شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش آئین بزرگداشت 38 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گشایش هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در داکا

به مناسبت گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا در روز 16 بهمن 1395 همایشی با عنوان «ارزشهای فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» برگزار گردید. متجاوز از 700 نفر از طبقات مختلف اجتماعی مشتمل بر: استادان دانشگاه، علما، دانشجویان، نخبگان و علاقمندان انقلاب اسلامی، خانم ها و آقایان، اعضای سفارت ونهادهای جمهوری اسلامی حضورداشتند. در این جلسه که در تالار اصلی موزه ملی بنگلادش بر پا شد، آقای راشد خان مِنون، وزیر توریسم و هواپیمایی دولت بنگلادش به عنوان مهمان خصوصی و آقای دکتر عباس واعظی سفیرجمهوری اسلامی ایران در داکا و آقای مرشد الاسلام فیلمساز برجسته سینما، بعنوان مهمانان ویژه حضور داشتند. همچنین آقای پرفسور دکتر محمد اقبال حسین استاد دانشگاه اسلامی کُشتیا، مقاله خود را درباره موضوع همایش ارایه نمود. ضمن آنکه آقای فیض اللطیف چودری مدیر کل موزه ملی بنگلادش، ریاست جلسه رابرعهده داشت.

لازم به یادآوری است که همزمان با برپایی این جلسه، هفته فیلم ایران و نمایش فیلم های ایرانی نیز توسط وزیرتوریسم بنگلادش گشایش یافت. هفته فیلم ایران باهمکاری مشترک رایزنی فرهنگی و موزه ملی بنگلادش در همین تالاربرگزار  می گردد و به مدت 5 روز ادامه خواهد داشت.

 خوشامدگویی رایزن فرهنگی  

 پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، ابتدأ سید موسی حسینی رایزن فرهنگی، ضمن خوشامدگویی به حضور مهمانان، و درود به روان پاک شهدای انقلاب و امام خمینی رهبرکبیر انقلاب، با تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز سی و نهمین سالروز این انقلاب عظیم به ملت ایران، دوستداران انقلاب درنقاط مختلف جهان و حاضرین جلسه اظهارداشت: سی و هشت سال پیش، مردم ایران در چنین ایامی شاهد به ثمر نشستن مبارزات، ایثار ، فداکاری  و جانفشانی های چندین ساله خود درراه پیروزی انقلاب اسلامی بودند. انقلابی که اثر آن را فقط در برکناری یک رژیم سیاسی و نظام سلطنتی 2500 ساله نباید خلاصه نمود.

انقلاب اسلامي ايران تحت رهبري امام خميني(ره) به عنوان يک رويداد بزرگ نيمه دوم قرن بيستم در صحنه منطقه‏اي و بين‏المللي به پيروزي رسيد و توجه همه جهانيان را به خود جلب کرد. اين انقلاب نه تنها اوضاع سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي داخل کشور را دگرگون ساخت، بلکه تحولي عظيم و تأثيري شگرف در سطح جهاني و منطقه ای به وجود آورد. جاذبه و اقتدار اين انقلاب، آنچنان بود که از همان آغاز، حاميان و شيفتگان زيادي از شرق تا غرب عالم را به خود جلب کرد.

رایزن فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود به اشاره به موضوع همایش که «ارزشهای فرهنگی انقلاب اسلامی ایران » عنوان شده است، برخی از ارزشهای مهم فرهنگی انقلاب ایران را بر شمرد. وی احیای هویت دینی، تکیه بر اتحاد و همدلی مسلمانان، استکبار ستیزی، کسب استقلال و آزادی و خودباوری و اهمیت دادن به ارزش های اخلاقی و انسانی در جامعه را از مهمترین این ارزشها عنوان نمود وگفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تحولات عمیقی در عرصه آموزش، امور تربیتی، فعالیتهای فرهنگی، هنری و عرصه های دیگر در سطح جامعه هستیم که فیلم  و سینمای ایران از آن جمله است.

سیدموسی حسینی به برگزاری هفته فیلم همزمان با سالگردانقلاب اسلامی و  تحولاتی که از نظر ارزشی در فیلم های تولیدشده پس ازانقلاب به وجود آمده است اشاره نمود و اظهارداشت: مقایسه فیلم های سینمای ایران قبل و پس از انقلاب به خودی خود گویای این ادعاست. سینمای ایرانِ امروز، الگوی خاصی از هنر را برپایه اخلاق به جهانیان معرفی نموده است.

ارایه مقاله توسط دکتر اقبال حسین

 آقای پرفسور دکتر محمد اقبال حسین استاد مطالعات اسلامی دانشگاه، مقاله خود را با موضوع «ارزشهای فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» ارایه نمود. وی ابتدا پیروزی افتخار آمیز انقلاب را به ملت حماسه آفرین ایران تبریک گفت.

 دکتراقبال که از سنین نوجوانی به شدت از  انقلاب اسلامی متأثر بوده است، درمقاله خود امتیازات انقلاب را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد و بازرترین این امتیازات را رهبری پیامبر گونه حضرت امام خمینی (ره) دانست. وی اضافه نمود: انقلاب اسلامی ایران دوران های بسیار سختی را گذرانده است امارهبری حکیمانه حضرت امام باعث شد تا انقلاب از تمام این مشکلات با موفقیت عبور نموده و به سر منزل پیروزی معجزه آسا برسد.

آقای دکتر اقبال در مقاله خود با مهارت تمام به تهمت هایی که از طرف دشمنان داخلی و خارجی به این انقلاب نسبت داده می شود به خوبی پاسخ گفت. به خصوص اتهام حمایت از تروریسم که ایران را مرکز تولید تروریسم معرفی می کند. ایشان با مردود شمردن این ادعای آنان، به صراحت اعلام کرد ایران از جمله نادر کشورهایی است که بر علیه تروریسم مخلصانه و با تمام توان مبارزه می کند.

نویسنده مقاله در پایان مجددا مسأله اتحاد و همدلی مسلمین را موردتأکید قرار داد و از دعوت امام امت به اتحاد مسلمانان جهان بعنوان گامی بسیار شایسته و مناسب در این زمینه یاد نمود.

سخنان فیلمسازبرجسته سینما

 آقای مرشد الاسلام فیلم ساز برجسته و مهمان ویژه برنامه سخنران بعدی بود. وی به عنوان شخصیت حرفه ای در هنرسینما که با جایگاه سینمای ایران نیزآشنایی خوبی دارد  اظهارداشت : بنده در سخنان کوتاه خود می خواهم عرض کنم که جمهوری اسلامی ایران توانسته است پیام ارزشی انقلاب اسلامی را به زبان هنر بخصوص به زبان فیلم سالم تبدیل کند و به دل و جان ملتهای جهان برساند. و این وسیله ای است که هیچ تحریم و ممانعتی نخواهد توانست جلوی راه این پیام را بگیرد.

 مرشد الاسلام در تحلیل تخصصی خود افزود: بزرگترین ویژگی فیلم ایران در این است که در دنیایی که فیلم و سینما به آن اندازه از فساد و ابتذال مالامال شده که کلمه فیلم با زشتی هم معنا شده است، اما بر عکس، فیلم ایرانی این ویژگی را دارد که بدون استثناء مردم به اتفاق تمام اعضای خانواده می توانند به مشاهده آن بپردازند و از این طریق افراد، درسی از ارزشهای دینی و فرهنگی برای خود کسب نمایند.

سخنان سفیر جمهوری اسلامی

 آقای دکتر عباس واعظی دهنوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران سخنران بعدی بود که با تلاوت آیه: «ان الله لا یغیّر ما بقوم حتی یغیّروا ما بانفسهم» ابعاد فرهنگی انقلاب اسلامی ایران را محوربحث قرارداد وگفت:

انقلاب اسلامی ایران، تمام عیار فرهنگی بود وحتی خواسته های اقتصادی وسیاسی مردم نیز ازبعد فرهنگی مدنظر بود. به عنوان مثال: اگر پیشرفت اقتصادی وسیاسی هم مطرح می شد منظور آن استقلال اقتصادی وسیاسی بود که باتفکر واندیشه بومی به آن نائل گردد. نگاهی به انگیزه های انقلاب اسلامی بخوبی نشانگر آنست که رویکرد فرهنگی انقلاب اسلامی قویترین وموثرترین وجهه انقلاب بوده است مانند:

1-مخالفت با پایمال شدن عزت ملت مسلمانان : رهبرکبیر انقلاب دراعتراض به قانون کاپیتولاسیون مبارزات خود رااغازنمود وعلت آن راهم خدشه دارشدن عزت ملت مسلمان ایران اعلام کرد .

2-مخالفت با سلطه امریکا واسرائیل برمقدرات ملت مسلمان که کاملا وجهه فرهنگی داشت وموضوع سلطه گری وعدم سلطه پذیری ازمفاهیمی بود که باانقلاب اسلامی وارد ساحت سیاست ورزی درایران گردید.

3-مخالفت با استکبار :مبارزه باروحیه استکباری که منشا همه ذلتهای مردم است یکی ازمظاهر مهم انقلاب اسلامی بود روحیه استکباری امریکا وقدرتهای بزرگ شرق وغرب که متاسفانه هنوز هم ادامه دارد و در این دوران با تصمیمات رئیس جمهو رامریکا درلغو ویزاهای قانونی مسلمانان کاملاخود رانشان داده است وجهانیان به حقانیت حرکت ملت بزرگ ایران درطول سی وهشت سال مبارزه با استکبارجهانی پی بردند.

4- احیاء ارزشهای اسلامی وحمایت های بشردوستانه ازمظلومان: این نیز ازدیگر ارکان وانگیزه های اصلی انقلاب اسلامی بود که با توجه به ماهیت دین مقدس اسلام  همه ابعاد آن فرهنگی است.

5-مخالفت با هرگونه حرکت نظامی وخشن درپیشبرد انقلاب اسلامی : امام خمینی رهبرانقلاب اسلامی ازبدو نهضت اسلامی خود با هرگونه حرکت مسلحانه وبرخوردهای خشن بادشمنان مخالفت می ورزیدند ومعتقدبودند تنها راه، اگاهی بخشی به توده های مردم است که میتواند انقلاب رابه ثمر برساند ولذا اجازه چنین فعالیتهائی به پیروان خود نمیدادند. این رویکرد همچنان ادامه یافت حتی پس ازانقلاب اسلامی نیز صدور انقلاب صرفا ازطریق اگاهی بخشی به توده های مظلوم مدنظربود وحتی پیشرفتهای نظامی نیزفقط درجهت دفاع صورت گرفت وهیچگاه جنبه تهاجمی نداشته است.

6-پیشرفتهای فرهنگی پس ازانقلاب اسلامی : پیشرفتها ودستاوردهای فرهنگی پس ازانقلاب اسلامی بخصوص درزمینه هنر نشانگر رویکردهای فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است

آقای سفیر با اظهار تشکر از مسؤلین موزه ملی بنگلادش و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا به خاطر همکاری صمیمانه جهت بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و هفته فیلم ایران اظهار امیدواری کرد که این پیوند برادرانه بین دو ملت مسلمان روز بروز عمیقتر و گسترده تر خواهد گردید.

سخنان وزیرتوریسم بنگلادش

پس از سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران، نوبت به سخنرانی آقای راشد خان مِِنون وزیر توریسم رسید. وی رئیس حزب کارگر و وزیر توریسم و هواپیمایی  دولت بنگلادش و یکی از رهبران مبارز سر شناس چپگرا می باشد. نامبرده ازنظربینش سیاسی با استعمار غرب مخالف بوده ودر زمان گذشته درکنار دیگر رهبران سیاسی همفکر خود دربنگلادش ازمواضع امام (ره) علیه غربیها حمایت های خوبی را ابراز داشته است.

با این سابقه ذهنی، ایشان اظهارخوشوقتی نمود که در جلسه بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بعنوان مهمان ویژه دعوت شده است. آقای وزیر، با اشاره به سفر رسمی خود در چندسال قبل به ایران گفت : ایران سرزمین فرهنگ و هنر غنی است. فردوسی و حافظ و سعدی و دیگر شعرای معروف از آن کشورند که شعرای ما از آنان انگیزه و الهام می گیرند. وی افزود: انقلاب اسلامی یک نعمت بزرگ دیگری بوده است که خداوند به این ملت ارزانی داشته است. آقای وزیر اظهار داشت : قیام ضد استکباری ملت ایران باعث شده است تا مستکبرین جهان همواره با تحمیل تحریم های غیر منطقی و غیر قانونی مانع راه پیشرفت آنان شوند. در عوض کشور های زیادی در جهان وجود دارند که موضع مبارزه با  استکبار دارند و آنان در کنار ملت ایران قرار گرفتند و دوست بوده اند. امروز هم که دولت آقای ترامپ مجددا علیه ایران تحریم را تحمیل می کند من باور می کنم مردم جهان به این باور رسیده اند که این تحریمها غیر قانونی و بی اثر است. چرا که ملت ایران با پیشرفت های فوق العاده در زمینه های مختلف علم و تکنولوژی، دفاعی، رسانه آزاد و قوی، حل مسایل از طریق گفتگو و مذاکره، برگزاری انتخابات های بسیار شفاف و مورد قبول، توانسته است چهره صلح جو و مسالمت آمیز خود را بخوبی برای جهانیان به اثبات برساند.

آقای وزیر در بخش دیگری از سخنان خودگفت: سینمای ایران در سال 2011 موفق به دریافت جایزه اُسکار شد و من به دست اندرکاران هنر فیلم ایران تبریک عرض می کنم.  وزیرتوریسم در این مرحله از سخنرانی خود، رسما افتتاح هفته فیلم ایران را اعلام نمود و برای این اقدام فرهنگی آرزوی موفقیت نمود. ایشان با اهدای پاک ترین احترام و سلام به شهدای انقلاب اسلامی در ایران و شهدای نهضت زبان مادری در بنگلادش سخنان خود را به پایان رساند.

سخنان مدیرکل موزه ملی بنگلادش

آقای فیض اللطیف چودری مدیر کل موزه ملی بنگلادش که ریاست جلسه رابرعهده داشت آخرین سخنران این مراسم بود. وی ضمن عرض تشکر از میهمانان و سخنرانان جلسه، سالگرد پیروزی انقلاب بزرگ را به دولت و ملت ایران تبریک گفت. از آنجا که بحث درباره انقلاب بود، ایشان از آقای وزیر که متخصص و صاحب نظر در امور سیاسی هست، به عظمت یادنمود و سخنرانی ایشان را برای این مراسم بسیار مناسب تلقی نمود.

آقای فیض اللطیف اظهار داشت : ایران به سه دلیل پیش من شگفت آفرین است : اول اینکه این کشور با اینکه از جمله کشورهای آسیایی است ولی موفق شده با قیام و ایستادگی، استقلال و حق خود را از جهان استکبار به خصوص آمریکا به دست آورد.  دوم اینکه انقلابی که به رهبری امام خمینی (ره) در ایران بر پا شد یک انقلاب اسلامی و فراتر از آن، یک انقلاب مردمی بوده است که رمز پیروزی و بقاء هر دو در مردمی بودن این حادثه بزرگ تاریخ معاصر محسوب می شود. و بالآخره سوم اینکه فیلم ایرانی در جهان امروز جایگاهی پیدا کرده است که موفق به دریافت جایزه اُسکار هم شده است. اصلا باورم نمی شود که در دنیای امروز بانوان مسلمان با حفظ حجاب اسلامی فیلم بازی کنند و آن فیلم نیز برنده جایزه به این بزرگی شود. وی افزود این سه چیز است که ایران را در نظرم شگفت آور ساخته است.

آقای رئیس جلسه در بخش دیگری از سخنان خود گفت : گرچه ایران از قدیم الایام از نظر فرهنگ و تمدن غنی بوده است، اما امروز یک ایران مدرن  که پیشرفته تر از هر لحاظ می باشد پیش روی ما قرارگرفته و می تواند نمونه و الگو برای ما و دیگر ملتهای  اسلامی باشد.

مدیر کل موزه ملی بنگلادش با اشاره به همکاری مشترک با رایزنی فرهنگی جهت برگزاری نمایش فیلم ایران در سالن نمایش موزه، گفت: ما مفتخریم که با ایران همکاری داریم و امیدواریم این همکاری ها در آینده به ما کمک خواهد کرد تا ایران مدرن را بهتر بشناسیم و سطح همکاری های طرفین بالا خواهد رفت. وی با انتقاد از اقدام های خلاف قوانین بین المللی دولت آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت : امیدوارم این اقدامهای آمریکا مثل همیشه ناکام خواهد ماند. رئیس جلسه با تشکر مجدد از کلیه حضار محترم و میهمانان گرامی ختم جلسه را اعلام نمود.

ملاحظات:

*  در فاصله سخنرانی ها ازسوی دانش آموزان مدرسه بین المللی ج.ا.ایران درداکا سرود حماسی به زبان بنگالی و همچنین سرود انقلابی ازسوی دانش آموزان ایرانی مدرسه سفارت ایران، به زبان فارسی اجراگردید که هردو مورد تشویق حاضران قرارگرفت.

* برگزاری مراسم سالگرد انقلاب درتالارموزه ملی و همچنین هفته فیلم و نمایش فیلم های ایرانی در آن تالار به مدت 5 روز در چارچوب همکاری های مابین رایزنی فرهنگی وموزه ملی بنگلادش صورت گرفت. و بر روی کارت دعوت نام رایزنی و موزه ملی به عنوان دعوت کننده چاپ شده بود. به همین سبب، رایزن فرهنگی درسخنان خویش تشکر ویژه خود را از مساعدت های صمیمانه مدیرکل موزه ملی اعلام داشت.

* پس از پایان سخنرانی های مراسم، نمایش فیلم سینمایی گلهای داودی که سالهاقبل به زبان بنگالی دوبله شده است با حضور جمع زیادی ازعلاقمندان سینمای ایران، به نمایش در آمد. ازروز17 بهمن نیز هرروز 2 فیلم ایرانی دوبله شده به زبان بنگالی و یا با زیرنویس انگلیسی به نمایش در می آید.

* مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با انعکاس رسانه ای خوبی همراه بود. 7 شبکه تلویزیونی، 2 شبکه رادیویی، و 9 روزنامه مهم بنگالی و انگلیسی زبان گزارش هایی ازاین مراسم تهیه و منتشر ساختند. 

قبل از شروع رسمی مراسم، فیلمی مستند از حوادث و جریان های انقلاب اسلامی به زبان انگلیسی به مدت 20 دقیقه به نمایش گذاشته شد.

* آقای محمد عبد القدوس مدیر اجرایی مدرسه بین المللی ایران درداکا مجری برنامه بود. ودرپایان مراسم ازمهمانان پذیرایی بعمل آمد.

گزارش تصویری


١١:٥٨ - دوشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧١٤٦٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٣خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها