شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

" مشارکت فعال رایزنی درمراسم گرامیداشت روز زبان مادری دربنگلادش"

 

"یادمان شهید منار، به نام شهدای زبان مادری"

سابقه:

روززبان مادری از روزهای ملی و مهم بنگلادش است که درروز21 ماه فوریه هرسال گرامی داشته می شود. دراین روز از شهیدانی که جان خود را در راه تثبیت و رسمیت یافتن زبان بنگالی به عنوان زبان مادری و رسمیِ سرزمینی که متعاقبا بنگلادش نام گرفت تجلیل می گردد. گفتنی است که پس از تأسیس کشور پاکستان در سال 1947 که بنگلادش امروزی نیز بخش شرقی پاکستان را تشکیل می داد، بنا به فرمان دولت که مرکزیت آن در آن زمان در کراچی مستقربود، زبان اردو به عنوان زبان رسمی کشور پاکستان (هردو بخش غربی و شرقی) اعلام گردید. مردم پاکستان شرقی (بنگلادش امروز) با این فرمان به سختی مخالفت کردند. زیرا معتقدبودند که مردم پاکستان شرقی همه دارای یک زبان "بنگالی" بوده و باید زبان بنگالی برای آنان رسمیت داشته باشد. واکنش مردم بنگالی زبان در ابتداء با مخالفت حکمرانان وقت در پاکستان غربی قرارگرفت واین موضوع به تدریج به یکی از چالش های اجتماعی و سیاسی جدی کشورپاکستان در طلیعه سال های آغازین استقلال ازهند تبدیل شد. مردم پاکستان شرقی (بنگلادش امروزی) بویژه نخبگان و دانشگاهیان آن جامعه، مخالفت خودرا با رسمی شدن زبان اردو به عنوان زبان واحد کشور ادامه دادند و با گذشت زمان این مخالفت به صورت جنبش ملی بنگالی زبان ها در حمایت از زبان بنگالی که با هویت آنان گره خورده بود، پدیدار شد.

 

"خوشامدگویی دکترلیاقت علی لاکی مدیرکل آکادمی شیل پاکالا و میزبان مراسم"

در روز 21فوریه 1952 دانشجویان دانشگاه های مختلف شهرداکا ازجمله خود دانشگاه داکا در حمایت از زبان مادری تظاهراتِ اعتراضیِ مسالمت آمیز برپانمودند. این تظاهرات با واکنش سخت پلیس مواجه و تعدادی از تظاهر کنندگان ازجمله تنی چند از دانشگاهیان و حقوقدانان به دست مأموران پلیس کشته شدند. این تظاهرات و حوادث بعد از آن، نقطه عطفی در اوجگیری این جنبش مردمی بود.  در پی این حوادث بود که سرانجام پس ازچند سال مبارزه مدنیِ مردم سرزمین بنگال شرقی، دولت مرکزی پاکستان درسال 1952 به خواسته بنگالی زبانان تن داد و بدین طریق زبان بنگالی در پاکستان شرقی (بنگلادش فعلی) به رسمیت شناخته شد.

 

 روززبان مادری چگونه روز جهانی شد؟

پس از استقلال بنگلادش در سال 1971، روز 21 فوریه به عنوان روز زبان مادری نامگذاری گردید. در محوطه مجاور دانشگاه داکا و در همان نقطه ای که تعدادی از معترضان دراین روز کشته شده بودند به یاد شهدای آن واقعه، بنای یادبودی به نام "شهید منار" ساخته شد. با پیگیری و پیشنهاد دولت بنگلادش، کمیسیون ملی یونسکو، در نوامبر سال 1999 روز 21 فوریه را به عنوان روز جهانی زبان مادری تصویب کرد و بدینگونه روز زبان مادری اهمیتی جهانی یافت واز سال 2000 میلادی بسیاری از کشور ها، این روز را گرامی می دارند.

 روز زبان مادری از مناسبت های ملی بنگلادش و تعطیل عمومی است. دراین روز اقشار مختلف جامعه مشتمل برمقامات عالی دولت: رییس جمهور، نخست وزیر، وزراء، سفرای خارجی، نمایندگان پارلمان، دانشگاهیان، دانشجویان و دانش آموزان و سایر طبقات مختلف جامعه باحضور بر یادبود شهدای روززبان مادری ونثار گل، نسبت به آنان ادای احترام می کنند.

 

"نثارگل توسط نمایندگی های خارجی به یادشهدای زبان مادری"

 مراسم روز زبان مادری با حضور دیپلماتها و نمایندگان خارجی درداکا

درکنار سایر مراسمی که به مناسبت روز زبان مادری برگزارمی گردد، طی 6 سال گذشته از نمایندگی های خارجی مستقر در داکا نیزهمه ساله دعوت می شود تا با حضوردراین مراسم، نمایندگانی از هرکشور شرکت کننده با خواندن شعر و یاسرود و.....همبستگی خود را باروز جهانی زبان مادری ابرازنمایند. در همین رابطه در سال جاری نیز آکادمی هنری شیل پاکالا که میزبانی و اجرای این مراسم را برعهده دارد همانند سال های گذشته از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز دعوت نمود تا در هردو برنامه ای که به مناسبت روز زبان مادری در محل شهید منار و آکادمی شیل پاکالا برگزار می گردد مشارکت نماید.

 

 "اجرای سرود دسته جمعی میهمانان خارجی و میزبانان به یادشهدای روززبان مادری"

 

"شعرخوانی به زبان فارسی توسط دکتر درودگریان به نمایندگی ازایران"

 درهمین رابطه سید موسی حسینی رایزن فرهنگی و دکتر درودگریان استاد اعزامی زبان فارسی درمراسم برگزارشده درشهید منار حضوریافتند ضمن آنکه در مراسم برگزارشده در آکادمی شیل پاکالا آقای دکتر احسن الهادی یکی ازاستادان بومی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا به نمایندگی از رایزنی فرهنگی حضوریافت. درمراسم شهید منار، نمایندگانی به صورت انفرادی و یاگروهی از نمایندگی های دیپلماتیک کشور های ایران، چین، بوتان، نپال، فرانسه ،اندونزی،  ترکیه، اسپانیا، کره جنوبی، هند، ......وبنگلادش به نمایندگی از کشورشان برنامه هایی را اجرانمودند.

"اجرای سرود دانش آموزان مدرسه ترکیه درداکا"

آقای دکتردرودگریان، به نمایندگی ازایران طی سخنانی ضمن گرامیداشت روززبان مادری و اهمیت این روز، اشعاری از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی را درباره اهمیت و جایگاه زبان فارسی قراأت نمود. آقای دکتر احسن الهادی نیز در جمع حضارمراسم برگزارشده در آکادمی شیل پاکالا، اشعاری را به زبان فارسی از مولانا قرأت نمود.

                                                                             

"اهداء شال مخصوص توسط مدیرکل آکادمی شیل پاکالا به مهمانان خارجی"

 

"اجرای سرود به نمایندگی ازکشور هند"


١٥:٠٣ - چهارشنبه ٤ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٢٧٣٤    /    تعداد نمایش : ٣٥٦خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها