شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم 28 مین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در بنگلادش

ازسوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درداکا گرامی داشته شد. این مراسم در روز جمعه 12 خردادماه 96 درتالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش داکا با حضور بیش از 500 نفر مشتمل بر شخصیت های سیاسی، دینی، استادان دانشگاه، دانشجویان، اصحاب رسانه ، علاقمندان انقلاب اسلامی و سایر طبقات اجتماعی برگزارشد.

آقای ایچ تی امام، مشاور عالی نخست وزیر دولت بنگلادش در امور سیاسی، بعنوان مهمان اصلی مراسم و آقایان دکتر عباس واعظی دهنوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا و پرفسور دکتر محمد سلیمان رئیس دانشگاه علوم وفن آوری اطلاعاتِ بنگلادش، مهمانان ویژه جلسه بودند. پرفسور دکتر محمد صدیق الرحمن خان استاد گروه تاریخ و فرهنگ دانشگاه داکا ارایه کننده مقاله در همایش و آقای دکتر مولانا محمد عیسی شاهدی از محققان برجسته کشور سخنران اصلی سمینار بود. دکتر سید محمد عماد الدین خطیب مسجد مرکزی دانشگاه داکا نیز ریاست جلسه را برعهده داشت.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام خدا آغازشد. سپس آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی ازجایگاه میزبان مراسم، سخنان کوتاهی ایرادکرد. رایزن فرهنگی با عرض خیرمقدم و تبریک ایام ماه مبارک رمضان، از حضور گرم تمامی مهمانان و حضار در سمینارتشکر نمود. وی در تببین مناسبت این سمینار اظهار داشت :روح بلند امام خمینی گرچه 28 سال است که ازمیان مردم ایران و ارادتمندانش در نقاط مختلف جهان پرکشیده، اما فکر و راه و اندیشه تابناک آن امام بزرگ، همچنان درمیان ما زنده وجاودان و مشعل راه ماست.

 

آقای حسینی در سخنان خود ضمن برشمردن جایگاه رفیع امام به عنوان فقیه ومرجع دینی، فیلسوف، سیاستمدار، رهبربزرگترین انقلاب تاریخ معاصر به موضوع سمینار اشاره کرد و گفت : موضوع نشست امروز به جنبه و ویژگی دیگری از شخصیت امام پرداخته، و به نقش امام به عنوان منادی وحدت، صلح وگفتگو می پردازد. دعوت به وحدت میان امت اسلامی وضرورتِ آن، یکی از مهمترین نکاتی است که همواره در سخنان و رهنمودهای امام خمینی برآن تکیه شده است. زیرا امام خمینی از پیامدهای منفی تفرقه میان امت اسلامی درابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی به خوبی آگاه بود. امام می دانست که درصورت تفرقه امت، بیگانگان و دشمنان اسلام ما را به ذلت کشانده وبر سرنوشت مان حکمفرما خواهندشد. و لذا چاره کار را در پرهیزازتفرقه وتلاش برای وحدت و همدلی برمحوردین اسلام وآموزه های حیات بخش آن می دانست وهمواره برآن تأکیدمی ورزید.

رایزن فرهنگی مجددا از کلیه شرکت کنندگان که حضورشان نشانگر عشق و علاقه خاموش نشدنی آنان نسبت به حضرت امام خمینی (ره) می باشد تقدیر نمود و سخنان خود را به پایان برد.

 آقای پرفسور محمد صدیق الرحمن، ارایه کننده مقاله در باره موضوع سمینار، سخنران بعدی بود. وی در آغاز مقاله خود از حضرت امام بعنوان فردی که با عملکرد و آثار خود نام خویش را در سر تا سر جهان مشهورساخته است یاد کرد. مقاله وی از 5 محور اصلی به قرار ذیل، تشکیل شده بود:

1.شخصیت جهانی امام خمینی، که در همان سال 1979با انتخاب ایشان با عنوان«مرد سال» توسط مجله دی تایمز آمریکایی بدین حقیقت اعتراف شد. در واقع امام خمینی (ره) تنها مرد یک سال نبوده است، بلکه نام او بر پیشانی تاریخ رقم خورده است.

2. افقهای جهان شمول در دیدگاه های امام خمینی (ره) در تحلیل مسایل جهان اسلامی.

3. نقش امام خمینی (ره) در برقراری اتحاد و همبستگی بین ملل اسلامی با ریشه یابی آن از قرآن و احادیث.

4. تاکید حضرت امام بر گفتگو و تبادل نظر بین ادیان و مذاهب مختلف جهت فراهم آوردن زمینه صلح و آرامش.

5. توانمندی بی نظیر حضرت امام خمینی (ره) در رهبری امت اسلامی بخصوص در مبارزه علیه استکبار جهانی.

آقای پرفسور در پایان مقاله با اشاره به حوادث تأسف آور اخیر جهان اسلام از کسانی که سعی می کنند دین اسلام را بعنوان دین خشونت و تروریستی جلوه بدهند به شدت انتقاد نمود و از عموم مسلمانان جهت الگو گیری از سیره پیامبر گونه حضرت امام خمینی (ره) در راه و روش زندگی خود دعوت بعمل آورد.

پس از آن آقای دکتر مولانا محمدعیسی شاهدی به نقد مقاله ارایه شده پرداخت. وی که سالها در ایران زندگی نموده و تسلط کامل بر زبان فارسی دارد و بخصوص حضرت امام خمینی(ره) را در حیاتش درک کرده است در ابتدای کلمات خود احساساتی شد و خاطره آن عارف منور به نور معنویت را متذکر شد. وی افزود: مرحوم امام خمینی یک روحانی و عالم دینی به تمام معنای کلمه بوده است و کاری انجام داد که در حقیقت ناممکن را ممکن ساخت. مفهوم انقلاب معمولا به معنای تغییر و تحول از طریق درگیری و زد و خورد و تلفات و احیانا به دنبال گذاشتن نابودی وویرانی است . ولی حضرت امام خمینی (ره) این مفهوم را کاملا تغییر داد. با اینکه جوانان حزب اللهی آنروز آماده بودند اسلحه به دست گیرند و به مقابله با مزدوران شاه پهلوی برخیزند. ولی امام به هیچ وجه اجازه نداد این انقلاب به استفاده از اسلحه و خشونت کشیده شود. بلکه امام معتقد به خیزش مردمی بود و همینطور هم شد که سرانجام رژیم شاهِ تا به دندان مسلح سرنگون گردید.

سخنران بعدی، آقای پرفسور دکتر محمد سلیمان رئیس دانشگاه علوم و فن آوری اطلاعات "UITS" بود. ایشان بیست هشتمین سالگرد حضرت امام خمینی (ره) را به ملت ایران تسلیت گفت و این فقدان عظیم را بعنوان «ضایغه غمناک برای جهان روشنگری» تلقی نمود. آقای دکترسلیمان دو نمونه از رهبری های صلح آمیز مشرق زمین را بر شمرد که بر ضد اسعمارگران جهانی مبارزه گسترده را رهبری نموده و سرانجام هم پیروز گردیدند. یکی مهاتما گاندی در هند که با استفاده از نهضت عدم همکاری و دیگری آیت الله خمینی با استفاده از حمایت مردمی به دور از هر گونه خشونت، که تا آخر پیروز شد. هریک از این رهبران روش نوینی را در عرصه مبارزات سیاسی پایه گزاری نمودند و از روشهای متداول در غرب پیروی ننمودند. و این باعث افتخار ما ملتهای مشرق زمین می باشد.

 رئیس دانشگاه در ادامه سخنان خود متذکر شد که حضرت امام خمینی (ره) موفق شد با حمایت ملت ایران رژیم شاهنشاهی را سرنگون سازد ولی مبارزه او جهت برقراری اسلام ناب هیچ وقت متوقف نشد و این وظیفه ما است که از او الگو بگیریم و راه وی را ادامه دهیم.

پس از آن آقای دکتر عباس واعظی دهنوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت. ایشان مقارنه ای بین الگوی های انقلابی جهان را عرضه داشت و تفاوت اساسی الگوی انقلابی حضرت امام خمینی (ره) با دیگر الگو های جهان را به طور مشخص تبیین نمود. وی افزود: الگوی انقلابی حضرت امام خمینی تنها با نهضت امام حسین (ع) در برابر جبابر زمان می تواند شباهت داشته باشد. همانطوری که امام حسین خود شخصی وارسته و عارف و متصل با عالم ملکوت بوده است، امام خمینی نیز شخصیتی است معنوی و روحانی. نکته دیگر اینکه امام حسین (ع) هنگام خروج از مدینه اعلام می کند که من خروج می کنم چون در امت جدم اصلاح می طلبم. امام خمینی (ره) نیز اصلاح می خواست. لذا می بینیم که بار ها به شاه پیام می فرستد تا او اصلاح بشود و به مسیر حق برگردد. ولی شاه بی اعتنایی می کند و به ظلم و ستم علیه مردم و ملت خود ادامه می دهد. آن وقت است که امام خمینی (ع) خروج می کند و اصلاحات را صورت می دهد.

آقای سفیر افزود : مفهومی که از اصلاح طلب های امروز در اذهان ما نقش بسته است در مقابل رادیکال ها و اصول گرایان است که معمولا سکولارها و یا چپگرایان در قبال آن به عنوان اصلاح طلب شناخته می شوند. ولی در فرهنگ نهضت و قیام امام خمینی (ره) این مفهوم کاملا عوض می شود. او یک مصلح بوده است. ولی قبل از آن او یک عارف و دیندار بوده است که هیچ گونه افراطی گری و خشونت را قبول نداشت.

آقای دکتر دهنوی در پایان سخنرانی خود از کلیه مهمانان و حضار گرامی به خاطر حضور گسترده آنان در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام تشکر و قدر دانی بعمل آورد و از درگاه ایزد منان برای روح پر فتوح آن امام راحل مدارج عالی را مسألت نمود.

آخرین سخنران جلسه آقای ایچ تی امام مشاور عالی نخست وزیر بنگلادش در امور سیاسی و مهمان ویژه جلسه بود. ایشان یکی از سالخورده ترین سیاستمداران بنگلادش است و در دولت فعلی بنگلادش از جایگاه بسیار مهمی برخوردار می باشد. وی از اینکه در چنین مراسم ارزشمندی بعنوان مهمان دعوت شده است از مسؤلین ایرانی تشکر بعمل آورد. مشاورنخست وزیرگفت: مردم کشور ما نسبت به ایران و ایرانیان همیشه یک احساس توأم با احترام و خودمانی دارند و هیچ وقت ایران را بیگانه تصور نمی کنند. هنوز در رفتار ها و گفتارها حتی زبان و فرهنگ مان تأثیر ایران به طور وضوح پیدا است.

وی با اشاره به سخنان آقای پرفسور سلیمان گفت: پدر ملت ما شیخ مجیب الرحمن در قیادت خود از بعضی جهات با قیادت حضرت امام خمینی شباهت داشته است. بعنوان مثال: امام خمینی (ره) همواره از مردم و ملتهای مظلوم جهان دفاع می کرد. شعار شیخ مجیب الرحمن هم طرفداری از مردم مظلوم بوده است. ایشان می گفت : دنیا امروز به دو بخش تقسیم شده است- استثمارگر و مظلوم. ولی من در گروه مظلومین قرار دارم. آقای ایچ تی امام، با ذکر خاطره ای از دوران پیروزی انقلاب که در آن زمان وی همراه با بعضی از کارمندان دولتی ایرانی در برلین در یک کارگاه دولتی بسر می برد، وقتی خبر سرنگونی رژیم شاه به آنان رسید، همراهان ایرانی آن قدر بهت زده شدند که اصلا باورشان نمی شد که چگونه یک پیر مرد با دست خالی رژیم قدرتمند شاه پهلوی را از پا در آورد.

آقای ایچ تی امام با شوخی گفت دنیای غرب از حضرت امام خمینی (ره) این قدر ترسیده است که امروز من هر وقت برای کار دولتی به کشور های غربی سفر می کنم، آنها وقتی پاسپورت من را می بینند که دراسم من پسوند « امام» نوشته است می بینم که وحشت زده می شوند و سر و پا گم می کنند که نکند این امام هم با امام خمینی رابطه ای داشته باشد. ولی من احساس افتخار می کنم که در اسم من هم مثل امام خمینی «امام» وجود دارد.

مشاورنخست وزیر، پیشرفت های ایران را در زمینه های مختلف علمی و فن آوری، علیرغم تحمیل تحریم ها، در سالهای پس از انقلاب متذکر شد و بعنوان مثال گفت : چند روز پیش یک مجله از اداره توریستی بنگلادش به دست بنده رسید. دیدم نوشته است که ایران از نظر جذابیت و امنیت توریستی، دهمین رتبه را در جهان دارد و هر سال میلیون ها توریست از این کشور می توانند بازدید کنند. این موضوع برای من بسیار جالب بود. طبیعت ایران و مردم ایران واقعا زیبا است. آقای HT امام،  با اظهار رضایت تام از حضور در سمیناری که به نام امام خمینی (ره) منعقد شده است اظهار داشت که تا کنون نتوانسته سفری به ایران داشته باشد و ازاین باب، مراتب تأسف خود را به استحضار سفیر محترم رساند و اظهار امیدواری کرد به زودی بتواند سفری به این کشور زیبا داشته باشد.

آقای امام، در پایان سلام گرم خانم شیخ حسینه واجد، نخست وزیر بنگلادش را به ملت شریف ایران ابلاغ نمود و خواستار عمیق تر و پاینده تر شدن دوستی و روابط بین دو کشور و دو ملت مسلمان و برادر، ایران و بنگلادش گردید.

برنامه همایش با سخنان کوتاه آقای دکتر عماد الدین رئیس جلسه وخطیب مسجد مرکزی دانشگاه داکا پایان پذیرفت. رئیس جلسه قبل از بلند کردن دستها به دعا و مناجات، نگرانی عمیق خود از شرایط آتشین در روابط دو کشور مهم خاورمیانه یعنی ایران و عربستان سعودی ابراز نمود و از مسؤلین هر دو کشور تقاضا کرد تا حد اکثر خود داری را حفظ کنند و همچون سوریه هیچ کشور اسلامی دیگر در جنگ خانمان سوز نابود نشود. وی افزود: بخصوص امروز که در عنوان سمینار نیز کلمه «گفتگو» قرار دارد و دولت ایران اهل صلح و گفتگو می باشد، لذا ما از هر دو طرف تقاضا می کنیم مشکلات را از طریق گفتگو حل و فصل بفرمایید و از هر گونه خشونت و عمل تخریبی خود داری نمایید.

آنگاه حضار به همراه آقای خطیب، دست به دعا برداشته و برای صلح و آرامش جهان بویژه در جهان اسلام دعا کردند. ضمن آنکه تعالی درجات آخروی روح پر فتوح حضرت امام (ره) را ازخدای متعال خواستارشدند.

ملاحظات :

·       پیش از آغاز رسمی مراسم، فیلمی مستند از زندگی حضرت امام به نمایش درآمد.

·        با اینکه ایام روزه داری ماه مبارک رمضان بود اما حضور پر شور عاشقان و ارادتمندان به رهبر کبیر انقلاب اسلامی از همان ابتدا بسیار چشمگیر بود.

·        بیش از 500 نفر مشتمل بر آقایان و خانمها از اقشار مختلف، اساتید دانشگاه، علما وروحانیون، نویسندگان و خبرنگاران، دانشجویان و محققان، کارمندان دولتی و ... شرکت نمودند.

·       مراسم با پوشش رسانه ای خوبی همراه بود. 4 شبکه تلویزیونی: بنگلا ویژن/ SA تی وی/ جامونا/ بیشاخ تی وی/ و یک شبکه سراسری رادیو بنگالی آن را بازتاب دادند. ضمن آنکه2 روزنامه بنگالی زبان: نایا دیاگانتو/آمادرآرتونیتی/ و2 روزنامه انگلیسی زبان: دیلی اورتایم و دیلی ایشین ایج و یک خبرگزاری رسمی UNB و4 آژانس خبری دیگرنیز خبرمراسم را منعکس نمودند.  بازتاب خبری پیوست است.

·        برنامه به موقع خاتمه یافت و از مهمانان با توزیع بسته های افطاری پذیرایی بعمل آمد.                                           

 

دکتر محمد صدیق الرحمن، استادبخش تاریخ وفرهنگ دانشگاه داکا

 

 

 


١٠:٠١ - چهارشنبه ١٧ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٩٧٢٠    /    تعداد نمایش : ٣١٨خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها