شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش مراسم بزرگداشت رحلت حضرت آیت الله شاهرخی (ره) در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایرن داکا

 به مناسبت رحلت عالم بزرگوار حضرت آیت الله سید محمد نقی شاهرخی خرم آبادی، ازسوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا، مجلس گرامیداشت آن مرحوم در روز پنجشنبه 11 آذرماه 95 در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار گردید. دراین مراسم آقایان دکتر واعظی دهنوی سفیر جمهوری اسلامی، مولانا عبد الرزاق از مدیران بنیاد اسلامی بنگلادش، مولانا دکتر محبوب الرحمن مدیر مدرسه فریدگنج، حجة الاسلام امیر انصاری نماینده جامعة المصطفی در بنگلادش، مولانا سید راشد حسین زیدی امام جمعه حسینیه دالان در داکا، جناب پیر شورشاری ازپیران طریقت، دکترعبدالله المعروف، رییس سابق بنیاداسلامی بنگلادش و نماینده کمیته فقه درسازمان همکاری اسلامی، دکتردردوگریان استاداعزامی زبان فارسی و دیگرشخصیت های برجسته از علماء شیعه وسنی، فضلاء، استادان و طلاب، باحضور خویش ارادت خود را نسبت به آن روحانی عزیز سفرکرده ابراز داشتند.

  

ابتدای برنامه با قرآن خوانی حضار همراه بود. دراین بخش ازبرنامه تعدادی از طلاب مدارس دینی و حافظان قرآن نیز در محفل قرآنخوانی شرکت داشتند.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغازشد. سپس آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی به عنوان میزبان، ضمن خیرمقدم به میهمانان، از حضور شخصیت های برجسته که دعوت رایزنی را پذیرفته و به مناسبت رحلت این عالم بزرگ گرد هم آمدند تشکر نمود و اظهارداشت: از همان ابتدای نشر خبر درگذشت آیت الله شاهرخی، از سوی چهره های مختلف طبقات دینی، اجتماعی بارایزنی تماس تلفنی گرفته شد و یا به صورت مکتوب ازدرگذشت این عالم با اخلاص که خدمات شایانی در راه اتحاد بین المسلمین در بنگلادش از خود به جای گذاشت ابراز همدردی نمودند. اغلب شما حاضرین با مرحوم آیت الله شاهرخی از نزدیک مأنوس بوده و ارتباط قلبی و عاطفی خاصی با ایشان داشته اید. بنابراین بهتر است که دراین فرصت کوتاه، ارادتمندان و دوستان آن مرحوم احساسات و خاطرات خود از آشنایی با ایشان را بازگوکنند.

مولانا راشد حسین زیدی امام جماعت بزرگترین مسجدشیعیان،از حضرت آیت الله شاهرخی بعنوان عالمی که همواره درد دین داشت یاد کرد و گفت: این روحانی بزرگ که بیش از 25 سال در بنگلادش نمایندگی مقام معظم رهبری را با موفقیت بر عهده داشت، امروز از میان ما رفت. وقتی این خبر به گوش بنده رسید، آنقدر متأثر شدم که توان بیان آن را ندارم. فقط می دانم که ما با خسارت بزرگی دچار شدیم. دعا می کنیم تا خداوند این سیدبزرگوار را با اجداد خود و شهدای اسلام محشور بفرماید.

 

سخنران بعدی مولانا دکتر محبوب الرحمن بود. وی که در بسیاری از سفر های داخل کشور بنگلادش توفیق همراهی با حضرت آیت الله شاهرخی را داشت و سخنرانی های ایشان را ترجمه می نمود خاطراتی از این سفرها را برای حضار بیان داشت. برخی از آن خاطرات، مقام علمی و روحانی آیت الله شاهرخی را نمایان می سازد.

مولانا عبد الرزاق با اشاره به زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تأثیر آن بر علمای آن زمان در بنگلادش گفت: روزی که ما در روزنامه خواندیم که شاه رفت و خمینی آمد، اصلا متحیر شدیم و باورمان نمی شد که آیا این شدنی است؟ بعد که آثار شاگردان امام خمینی از قبیل شهید مطهری و غیره را خواندیم تازه فهمیدیم که امام خمینی کی بود. در همین رابطه وقتی با حضرت آیت الله شاهرخی توفیق آشنایی پیدا شد و از نزدیک گفتار و کردار ایشان را ملاحظه کردیم، عظمت علمی و معنوی علمای ایران برای ما آشکار شد. مولانا عبدالرزاق یادآور شد که وقتی بحث عمیق علمی و فقهی میان حضرت آیت الله شاهرخی واستادمان مرحوم مولانا عبید الحق خطیب وقت مسجد بیت المکرم را تا دیروقتهای شب مشاهده می کردیم، با خود می گفتیم این است سنت اصیل علمای اسلام. واقعا حضرت آیت الله شاهرخی پرچمدار نهضت وحدت و تقریب در این کشور بوده است.

آقای دکتر واعظی سفیر محترم در سخنانی گفت: روابط فرهنگی و برادری بین دو ملت ایران و بنگلادش همیشه عمیق بوده است و قدمت طولانی دارد. ولی حضرت آیت الله شاهرخی با حضور فعال و گسترده خود در این کشور بی شک در دوران اخیر این روابط را به سطح بالاتری ارتقاء داد. ایشان با استناد به پیام تسلیت مقام معظم رهبری به مناست رحلت حضرت آیت الله گفت: دراین پیام، مقام عظمای ولایت ایشان را بعنوان مجاهد پر تلاش یادآور شده است و طبق فرمایش قرآن تنها آن کسانی می توانند به این لقب ملقب شوند که توکل بر خداوند متعال داشته باشد و در کار های خیر بشتابد. پس معلوم می شود که حضرت آیت الله شاهرخی چقدر در ترویج دین و انجام کارهای خیر تلاشگر بودند.

سفیرمحترم در پایان پیشنهاد کرد که توسط رایزنی و یا جامعه المصطفی در داکا بنیادی تشکیل داده شود بنام آیت الله شاهرخی تا آثار و خدمات و خاطرات ایشان جمع آوری گردد و جهت بهره برداری در اختیارآیندگان قرار داده شود تا از آن بهره برند.

حجة الاسلام امیر انصاری در سخنرانی خود با اشاره به اینکه وی افتخار همشهری بودن با مرحوم آیت الله شاهرخی را دارد، گفت: حضرت آیت الله مصداق عالی این حدیث العلماء وراثة الانبیاء بوده اند. ایشان ازسجایای اخلاقی و کرامات علمی زیادی برخوردار بود. ولی  از همه بارزتر، خلوص و اخلاق حسنه خوب ایشان بود. نماینده جامعة المصطفی در پایان سخنان خود کلامی از حضرت آیت الله بعنوان خاطره زیبا ذکر کرد. آن اینکه ایشان در سمیناری که به جهت تجلیل از شخصیت عملی ایشان برپا شده بود بر خلاف رسم دیگر سخنرانان که می گویند سخن زیاد ولی فرصت کم است، گفت : فرصت زیاد است ولی سخن کم است یعنی منظور ایشان سخن مفید. این جمله ایشان تبیین کننده بینش و جدیت ایشان در امور خیر بوده است.

آقای پرفسور دکترعبد الله المعروف نماینده کمیسیون فقه سازمان همکاری اسلامی در بنگلادش و آقای سید رضا حسین حسینی از طلاب بنگلادشی حوزه علمیه قم که سالها مسؤلیت دفتر آیت الله را بر عهده  داشته است از جمله دیگر سخنرانان مراسم بودند که با ذکر خاطراتی از حضرت آیت الله یاد آن عزیز سفر کرده را گرامی داشتند.

مراسم با دعا و مناجات توسط پیر شورشاری خاتمه پذیرفت.

ملاحظه:

·         قبل از اختتام برنامه آقای حسینی رایزن فرهنگی مجددا در جایگاه قرار گرفت و  پیام تسلیت و ابراز همدردی حجة الاسلام و المسلمین دکتر سیدجواد مظلومی جانشین حضرت آیت الله شاهرخی ونماینده مقام معظم رهبری در منطقه جنوب آسیا که به مناسبت فوت این عالم ربانی ارسال شده بود را به حضار مجلس ابلاغ نمود.

·        آقای عبد القدوس مجری برنامه مراسم، که اخیرا مدیریت مدرسه بین المللی جمهوری اسلامی ایران در داکا را نیز برعهده گرفته است، نیز از فرصت استفاده نموده اعلام داشت: از میان دهها موسساتی که حضرت آیت الله شاهرخی در بنگلادش بنیان نهاد، یکی تأسیس بنیاد دار القرآن و دیگری مدرسه بین المللی ایران در داکا بوده است که بعنوان یادبود آن مرحوم باقی است و از کلیه مسئولان وحضار مجلس جهت نگهداری و تقویت این دو یادبود خواسته شد تا در این باره نقش آفرینی نمایند.

·        در پایان مراسم، نماز مغرب با جماعت به امامت مولانا محبوب الرحمن اقامه شد و از مهمانان پذیرایی بعمل آمد.

                                                           


١٢:٠٥ - سه شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧١٠٤٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٢خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها