شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم نشست ادبی و تقدیر از دانشجویان برتر زبان و ادبیات فارسی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

با مشارکت و همکاری رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در بنگلادش و بخش فارسی دانشگاه داکا درتاریخ 16 شهریورماه جاری "نشست ادبی" درمجموعه حافظ سرا، بخش فارسی آن دانشگاه برگزار گردید.  گرامیداشت چهلمین سالروز درگذشت قاضی نذرالاسلام، نویسنده، روزنامه نگار و شاعر ملی بنگلادش و تقدیر از دانشجویان برتر بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، موضوع این نشست ادبی بود.

دراین مراسم معاون رییس دانشگاه داکا، سفیر جمهوری اسلامی ایران، رایزن فرهنگی و کارشناس فرهنگی، استاد اعزامی زبان فارسی، تنی چند ازاعضای سفارت، استادان و دانشجویان بخش زبان  وادبیات فارسی دانشگاه حضور داشتند. مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط یکی از دانشجویان آغازشد.

ارائه مقاله و شعر به زبان فارسی

دربخش نخست این مراسم، دانشجویان زبان فارسی، توانایی و مهارت خود را در بیان وسخن گفتن به زبان فارسی به نمایش گذاردند.

درهمین رابطه تعدادی ازدانشجویان مقالات خود را که به زبان فارسی درباره شخصیت ادبی و دیدگاه های فکری قاضی نذرالاسلام نوشته بودند ارائه نمودند.

 در این مقالات به تأثیرمشهود ادبیات فارسی، شعرا و ادبای فارسی زبان ایران در آثار نذرالاسلام، پرداخته شده بود. همچنین تعدادی از دانشجویان، با خواندن

قطعاتی ازاشعار سروده شده توسط این شاعر ملی به زبان بنگالی و ترجمه فارسی آن، حاضرین را به وجد آوردند.

سخنان معاون رییس دانشگاه داکا

آقای دکتر اخترالزمان معاون دانشگاه داکا در سخنان خود گفت: از رایزنی فرهنگی ایران و بخش فارسی دانشگاه داکا تشکر می کنم که چنین نشست ارزشمندی را برگزارنموده اند. تشکر ویژه از رایزنی فرهنگی ایران به سبب کمنک های خوبی که به بخش فارسی ما نموده و به آن رونق می بخشند. خوشوقتم که توفیق یافتم در این برنامه ویژه که برای گرامیداشت شاعرملی بنگلادش و

همچنین تقدیر از دانشجویان برتر زبان فارسی دانشگاه برگزارشده است حضوریابم.

همچنین موجب خوشوقتی است که3 نفر از دانشجویان بنگلادشی این دانشگاه امسال در دوره دانش افزایی ایران شرکت نموده و 2 نفرشان بهترین رتبه را در میان دانشجویان شرکت کننده خارجی بدست آورده اند. آقای اخترالزمان اضافه نمود: در این نشست ادبی، با شنیدن صحبت دانشجویان، شخصا مشاهده کردم که دانشجویان ما بدون ترس و خجالت به خوبی به زبان شیرین فارسی صحبت می کنند. اغلب دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ما این چنین هستند. دربین 65 دپارتمان دانشگاه داکا، بخش فارسی یکی از فعالترین بخش هاست. دانشجویان ما در بخش هایی مانند دپارتمان انگلیسی نمی توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. ازاین رو لازم می دانم از دکتر عبدالصبورخان رییس گروه زبان فارسی ، رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران از اجراء این برنامه وتقدیراز دانشجویان سپاسگزاری نمایم.

 آقای اخترالزمان با اشاره تلویحی به حوادث تروریستی چندماه قبل در بنگلادش گفت: فعالیت های تروریستی و ستیزه جویی دربنگلادش جایی ندارد. بنگلادش، سرزمین صوفیزم، سنت های تصوف از جمله تساهل و مداراست. گرامیداشت شخصیت هایی مانند نذرالاسلام اهمیت مبارزه با افراط گرایی و ستیزه جویی را نشان می دهد. ما ازاین طریق نه فقط با شخصیت این شاعر بلکه با افکار واندیشه های نذرالاسلام باید آشنا شویم.

تقدیر از دانشجویان برتر با اعطاء کمک تحصیلی ازسوی رایزنی

پس از سخنان معاون دانشگاه، ازسوی رایزنی فرهنگی ایران به 20 نفر از دانشجویان برتر بخش فارسی در سال 2015 ( 15 نفر درمقطع لیسانس و5 نفر در مقطع فوق لیسانس) کمک هزینه تحصیلی اعطاء شد، این هدایا توسط سفیر در اختیارشان قرار گرفت. همچنین از سوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران از 3 نفر دانشجویانی که در دوره دانش افزایی سال 95 در ایران شرکت نموده و 2 نفر آنان حائز بهترین رتبه در دوره شده و به تازگی از ایران برگشته اند با اعطاء کمک نقدی ازسوی سفارت تقدیر به عمل آمد.

سخنان رایزن فرهنگی وسفیر جمهوری اسلامی ایران

آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی، از بخش فارسی دانشگاه داکا در همکاری با رایزنی دراجرای این نشست، و همچنین حضور معاون دانشگاه، سفیر محترم و اعضای سفارت و همه دانشجویان حاضر سپاسگزاری نمود. وی گفت: خوشوقتم که یکی از وعده هایی که سال گذشته درباره اعطاء کمک هزینه به دانشجویان برتر دانشگاه های بنگلادش داده بودیم به لطف خداوند و حمایت مسئولین در ایران محقق شد.

امید واریم در سال های آینده میزان این مساعدت ها از نظر کمی و کیفی افزایش یابد. اعطاء این کمک هرچند اندک اما به این معنی است که جمهوری اسلامی ایران نسبت به شما دانشجویان که زبان فارسی را انتخاب و در فراگیری آن تلاش می کنید توجه ویژه ای دارد. رایزن فرهنگی از اعطاء کمک مشابه به دانشجویان زبان فارسی دانشگاه راجشاهی در دوهفته قبل اشاره نمود ه و گفت: به زودی کمک به دانشجویان برتر زبان فارسی دانشگاه چیتاگونگ نیز طی مراسمی اعطاء خواهدشد.

دکتر واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران دربنگلادش، در سخنان خود از تلاش های پرتوان رایزنی فرهنگی در زمینه توسعه روابط فرهنگی ازجمله ترویج وگسترش زبان فارسی در دانشگاه های بنگلادش تقدیر و تشکرنمود.

 

 سفیر اضافه نمود درمحافل مختلف از ما می پرسند که شما به عنوان دیپلمات  دربنگلادش چه احساسی دارید؟ پاسخ من این است که معمولا همه احساس خوبی دارند اما ما ایرانیان بویژه بیشتر. زیرا با وجود مجموعه این همه علاقمندان به زبان فارسی، مجالی برای دلتنگی نمی ماند. آقای واعظی با خواندن شعر خواجه حافظ که:

شکر شکن شوند همه طوطیان هند                            زین قند پارسی که به بنگاله می رود

          گفت: موضوع نشست ادبی امروز، گرامیداشت قاضی نذرالاسلام است در واقع این شاعر گرانقدر از همان چهره هایی است که با ترجمه آثار شعرای ایران مانند: حافظ وخیام قند پارسی را به بنگاله معرفی نمود. وی ابراز امید واری کرد که با آموزش وتربیت صحیح در همین دانشگاه ها، ادبا و شعرایی همانند نذرالاسلام در جامعه بنگلادش پرورش یابند.

سخنان استادان زبان فارسی

در این نشست ادبی، تنی چند ازاستادان زبان فارسی دانشگاه داکا و همچنین استاداعزامی زبان فارسی در باره موضوع نشست سخنرانی نمودند. درهمین رابطه دکتر سیف الاسلام خان استاد زبان فارسی دانشگاه داکا اظهارداشت: به برکت انقلاب اسلامی ایران، رونق زبان فارسی در بنگلادش رو به افزایش نهاده  است. به یاد می آورم در 35 سال قبل که من به دانشگاه آمدم ما فقط 7 نفر دانشجو بودیم اما اکنون بالغ بر 300 دانشجو وبیش از 10 نفر استاد داریم. ما تا آخر عمر خود از فرهنگ غنی ایران اسلامی، ملت و رهبری آن و همچنین از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امورخارجه و دیگر نهادهای مسئول سپاسگزاریم.

سخنان دکتر عبدالصبورخان، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا که ریاست جلسه را نیز عهده داربود، پایان بخش مراسم بود. آقای عبدالصبور خان با اشاره به اینکه کمک به دانشجویان از سال 2009 به بعد قطع گردیده بود، ابراز امید واری کرد که با شروع مجدد پرداخت کمک هزینه تحصیلی ازسوی رایزنی، میزان آن درسال های آینده بیشترشود. وی از مساعدت های مستمر رایزنی فرهنگی وسفارت جمهوری اسلامی ایران به بخش فارسی دانشگاه داکا عمیقا سپاسگزاری نمود.

ملاحظات:

·        قاضی نذرالاسلام، شاعر ملی بنگلادش، در24 مه سال 1899 دربنگال غربیِ هند، متولدشد. وی نویسنده، روزنامه نگارو شاعر برجسته ای بود که با نوشتن و چاپ مقالات روشنگرانه ضد استعماری خود در مطبوعات، در مبارزات شبه قاره هند علیه استعمار انگلیس سهم موثری ایفا کرد. با توجه به اشعار آزادیخواهانه و ضد استعماری که سروده بود به وی لقب شاعر شورشگر داده و حتی ازسوی انگلیس ها به زندان افکنده شد. اشعار قاضی نذرالاسلام درباره محرم و واقعه خونین کربلا نیز زبانزد قاطبه اهل ادب بنگالی زبان به شمار می رود. این شاعربزرگ در29 اوت سال 1975 درگذشت.

·       کمک نقدی رایزنی فرهنگی به دانشجویان برتر زبان فارسی از این قرار بود: به 15 نفر ازدانشجویان مقطع لیسانس، سال های دوم، سوم و چهارم، هرسال 5 نفر وبه هریک 3000 تاکا برای نیم سال داده شد. همچنین به 5 نفر از دانشجویان برترمقطع فوق لیسانس نیز هرکدام 6000 تاکا اعطاء شد.

ضمنا مبلغ /22000 بیست و دوهزارتاکا از سوی سفیر محترم به 3 دانشجوی شرکت کننده دوره دانش افزایی و یک دانشجوی خانم که سخنرانی شیوایی به زبان فارسی انجام داده بود اهداء گردید.

 تصاویری چند از مراسم تقدیر از دانشجویان با اعطاء کمک هزینه تحصیلی از رایزنی


٠١:٢٦ - شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٩٣٥٤    /    تعداد نمایش : ٧٥٨خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها