شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح کتابخانه شیخ سعدی در شهر فرهنگی ادبی باگورا

 

در روز جمعه مورخ 16 مهرماه 95 13ساعت 5 بعد از ظهر کتابخانه شیخ سعدی در شهر فرهنگی ادبی باگورا با حضور اصغر خسروآبادی سرپرست موقت رایزنی فرهنگی و جمعی از اساتید دانشگاهها ، فرهنگیان ، دانشجویان و علاقمندان به ادب و هنر ایران افتتاح گردید.

شهر باگورا که از شهرهای مهم شمال بنگلادش به شمار می  اید و تقریبا مرکز تجارت و تردد منطقه شمال بنگلادش محسوب میگردد، از شهرهایی است که به دلیل اهمیت و جایگاهش از سالها پیش مورد توجه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی بوده وسالها ی متمادی رایزنی فرهنگی در این شهر نمایندگی غیر رسمی داشته است و فعالیتهای فرهنگی خود را ازطریق این نمایندگی ساماندهی می ساخته است اما متاسفانه به دلایل مختلف مخصوصا مشکلات مالی چند سال گذشته این نمایندگی تعطیل شده و خلاء برزگی در ارتباطات فرهنگی جمهوری اسلامی و این منطقه بوجود اماده بود و این خلاء رایزنی را برآن داشت که فعالیتهای خویش با وجود مشکلات مالی فعالتهای خود را در این منطقه از سر بگیرد و تاسیس و اماده سازی ا کتابخانه شیخ سعدی را به عنوان اولین قدم در دستور کار خود قرار داد و پس از هماهنگی های لازم در منطقه و اجاره دو اتاق و تجهیز آن ( خرید قفسه ، کتاب های مورد نیاز ، میز و صندلی و..... اقلام مورد نیاز) بالاخره در مورخ 16 مهرماه 1395 با حضور جمع کثیری از اساتید دانشگاهها و فرهنگیان و دانشجویان بدست سرپرست موقت رایزنی فرهنگی افتتاح گردید.


در مراسم افتتاحیه کتابخانه شیخ سعدی سرپرست رایزنی فرهنگی در جمع حضار و اساتید به سخنرانی پرداخت و در بخشی از سخنان خود به تلاش جمهوری اسلامی ایران به گسترش روابط فرهنگی ، ادبی و هنری با کشور دوست و برادر بنگلادش در سطح بسیار وسیع اشاره کرد و گفت تاسیس و افتتاح این کتابخانه گام نخست شروع فعالیتهای فرهنگی ، ادبی و هنری رایزنی فرهنگی ج .ا.ایران در منطقه شمال بنگلادش خواهد بود.


وی دربخش دیگری از سخنان خود به معرفی بزرگان ادب ایران و بنگلادش پرداخت و گفت همانطور که بزرگان ادب ایران همچون مولانا ، حافظ ، فردوسی ، غزالی ، سعدی و......برای فرهیختگان بنگلادش اشنا و مورد توجه است بزرگان شعر و ادب کشور بنگلادش ازجمله تاگور و قاضی نذرالاسلام مورد توجه اندیشمندان فرهنگ و ادب ایران بوده و این حکایت از عمق وقدمت روابط فرهنگی و ادبی دو کشوردارد.

 دراین مراسم پرفسورعبدالمنان یکی از اساتید برجسته علوم انسانی دانشگاه باگورا سخنرانی کرد و ضمن ابراز شادی و شعف از افتتاح کتابخانه سعدی این اقدام مهم و شایسته ی رایزنی فرهنگی را مورد تقدیر و تشکر قرار داد و اظهار داشت بی شک این کتابخانه نقطه ی شروعی خواهد بود برای فعالیتهای بزرگ فرهنگی در منطقه مهم و پر جمعیت باگورا و شمال بنگلادش ، وی گفت کشور و فرهنگ ایران برای ما که سن و سالی داریم نا اشنا و غریبه نیست اما برای اشنایی بیشترجوانان و تحصیلکرده های نسل جدید با فرهنگ غنی جمهوری اسلامی بسیار ضروری بود که همچین مرکزی تاسیس گردد.

سخنران بعدی برنامه جناب اقای جعفر مندل یکی از شخصیتهای برجسته دینی و مبلغ بومی منطقه بود که با دعا و نیایش برنامه را به پایان برد.


پس از پایان مراسم افتتاح کتابخانه ، آقای اصغر خسروآبادی سرپرست موقت رایزنی فرهنگی در سالن قرائت خانه نشستی صمیمی با تعدادی از اساتید دانشگاه در رشته های مختلف از جمله ادبیات بنگلا ، جفرافیا ، علوم پایه ، علوم اسلامی و.... داشت که اساتید از علاقمندی های خود نسبت به ایران و فرهنگ ایرانی سخن گفتند و نیازهایی را برای گسترش روابط فرهنگی و علمی دانشگاهی مطرح ساختند که تعدادی از این درخواستها در ذیل خواهد امد.

1-    برگزاری کلاس های آموزش زبان فارسی برای علاقمندان به یادگیری زبان فارسی

2-    ایجاد و تاسیس اتاق ایران شناسی در دانشگاه داکا.

3-    برگزاری هفته ی فیلم جمهوری اسلامی ایران در داکا در دو موضوع کودک و بزرگسال.

4-    تبادل استاد و دانشجو در رشته های مختلف علمی مخصوصا جفرافیا بین دانشگاههای ایران و دانشگاه باگورا.

5-    فراهم ساختن فرصتهای مطالعاتی و بورسیه تحصیلی برای اساتید و دانشجویان دانشگاه بزرگ باگورا .

سرپرست رایزنی اظهار داست در صورت تبن نام حداقل ده نفر از علامندان یادگیری زبان فارسی رایزنی فرهنگی برای برگزاری کلاس آموزش زبان فارسی در سطح مقدماتی سریعا

اقدام خواهد کرد و نیز برگزاری هفته ی فیلم را  دراین شهر در دستور کار خود قرار خواهد داد.

پس از پایان مراسم از شرکت کنندگان پذیرایی بعمل آمد و سرپرست موقت رایزنی فرهنگی بهمراهی تعدادی از اساتید و طلاب علوم دینی برای بازدید از مسجد امام صادق ع شهر باگورا که سال گذشته هدف حمله تروریستی گروه تکفیری داعش قرار گرفت و موذن مسجد به شهادت رسید و چند نفر نیز مجروح شدند راهی مسجد مذکور گردیدند و پس از آن در مراسم دینی مذهبی که به مناسبت ماه محرم در حسنیه امامیه در حال برگزار ی بود شرکت کرده و سخنرانی نمودند.

عکسی چند از مراسم٠٩:٢٠ - دوشنبه ١٩ مهر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٢٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٥٨٠خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها