شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

آیین گشایش شصت و ششمین دوره کلاس های آموزش زبان فارسی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

شصت و ششمین دوره کلاس های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا با حضور پرشور علاقمندان آموزش زبان فارسی در تاریخ 15/2/1395 در محل این رایزنی گشایش یافت. در آیین گشایش این دوره، دکتر اخترالزمان رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه داکا، دکتر عبدالصبورخان، رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، دکتر درودگریان استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی، به عنوان میهمان مراسم حضور داشتند.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، آقای خسرو آبادی کارشناس فرهنگی رایزنی، حضور علاقمندان، درشصت و ششمین دوره آموزشی زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران را خوشامدگفت و برای فارسی آموزان این دوره آرزوی موفقیت نمود.

آقای دکتر درودگریان درسخنان خود به سابقه تاریخی ورود زبان فارسی ونقش مبلغان دینی ، عرفا وصوفیان ایرانی در گسترش این زبان به شبه قاره وخطه بنگال سخن گفت و در ادامه با ذکرنام پیشکسوتان زبان فارسی در دوره معاصر در بنگلادش از خدمات آنان به این زبان یادنمود.

آقای دکتر اخترالزمان، رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه داکا که به عنوان میهمان ویژه مراسم حضورداشت، از اینکه رایزنی فرهنگی بادعوت از ایشان این فرصت رافراهم ساخت در جمع پرشور مشتاقان و علاقمندان زبان فارسی در مرکز فرهنگی ایران حضوریابدسپاسگزاری نمود. وی حضور همراه با اشتیاق علاقمندان به فراگیری زبان فارسی در رایزنی و بخش های فارسی دانشگاه های بنگلادش را نشانه ای ارزشمند از عمق روابط فرهنگی ایران و مردم این سرزمین دانست. آقای اخترالزمان، تلاش های جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی را در اشاعه زبان و ادبیات فارسی در کشور بنگلادش مورد تقدیر قرارداد. وی ضمن اشاره به فارسی آموزان فارغ التحصیل سال قبل، که دراین جلسه هریک به فارسی صحبت نمودند گفت: از فارسی صحبت نمودن آنها لذت بردم و از این جهت زحمات رایزنی فرهنگی که چنین فضایی را برای علاقمندان بنگالی به آموزش زبان فارسی فراهم آورده است شایسته تقدیر است. آقای اخترالزمان ابراز امید واری کرد که روابط فرهنگی و علمی ایران و بنگلادش در تمام زمینه ها از طریق همکاری نهاد ها و موسسات مرتبط آموزشی گسترش یابد.

اینجانب (رایزن فرهنگی) در سخنان پایانی ، از حضور میهمانان ارجمند و فارسی آموزان دوره جدید در خانه فرهنگ ایران سپاسگزاری نموده و درباره برنامه های آموزشی و کمک آموزشی رایزنی در دوره جدید، ضرورت رعایت انضباط و نظم در کلاس ها و....نکاتی را یاد آورشدم. 

ملاحظات:

·       در این مراسم، تعدادی از فارسی آموزان کلاس های سال قبل رایزنی، با خواندن شعر و یا بیان خاطره و توصیف فواید زبان فارسی و...... به زبان فارسی صحبت کردند که مورد توجه حاضرین و تشویق ویژه رییس دانشکده ادبیات قرارگرفت.

·       برای دوره جدید سال تحصیلی 2016، تا کنون 48 فارسی آموز ثبت نام کرده اند. 34 نفر در دوره ابتدایی. 12 نفر در دوره متوسطه و 2 نفر در دروه پیشرفته. کلاس آموزش زبان فارسی برای داوطلبان دوره ابتدایی و متوسطه برگزار خواهد شد اما برگزاری کلاس برای داوطلبان دوره پیشرفته منوط به رسیدن آنان به حداقل نصاب خواهدبود. البته امکان افزایش ثبت نام کنندگان در روزهای آینده وجود دارد.

·       درمراسم افتتاحیه، فارسی آموزان فارغ التحصیل سال قبل نیز به همراه ثبت نام کنندگان دوره های جدید حضور داشتند و کارنامه فارسی آموزان سال قبل به آنان اعطاشد.

·       کارنامه وجوایز فارسی آموزان برتر در سال تحصیلی2015 (رتبه اول تا سوم)، توسط رییس دانشکده علوم انسانی اعطاءشد.

·       به فارسی آموزان هردوره در 2 ترم تحصیلی در سال 2016 در هرترم100 ساعت آموزش داده خواهدشد.                         "پایان"

**************************************************

 

"گزارش تصویری از مراسم گشایش شصت و ششمین دوره آموزش زبان فارسی"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
٠٩:٣٠ - يکشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٠٨٨٩    /    تعداد نمایش : ٦١٣خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها