شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار: "حضرت فاطمه زهرا(س) الگوی زنان مسلمان"

در آستانه ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت روز زن، ازسوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا با مشارکت انجمن الزّهراء ( الزهراء اسوسیشن بنگلادش) درتاریخ 20/12/95 سمیناری با عنوان : فاطمه زهراء الگوی زن مسلمان برگزارگردید. دراین مراسم که مخصوص بانوان بود و درسالن کنفرانس های علمی دانشگاه دافودیل داکا تشکیل شده بود، خانم مهرافروز چومکی، وزیرزنان و کودکان دولت بنگلادش، خانم واعظی، همسرسفیر محترم جمهوری اسلامی ایران، به عنوان مهمانان ویژه، خانم دکتر مسعوده اُمّ رشید چودهری استاد جامعه شناسی دانشگاه داکا به عنوان رئیس جلسه و خانم سلینا پروین، مدیرانجمن الزهراء اسوسیشن،  سخنرانی نمودند.

برنامه با تلاوت قرآن توسط یکی ازدانش آموزان دختر آغازگردید سپس خانم سلینا پروین رئیس انجمن الزهراء که انجمن مزبور در برگزاری این مراسم با رایزنی مشارکت داشته است ضمن تبریک ایام میلاد حضرت زهراء (س) ابتدا حضورمیهمانان را خوشامدگفت. وی با اشاره به الگو بودن حضرت زهراء برای همه بانوان مسلمان اظهار داشت : دخت گرامی رسول اکرم حضرت فاطمه زهراء فقط 18 سال عمر کرد. اما در این عمرکوتاه در سایه تعالیم پدر بزرگوارش، خود را آنچنان ساخت که توانست بالاترین مقام زنان دو عالم را از آن خود سازد. فضایل شخصیتی آن حضرت بی نظیر بوده است. بهمین جهت جا دارد در چنین مناسبتی شخصیت آسمانی وی برای زنان مسلمان مورد بررسی قرار گیرد تا از آن پیروی شود. رئیس انجمن حضرت زهراء در بخش دیگری از سخنان خود به جنبه مادری شخصیت این بزرگ بانوی عالم پرداخت و گفت : دخت گرامی پیامبر اسلام هم یک مادر نمونه برای فرزندان خود بوده است و هم نسبت به پدر خود چنان رفتاری داشت که لقب «ام ابیها» را از بزرگ مرد عالم امکان دریافت کرد.

خانم سلینا، که درزمینه زندگی نمونه برای بانوان مسلمان، مطالعات وپژوهشهای زیادی را انجام داده است با طرح این سؤال بحث خود را ادامه داد که : آیا اگر زنان مسلمان بخواهند از زندگی حضرت فاطمه رهزاء الگو بگیرند، لازم است به چهارده قرن قبل بازگردند؟ آنگاه خودش پاسخ سؤال را اینگونه ارایه نمود که هیچ نیازی نیست به دوران قبل بازگردیم. بهترین گواه بر این مدعا بانوان مسلمان ایران امروز هستند که از پس از پیروزی انقلاب اسلامی در آن کشور با پیروی از خط مشی زندگی آن بزرگ بانوی اسلام نشان دادند چگونه زنان مسلمان می توانند با حفظ حجاب و عفت اسلامی در عرصه های مختلف جامعه نقش آفرینی کنند. بنا براین روشن است که حضرت فاطمه زهراء برای همیشه برترین و کاملترین الگو برای زنان مسلمان خواهدبود.

 

پس از آن خانم مهر افروز چومکی، وزیر دولت بنگلادش و مهمان ویژه به سخنرانی پرداخت. وی که به علت حضور دربرنامه رسمی دیگری باید زودتر جلسه راترک می کرد لذا نوبت سخنرانی اش جلوتر قرار داده شد، وی در آغازسخن، این مناسبت را به همگان تبریک گفت و ارادت و احترام خود نسبت به حضرت فاطمه زهراء را ابراز داشت. خانم مهر افروز که وزارت زنان و کودکان دولت بنگلادش را بر عهده دارد با اشاره به روز زن و حقوق زنان اعلام داشت در قانون اساسی بنگلادش حقوق و احترام برای جامعه زنان کشور تأمین شده است. خانم وزیر از ملت ایران و و بویژه زنان ایران به احترام خاصی یاد نمود و در همین رابطه به هئیت ایرانی متشکل از چند تن از بانوان اعضای مجلس اشاره داشت که 2سال قبل از بنگلادش بازدید نمودند. وی افزود : در دیداری که با این هیئت داشتیم واقعا برایم روشن شد که زنان ایرانی با حفظ حجاب اسلامی چقدر با عزت و احترام در همه زمینه های سیاسی و اجتماعی و علمی پیشرفت داشته اند و به نظر بنده امروز آنان الگو و نمونه برای دیگر زنان مسلمان هستند.

خانم افروز، در رابطه با جایگاه زنان دربنگلادش با اشاره به برخی اقدامات دولت فعلی در جهت اهمیت دادن به جایگاه زنان در این کشور گفت: امروز از نخست وزیر گرفته تا رئیس پارلمان، رئیس حزب مخالف در پارلمان.. .. زن هستند و این روند همچنان ادامه دارد و به تازگی در نیروی های امنیتی و حتی ارتشی هم حضور زنان مشاهده می شود. وزیر موصوف، آنگاه ضمن اشاره به بعضی از مشکلات اجتماعی دوران حاضر اظهار داشت:  قبل از هر چیز یک زن باید یک مادر خوب باشد و به خانواده و فرزندان، خوب رسیدگی کند. ایمان به خدا و اهمیت دادن به ارزشهای اسلامی و انسانی دو فرمول اساسی برای پیشرفت یک زن مسلمان است تا بتواند در ساخت خانواده و جامعه خوب مؤثر واقع شود. خانم وزیر، قبل از به پایان رساندن سخنان خود خاطر نشان کرد که اگرمشارکت زنان در فعالیتهای احتماعی هر چه بیشتر گردد، جامعه و ملت به همان سرعت رشد و پیشرفت خواهد کرد. ایشان درپایان سخنان خود از مسؤلین رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا به خاطر دعوت از وی در این سمینار صمیمانه تشکر نمود و مجددا این مناسبت بزرگ را به خواهران حاضر تبریک گفت.

سخنران بعدی، سرکار خانم واعظی همسر محترم سفیر ج.ا.ایران بود. ایشان نیز به نوبه خود این مناسبت را به مهمانان و حضار جلسه تبریک گفت. از آنجا که موضوع سمینار الگو بودن حضرت فاطمه زهراء تعیین شده است،؛ وی با بهره گیری از آیه «ولکم فی رسول الله اسوة حسنه» اظهار داشت : انسانها برای پیشرفت و تکامل نیاز به الگو دارند و بدون الگو برای پیمودن راه تکامل و پیشرفت دچار یأس و درماندگی خواهند شد. اما از آنجایی که یک الگو از تمام جهات بایستی مانند انسانهایی باشد که میخواهند از وی تبعیت کنند بر این اساس، پیامبر برای زنان نیز حضرت زهراء (س) که پاره تن خود ایشان می باشد، را بعنوان الگو معرفی می کند تا خصوصیت زن بودن نیز رعایت شده باشد.

مهمان ویژه آنگاه به جنبه های مختلف و چگونگی الگو بودن آن بانوی بزرگ اسلام پرداخت و اظهار داشت : برای شناخت چگونگی الگو بودن زهرای مرضیه (س) بایستی تمام زندگی وی را مورد بررسی قرار داد و تمامی رفتار و برخوردار های وی را شناسایی نمود.

ایشان در ادامه سخنان خود صحبت های خود را بر خطبه های تاریخی حضرت زهراء تمرکز بخشید و بر اساس محورهای هفتگانه به تحلیل و بررسی پرداخت که عناوین آن عبارت است از 1. اعتقاد به توحید خداوند و راسخ نمودن این عقیده در روح و جان، 2. داشتن اطلاعات تاریخی درمورد کشور و پیشینه تمدن و روزگار خود، 3. جامعه شناسی و شناخت بافت و پیچیدگی جامعه و زمان خود، 4. آینده نگری و پیش بینی امور بر اساس اطلاعات تاریخی و جامعه شناختی و همچنین فراست و کیاست  دینی، 5. تسلط بر زبان قوم و مردم کشور خود ، 6. تسلط بر فن سخنرانی و بالآخره 7. رعایت تقوی و حجاب  وعفاف.

مهمان ویژه در پایان از خواهران حاضر در جلسه دعوت نمود جهت الگو گیری بهتر از این بزرگ بانوی اسلام سطح آشنایی و معرفت خود را نسبت به وی بالا ببرند و الگوی تمام عیار پیش روی زندگی خود قرار دهند.

آخرین سخنران سمینار پرفسور خانم دکتر مسعوده اُمّ رشید چودری رئیس جلسه بود. ایشان با اشاره به  سفر چندسال قبل خود به  ایران جهت شرکت در کنفرانس زنان سازمان همکاری اسلامی و فرصت گفتگو با رئیس جمهور ایران اشاره نموده و گفت : مشارکت گسترده زنان ایرانی در پیشرفت های چشمگیر این کشور در سالهای اخیر نقش مهمی ایفاء کرده است. حقوق و موقعیت زنان در این کشور اسلامی به خوبی تأمین شده است و انسان می تواند با چشم خود مشاهده کند.

خانم پرفسور با اشاره به سخنان خانم وزیر گفت : در بنگلادش نیز موقعیت زنان روز بروز دارد بهتر می شود. همانطوری که خانم وزیر بیان داشت، امروز نخست وزیر، رئیس پارلمان، رئیس حزب مخالف و در بسیاری از مقامات عالیه کشوری زنان قرار دارند.

رئیس جلسه در بخش دیگری از سخنان خود گفت : زنان نباید نسبت به وظایف خطیر خود در زندگی و جامعه بی تفاوتی نشان دهند. سه وظیفه اصلی بر عهده زنان نهاده شده است : رسیدگی به خانواده، تربیت فرزندان و دینداری که اتفاقا در هر سه مورد حضرت فاطمه زهراء بهترین الگو در پیشرفت یک زن مسلمان است.

رئیس جلسه در پایان از کلیه مهمانان و حضار جلسه تشکر و قدر دانی نمود و از برگزارکنندگان این سمینار بخصوص از مسؤلین رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در بنگلادش قدردانی ویژه بعمل آورد و ختم جلسه را اعلام نمود.

ملاحظات:

* دراین برنامه بیش از 350 نفر خانم از طبقات مختلف اجتماعی حضورداشتند.

* حضور تعداد زیادی از دانشجویان دختر دانشگاه بین المللی دافودیل باتفاق خانم های اساتید  همین دانشگاه و دانشگاه های اطراف چشمگیر بود.

* در فواصل سخنرانی ها، دختران دانش آموز و دانشجو به شکلهای انفرادی و گروهی در مدح حضرت زهراء به سرود و نعت خوانی پرداختند.

 

* از طرف رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران به مهمانان سخنران سمینار هدایایی توسط خانم واعظی اعطاء گردید.

* به منظور تقدیر و تشویق به 20 نفر از دختر خانمهای زیر 10 سال حاضر در سمینار که  «فاطمه» و یا «زهراء» نام داشتند هدیه نقدی اعطاء گردید.

* کتاب مجموعه مقالات با عنوان «چشمه زلال کوثر» به زبان بنگالی که توسط انجمن حضرت زهراء به چاپ رسیده است، در این سمینار توزیع شد.

* حضور خبرنگاران رسانه ها در برنامه و پوشش خبری گسترده بود. و از طرف رایزنی نیزپیام مطبوعاتی میان آنان توزیع گردید. این مراسم در 2 شبکه BTV تلویزیون ملی بنگلادش و شبکه SA TV و3 روزنامه انگلیسی و 2 بنگالی زبان و خبرگزاری UNB و 2 روزنامه آنلاین انعکاس داشت.

* درپایان مراسم از شرکت کنندگان در سمینار پذیرایی به عمل آمد.

* روز جهانی زن در بنگلادش، همه ساله در روز 8 مارس مطابق با 18 اسفند برگزار و ازسوی نهادهای دولتی و غیر دولتی با اجرای برنامه های مختلفی گرامی داشته می شود.

 


١٢:٤٤ - يکشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٣٨٥٠    /    تعداد نمایش : ٥٦٧خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها