ایرانی جدید الورود به بنگلادش

مقدمه:

در دهه نخستین از پیروزی انقلاب اسلامی، بنگلادش میزبان تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی بود که در رشته های مختلف دردانشگاه های این کشور به تحصیل اشتغال داشتند. طی سال های اخیر به دلایل مختلف، از تعداد دانشجویان ایرانی در بنگلادش به نحو چشم گیری کاسته شد و تعداد آنان تا اوایل سال 96 به کمتر از 5 نفر رسید.

ازاواخر اردیبهشت ماه 96 یکباره دانشجویان ایرانی به نحو غیر منتظره ای برای تحصیل در بنگلادش سرازیر شدند. این دانشجویان ایرانی از جمله آنانی هستند که ابتدا با امید های فراوان کشور هند را برای تحصیل انتخاب نموده بودند، اما براثر تغییر در ضوابط ورود دانشجویان خارجی به دانشگاه، بسیاری از آنان نتوانستند به دانشگاه های مورد نظر خود در هند راه یابند. از این رو بنگلادش مقصد بعدی بود که تعدادی از آنان ورود به دانشگاه های این کشور را سهل الوصول یافته و عازم این کشور شدند. از اوایل خرداد96 تاکنون 34 دانشجوی تازه نفس ایرانی که قریب به اتفاق قبلا به هند رفته بودند به داکا آمده و در یکی از دانشکده های وابسته به دانشگاه داکا ثبت نام ومشغول به تحصیل شده اند. 32 نفر در رشته پزشکی و 2 نفر در رشته پزشکی درس می خوانند که حدود یک سوم آنان را دختران تشکیل می دهند.

مراسم خیر مقدم به دانشجویان ایرانی و نماینده جامعه المصطفی دربنگلادش

 

به منظور خوشامدگویی به دانشجویان ایرانی جدیدالورود و همچنین نماینده جدید جامعه المصطفی در بنگلادش، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درداکا مراسم ویژه ای را برگزارنمود. این مراسم درتاریخ 3 شهریورماه جاری درسالن اجتماعات رایزنی تشکیل یافت. آقای دکتر واعظی سفیر جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام مشایخی، نماینده جامعه المصطفی، تعداد27 نفر از دانشجویان ایرانی، اعضای سفارت و همکاران رایزنی در این مراسم حضور داشتند.

قبل از شروع  مراسم سخنرانی، فیلم" باد بهاری" که درباره معرفی مراکز وجاذبه های دیدنی ایران در استانهای مختلف ساخته شده است به نمایش درآمد و موجب تجدید یاد و خاطرات هموطنان قرارگرفت.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی به عنوان میزبان،  حضور میهمانان بویژه نماینده جامعه المصطفی و دانشجویان ایرانی را در رایزنی خوشامدگفت. رایزن فرهنگی به اقتضای نیاز مخاطبان ( ضرورت آگاهی دانشجویان ایرانی از وضعیت روابط

فرهنگی فیمابین) موضوع سخنان خود را به معرفی مختصات فرهنگی مردم بنگلادش، سابقه تاریخی نفوذ فرهنگ ایران در خطه شبه قاره از جمله بنگلادش و در نهایت روابط فرهنگی ایران وبنگلادش پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، اختصاص داد. آقای حسینی اظهارداشت: بنگلادش علیرغم آنکه کشوری اسلامی و قریب به 90% از جمعیت 160 میلیونی آنرا مسلمانان تشکیل می دهند اما از نظر فرهنگ و تمدن،  دو عامل مهم، هندوئیسم و اسلام همچنان در آن  جامعه تأثیر گذارند.

میزبان مراسم، سپس به سابقه تاریخی ورود عناصر فرهنگ ایران به بنگلادش اشاره نمود وگفت: با تسلط کامل تیموریان برهند وقبل از سلطه استعماربریتانیا، ورود ایرانیان به خطه بنگال آغازگردید. دراین دوره بودکه پای هنرمندان، علما، نویسندگان شعرا و ادبای ایرانی به این سرزمین و دیوان  های حکومتی بازشد. از همین رو دراین دوره، زبان فارسی در این خطه فروغ خاصی پیدا نمود و حتی رسوم و اصطلاحات ایرانی در دیوان حکمرانان رواج یافت و زبان فارسی کم کم در دستگاه های دولتی نیز رسوخ پیداکرد.

معرفی چهره های شاخص فرهنگی، ادبی، هنری و تبیین سیاست های فرهنگی بنگلادش،  وهمچنین مشترکات فرهنگی دوکشور ایران و بنگلادش بخش دیگری از سخنان رایزن فرهنگی را تشکیل میداد. وی در این خصوص به مراسم مهم آئینی دینی، فرهنگی مسلمانان و هندوان در طول سال اشاره نمود و درباره مختصات هریک توضیحاتی ارایه نمود.

روند تشکیل و استقلال بنگلادش و آغاز روابط رسمی فیمابین و فعالیت های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در این کشور، بخش پایانی سخنان آقای حسینی راتشکیل می داد . وی دراین باره اظهارداشت:

 

 موافقتنامه فرهنگی دوکشور در سال 1976 به امضارسیده است. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اوج گیری در مناسبات فرهنگی دوکشور هستیم. درنخستین سال های پس از انقلاب، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در داکا تأسیس شد. طی بیش از سه دهه گذشته رایزنی فرهنگی، از طرق مختلف فعالیت های گسترده ای در زمینه معرفی فرهنگ ایران به مخاطبان بنگلادشی انجام داده است.

آشنا سازی مردم بنگلادش با فرهنگ وجامعه ایران ازطریق اجراء برنامه های فرهنگی وهنری/ تبادل استادانِ دانشگاه ها ومراکز تحقیقاتی وپژوهشی فیمابین. حضور هنرمندان ایرانی دربرنامه ها وجشنواره های فرهنگی وهنری/ مشارکت در برگزاری و گرامیداشت مناسبت های ملی، دینی دو کشور(مانند: جشن نوروز، روز زبان مادری، مناسبت های دینی و مذهبی) / توسعه فعالیت های قرآنی با تبادل قاریان وحافظان برجسته دوکشور، معرفی مفاخر ومشاهیر فرهنگی و ادبی دوکشورازدیگر برنامه های ما در راستای تقویت روابط فرهنگی فیمابین می باشد.   

درهمین رابطه تاکنون بالغ بر 40 فیلم سینمایی ایرانی به زبان بنگالی دوبله شده و با شرکت در جشنواره های مختلف، سینمای ایران نه فقط بین اصحاب هنر و فیلم بلکه در میان مردم عادی نیز جای خود را بازیافته است. ترجمه کتاب های مفید در موضوعات دین، تاریخ، ادب، ایرانشناسی و..... ازفارسی به زبان بنگالی ازدیگر اقدامات رایزنی دراین مدت بوده است. تاکنون نزدیک به صدعنوان کتاب مستقیما ازسوی رایزنی و بیش از150 عنوان  از  سوی موسسات دیگر از فارسی به بنگالی ترجمه شده است. تقویت و پشتیبانی دپارتمان های زبان و ادبیات فارسی دردانشگاه های بنگلادش و برگزاری کلاس های آموزش فارسی در محل رایزنی از دیگر اقدامات برجسته جمهوری اسلامی ایران درخصوص گسترش زبان فارسی به شمارمی رود.

سخنان نماینده جامعه المصطفی

در ادامه مراسم، حجت الاسلام مشایخی نماینده جامعه المصطفی طی سخنان کوتاهی اظهارداشت:

از آقای حسینی که به تفصیل درباره روابط فرهنگی ایران و بنگلادش سخن گفتند تشکر می کنم ونیازبه سخن بیشتر نیست. فقط به عنوان تبرک حدیثی را خدمتتان تقدیم می کنم. انشالله شما دانشجویان را به جامعه المصطفی دعوت خواهم کرد ودر آنجا درباره فعالیت هایمان با شما سخن خواهم گفت. ما مفتخریم که دراین کشور چهره مبارک هموطنانمان را زیارت می کنیم. واین فیلمی که نمایش داده شد ما را به یادایران وزیبائی های ایران انداخت.

البته خداراشکر ما از دیدن چهره مبارک عزیزانمان واقعا شادمی شویم. عزیزان ما ازایران هجرت کرده اند به نوعی برای تلاش برای کسب علم و فضایل علمی. پیامبراکرم (ص ) می فرماید: العلم علمان، علم الادیان وعلم الابدان علم دوعلم است یکی علم ادیان ویکی علم ابدان. و لذاشما مفتخرباشید که درقله کسب علم ابدان بسر می برید و الحمدلله  مشغول به علمی هستید که مورد تصویب و تأیید پیامبراکرم (ص) قرار گرفته است. حدیثی داریم از امام باقر(ع) می فرماید: واعلموا انه لا علم کطلب السلامه. بدانید که هیچ علمی مانند طلب سلامت نیست. گاهی چنین تصور می شود که علم مختص علوم معنوی وروحانی است وبقیه فضل است. اما درفرهنگ روایی وارزشی و دینی ما، علم را علاوه برعلم معنوی ونجات بخش، علم ابدان هم می نامند. حتی درمقایسه باعلوم دیگر مثل علم نجوم، علم ابدان برتر شناخته شده است. حضرت خضر به موسی گفت یاموسی اگر چنانچه بخواهی علم بیاموزی باید فراغت پیداکنی.و تمام وقت و حوصله ات را برای علم بگذاری. وشما انشالله روز بروز پایدارباشید و در آینده شاهد موفقیت وخدمت به کشورمان باشیم. تشکر می کنم ازآقای حسینی که این جلسه را تشکیل دادند و همچنین سفیر محترم اقای دکتر واعظی که به عنوان پدر این مجموعه وجودشان مغتنم است.

 

·        تبیین ویژگی ها و تاریخچه روابط فرهنگی درسخنان رایزن، موضوعی بود که به درخواست دانشجویان ارائه شد.

·        این جلسه نخستین حضور دانشجویان جدید ایرانی در رایزنی بود و آنان از برنامه انجام شده ابراز رضایت نمودند.

در پایان مراسم از حاضرین با صرف شام پذیرایی شد.


٠٩:٤٤ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٤٧٩٠    /    تعداد نمایش : ٥٠٧خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها