شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری سمینار به مناسبت عید میلاد النبی (ص) و هفته وحدت اسلامی در داکا

خجسته زاد روز میلاد پی امبراکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) وبزرگداشت هفته وحدت ازسوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش طی مراسمی گرامی داشته شد. به همین مناسبت درروز 17 ربیع الاول مطابق با 27 آذرماه 95 سمیناری تحت عنوان: "وحدت امت درآموزه های پیامبر اسلام" (ص) در تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش در مرکز شهرداکا برگزارگردید. در این برنامه، تعدادی ازعلمای اهل سنت و تشیع، استادان دانشگاه، دانشجویان، طلاب، و سایرطبقات اجتماعی از خانم ها و آقایان حضورداشتند.

آقای وکیل محمد فضل ربی میا، نایب رئیس پارلمان بنگلادش بعنوان مهمان اصلی، آقای نواب عباس علی خان عضو سابق پارلمان بعنوان مهمان ویژه، مولانا  فهیم الرحمن خطیب مسجد بنانی و امام جماعت مسجد گلشن در داکا وحجت الاسلام امیرانصاری نماینده جامعة المصطفی در داکا نیز ازجمله سخنرانان مراسم بودند ضمن آنکه آقای مولانا عبد الرزاق مدیر مدرسه مدینة العلوم، ریاست جلسه را برعهده داشت.

 

سمینار با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز بکار کرد.آقای ضیاء الرحمن، دانشجو وقاری قرآن که جهت شرکت در مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان در تهران، انتخاب شده است تلاوت را انجام داد.

سپس آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی، حضور مهمانان را خوشامد گفت. رایزن فرهنگی ضمن عرض تبریک بمناسبت سالروز ولادت با سعادت پیامبر اکرم (ص) و نیز ولادت سلاله پاک نبی مکرم حضرت امام حعفر صادق (ع)، نیاز و ضرورت امت اسلامی به وحدت و همبستگی در جهان امروز را در چند محور مورد بحث قرار داد. وی ضمن اشاره به ویژگی های جامعه جاهلی قبل از بعثت پیامبراسلام، آثار و برکات بیشمار رسالت پیامبر اسلام برای بشریت، ازجمله دعوت به یکتا پرستی واتحاد و پرهیز از شرک و بندگی طاغوت، افزود : برای گردهمایی امروز، عنوان: "اتحاد امت در آموزه های پیامبر اسلام" (ص) انتخاب شده است. برای شناخت هرچه بیشتر وحدت امت درآموزه های پیامبراسلام، ابتدا مطالعه و بررسی این امر لازم است که ویژگی هاو خصوصیاتِ جامعه ای که رسول الله (ص) در آن مبعوث شد شناخته شود تا پس ازآن روشن گردد که پیامبر در دوره رسالت خود چگونه جامعه ای را به بشریت تحویل داد. آقای حسینی افزود:

 

گرامیداشت میلاد پیامبرو بیان ارشادات آن حضرت در این گونه محافل، این پیام را به همراه دارد که ضرورت بازگشت به تعالیم وحدت بخش پیامبربزرگ اسلام، شناخت و مقابله با دسیسه های دشمنان در به جان انداختن مسلمانان با یکدیگر و پرهیز از تفرقه، بیش از هرزمان دیگری احساس می شود. بنابراین برای مبارزه با جاهلیت نوین، مسلمانان باید بیش از پیش، وحدت و هوشیاری خود را درقبال دشمنان اسلام حفظ کنند.

 

پس ازسخنان رایزن فرهنگی، آقای فضل ربّی مهمان ویژه سمینار ونایب رییس پارلمان بنگلادش برای ایراد سخنرانی دعوت شد.  وی ضمن عرض تشکر از مسؤلین رایزنی به خاطر دعوت ایشان در این سمینار گفت: بنده می خواهم بگویم که خداوند متعال پیامبر اکرم (ص) را بعنوان رحمة للعالمین فرستاده، نه رحمة للمسلمین فقط. ایشان در زمانی به دنیا آمد که مردم جزیرة العرب در جهالت بسر می بردند. ما که به وی ایمان آوردیم باید به کتاب وی هم ایمان کامل بیآوریم. قرآن میگوید: «ذلک الکتاب لا ریب فیه». مفهوم این جمله این است که در کتاب های دیگر راه شک وجود داشته یعنی کارهایی انجام شده تا این راه شک به وجود بیآید. لذا در ادیان دیگر اختلافات زیادی پیش آمده است. ولی کتاب ما قرآن، از این لحاظ کاملا سالم و دست نخورده باقی مانده است. به نظر من این نکته می تواند عامل بسیار قوی در وحدت و همبستگی بین مسلمانان جهان باشد. چون امروز آنچه از همه بیشتر ضروری است، ایجاد اتحاد و همبستگی در بین مسلمانان است. و در این راستا ما به سه چیز نیاز داریم که برگرفته از تعلیمات آسمانی دین اسلام می باشد: یکی احترام متقابل بین برادران مسلمان، دوم ایمان راسخ و خالص به تعلیمات دینی مان و سوم تقوی. که در حقیقت از همه مهمتر همین آخری است. چرا که همه ما می دانیم یهود و نصاری هستند که عامل اصلی ایجاد تفرقه بین مسلمین جهان می باشند و اگر تقوای ما بالا رود تنها در این صورت است که ما می توانیم بر توطئه های آنان فائق آییم و متحد باشیم.

مولانا فهیم الرحمن سخنران بعدی بود. نامبرده که درزمینه تفسیر قرآن تسلط خوبی دارد، با استفاده از آیات قرآن درباره اهمیت و راه های وحدت اسلامی به ایراد سخن پرداخت و گفت: نعمت هایی که خداوند بر بنده های خود ارزانی داشته قابل شمارش نیست. ولی از میان این همه نعمتها آنچه از همه ارزشمند تر بوده است نعمت خاتم الانباء می باشد که ما توفیق داریم از چنین نعمت خدایی بهره مند باشیم. پیامبر اکرم (ص) امروز از میان ما رفته ولی سیرت پاک ایشان را برای ما باقی گذشته است. اگر ما سیرت ایشان را بررسی کنیم خواهیم دید که سرشار از اخلاق و فضایل انسانی بوده است. ولی از همه مهمتر تأکید پیامبر بر وحدت و همبستگی بین مسلمین بوده است. نمونه بارز این سیرت پیامبر را می توانیم در عقد اخوت بین مسلمین انصار و مهاجر پس از هجرت مشاهده کنیم. مولانا فهیم الرحمن با ذکر تعدادی از آیات قرآنی که بر واژه «امت» اشاره دارد تأکید نمود که قرآن، مسلمانان را بعنوان یک امت می شمارد و این خواست قرآنی بدون وحدت و همبستگی بین ملل اسلامی میسر نخواهد بود.

آقای نواب عباس علی خان مهمان دیگر برنامه، سخنران بعدی بود. ایشان که عضو سابق پارلمان نیز بوده است و از توان خاص خطابه و سخنرانی برخوردار می باشد اظهار داشت : بنده در سمینار ها و کنفرانس های زیادی حضور یافته و سخنرانی نموده ام. اما موضوعی که برای سخنرانی در سمینار امروز تعیین شده است واقعا مرا ناتوان ساخته است. زیرا که با تمام وجود احساس می کنم مقوله وحدت برای اسلام و مسلمین امروز در جهان، بی نهایت لازم و ضروری است. اما در دنیای امروز می بینیم انواع تفرقه و برادرکشی و بی انصافی همه جا را فرا گرفته است. اغلب این مظالم نیز مسلمانان را نشانه رفته است. وی با اشاره به تاریخ استعمار انگلیس در شبه قاره که با سیاست « تفرقه بینداز و حکومت کن» بر ما حکومت  کرده است گفت:  امروز ما آزاد شدیم. ولی متأسفانه هنوز در تفرقه و اختلاف بسر می بریم. درحالی که ما همه یک قرآن و یک پیامبر داریم پس اختلاف برای چیست؟

ایشان افزود: بنده از سفری که به ایران داشتم تجربه ای به دست آوردم که فکر می کنم رمز وحدت می تواند باشد. و آن اینکه امام خمینی (ره) از محبت به خاندان اهل بیت پیامبر (ص) جهت ایجاد وحدت بین ملت ایران بسیار استفاده کرد ازاین رو، اگر از این طریق حرکت کنیم فکر می کنم رسیدن به مقصد وحدت برای ما آسانتر خواهد شد.

آقای نواب عباس علی از تلاشهایی که جهت ایجاد وحدت اسلامی از طرف ایران در سراسر کشور صورت می گیرد تشکر و قدردانی و آرزو نمود تا ان شاء الله مسلمانان با ایجاد وحدت و همبستگی اسلامی بر تمام عوامل تفرقه و اختلافات پیروز خواهند شد.

 حجت الاسلام امیر انصاری نماینده جامعة المصطفی در سخنرانی خود به تشریح مضمون آیه «واعتصموا بحبل لله جمیعا...» پرداخت و با اشاره به نقش مخرّب گروهک داعش و حامیان آنان گفت: امروز کسانی که با نام اسلام به گردن برادران مسلمان خنجر می کشند بنده طبق این آیه می خواهم اثبات کنم که آنان در حقیقت بهره ای از اسلام نبرده اند. چرا که در قبل از اسلام بود که بین مردم عداوت و دشمنی ها و خنجرکشی ها بوده است. اما اسلام که آمد بین آنان تألیف قلوب ایجاد کرد. پس اگر الفت و محبت باشد آیا کسی می تواند به برادر کشی دست بزند. وآنان که چنین جنایاتی رامرتکب می شوند، معلوم است که همچنان در دوره جهالت بسر می برند و اسلام بر آنان تأثیری نگذاشته است.

سخنان مولانا عبد الرزاق ریاست جلسه، پایان بخش مراسم بود. ایشان با ارایه جمع بندی جالب از سخنرانی های ارایه شده، از مسؤلین رایزنی فرهنگی و سفارت ج.ا. ایران در داکا درخواست نمود که چنین برنامه های وحدت بخش بین مسلمین جهان را باید با شکوهتر و گسترده تر برگزار نمود. چون نیاز جهان اسلام به وحدت، یک نیاز ضروری است و هرگونه تلاش و همت در این راستا ممدوح خواهد بود.  آقای مولانا عبد الرزاق که در بین مقامات دولتی کشور نیز نفوذ و در برنامه های تلویزیونی مختلف نیز حضور فعال دارد گفت: بنده هم سعی می کنم از طریق برنامه های تلویزیونی، مردم مسلمان این کشور را به وحدت و همبستگی دعوت کنم. وی از نماینده جامعة المصطفی تقاضا نمود تا آیات و روایات مربوطه به وحدت را گرد آوری و همراه با توضیحات مناسب به شکل جزوه منتشر و بین جوانان و دانشجویان توزیع گردد تا به اهمیت مسأله واقف گردند.

آقای عبدالرزاق، با اشاره به سالروز پیروزی جنگ استقلال کشور بنگلادش که یک روز قبل برگزار شد، اظهار داشت: 46 سال قبل، ملت ما با دست خالی بر علیه نیروهای مسلح پاکستانی ایستادگی کردند و در ظرف نه ماه توانستند پیروزی را به دست آورند. این واقعه تاریخیِ این ملت دلیر، به خوبی اثبات می کند که اگر ملتی و یا امتی متحد باشند در مقابل هر قدرتی می توانند ایستادگی کنند و پیروزی را از آن خود سازند. ان شاء الله ملت و دولت ما با استفاده از این نمونه بسیار جالب خود در راه اتحاد و همبستگی گام برخواهند داشت.

رئیس جلسه درپایان از حضور یکایک مهمانان و حضار گرامی تشکر نمود و ختم جلسه را اعلام نمود.

ملاحظات:

1-   در کنار سخنرانی ها، گروه های سرود و نعت به شکل گروهی و انفرادی در شأن حضرت پیامبر اکرم (ص) به سرود و نعت خوانی پرداختند. گروه سرود دانش آموزان مدرسه بین المللی ج.ا.ایران  در داکا و گروه دانشجویان جامعة المصطفی العالمیه در داکا به طور جداگانه نعت و سرود ها را اجراء نمودند. در بخش انفرادی نیز آقای شاه نواز طبیب درشأن پیامبر اکرم (ص) نعت خوانی کرد.

گروه سرود مدرسه بین المللی جمهوری اسلامی ایران، داکا

 

گروه سرود مدرسه بین المللی جمهوری اسلامی ایران، داکا.

گروه سرود طلاب جامعه المصطفی.

2-    جلسه با اجرای میلادخوانی و درود و سلام به درگاه حضرت خاتم الانبیاء و با دعا و مناجات توسط آقای مولانا عبد الرزاق خاتمه یافت.

3-   آقای محمد عبد القدوس مدیر مدرسه بین المللی ج.ا.ایران در داکا به عنوان مجری برنامه انجام وظیفه نمود.

 

4-   از تمامی مهمانان با اهداء بسته غذای ناهار پذیرایی بعمل آمد.


١٠:٠٧ - پنج شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧١٢١٩    /    تعداد نمایش : ٣١٦خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها