شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش آئین جشن استقبال از دانشجویان جدید الورود رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکادر سال2016

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

بنا به سنّت همه ساله، امسال نیز استقبال از دانشجویان ورودی سال جدید رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا در مقطع لیسانس، با برگزاری جشن و برنامه های جذاب خاص فرهنگی و هنری همراه بود. مراسم جشن استقبال از ورودی های سال تحصیلی 2016 در مورخ 14/1/1395  با راهپیمایی دانشجویان از جلو ساختمان دانشکده علوم انسانی به طرف تالار اجتماعات  موسوم به  TSC آغازشد. در این مراسم که به دعوت رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا منعقد شده بود، علاوه بر دانشجویان جدیدالورود و جمعی از دانشجویان سال های قبل، سفیر جمهوری اسلامی ایران، رایزن فرهنگی و کارشناس فرهنگی، معاون رییس دانشگاه داکا، معاون سابق دانشگاه فناوری اطلاعات داکا، رییس دانشکده علوم انسانی، استادان گروه زبان فارسی دانشگاه، و تنی چند از شخصیت های علمی فرهنگی حضور داشتند.

برنامه با تلاوت آیاتی از کلام خدا آغاز شد. سپس آقای سیدموسی حسینی رایزن فرهنگی، ورود دانشجویان سال جدید در رشته زبان و ادب فارسی دانشگاه داکا را تبریک گفت و برای آنان آرزوی موفقیت کرد. رایزن فرهنگی، با اشاره به پیشینه تاریخی و دیرین روابط فرهنگی ایران و شبه قاره از جمله کشور بنگلادش، خطاب به دانشجویان زبان فارسی گفت: جای خوشوقتی است که شما زبان و ادب فارسی را به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب کرده اید، زبان فارسی جزئی جدانشدنی از تاریخ، فرهنگ و هویت شما و از مهمترین عوامل پیوند فرهنگی دو ملت ایران و بنگلادش است. از طریق فراگیری زبان فارسی، تلاش کنید هرچه بیشتر با تاریخ گذشته، هویت و سرمایه های غنی فرهنگی خود این ارتباط را مستحکم کنید.

رایزن فرهنگی در ادامه سخنان خود، رئوس برنامه های مرتبط فرهنگی رایزنی در سال 1395 که در تعامل با بخش های فارسی دانشگاه های بنگلادش به اجرا درخواهد آمد را تشریح نمود.

اعطاء کمک هزینه تحصیلی تشویقی به دانشجویان برتر زبان فارسی در مقطع لیسانس، حمایت از برنامه های ادبی و انتشاراتی انجمن استادان زبان فارسی بنگلادش، برگزاری دوره دانش افزایی برای ارتقاء سطح علمی استادان زبان فارسی، کمک به فرصت مطالعاتی پژوهشگران در رشته ایرانشناسی و اسلام شناسی، تبادل هیأت های علمی و آموزشی فیمابین، تجهیز بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا به لابراتوار آموزشی زبان و.........از جمله برنامه های در دست اجرای رایزنی فرهنگی در سال 1395 بود که از سوی آقای حسینی اعلام و با تشویق پرشور حاضرین همراه گردید.

آقای دکتر شهید اختر حسین، معاون اجرایی دانشگاه داکا با خوشامدگویی به دانشجویان سال جدید، روابط دیرینه و تاریخی، فرهنگی میان ایران و بنگلادش و سابقه زبان فارسی دراین خطه را از مهمترین عوامل پیوند میان دوملت ایران و بنگلادش برشمرد. وی ضمن تشکر از برنامه های رایزنی فرهنگی در خصوص ترویج زبان فارسی دربنگلادش از کمک های جمهوری اسلامی ایران درزمینه توسعه فرهنگی فیمابین تشکر نمود. معاون دانشگاه داکا با تقدیر از جایگاه برجسته ایران در منطقه و جهان اسلام، از ایران به عنوان پیشرفته ترین کشور از نظر علم و دانش درمیان کشورهای اسلامی یاد نمود.

دکتر عباس واعظی سفیر جمهوری اسلامی ایران، سخنران بعدی بود که ورود دانشجویان جدید زبان فارسی را تبریک گفت و برای آنان آرزوی موفقیت کرد. ایشان از تاریخ 7 هزارساله ایران و نقش ایران در پیشرفت تمدن بشری و پرورش دانشمندان، ادبا و شعرای صاحب نام درعرصه جهانی سخن گفت. سفیر جمهوری اسلامی ایران، زبان فارسی را زبان عشق، محبت ، صلح و دوستی دانست که پیام ها و ارزش های انسانی در شعر و ادب ایران متبلور است. دکتر واعظی با قرائت بیت هایی از شعرای نام آور ایران: فردوسی ، سعدی، حافظ و مولانا ، بر پیام های ارزشمند انسانی و مفاهیم نوع دوستی دراین اشعار تأکید و از آنان به عنوان چهارستون مهم یاد نمود که بنای مستحکم شعر و ادب فارسی بر آنها استوارشده است.

 دکتر اخترالزمان رییس دانشکده علوم انسانی، صوفی میزان الرحمن معاون سابق دانشگاه فناوری اطلاعات، دکتر اکمال الدین معاون مالی دانشگاه داکا، دکتر سیف الاسلام خان رییس سابق گروه فارسی دانشگاه داکا و دکتر عبدالصبورخان رییس فعلی گروه زبان و ادب فارسی از دیگر سخنرانان بودند که ضمن اشاره به اهمیت زبان فارسی و روابط فرهنگی با ایران، باتوجه به تجارب و جایگاه خود برای پیشرفت دانشجویان، توصیه های خود را ارایه نمودند.

ملاحظات:

·      بخش فارسی دانشگاه داکا با کمک و همکاری رایزنی، جشن یک روزه صبح و بعد از ظهر مشتمل بر سرود، نمایشنامه و برنامه فرهنگی و هنری متنوع، به مناسبت استقبال از دانشجویان جدید الورود، باشرکت دانشجویان و استادان زبان فارسی در تالار TSC برنامه ریزی و اجرانمود. در دومین بخش از برنامه، آقای خسرو آبادی، کارشناس فرهنگی به نمایندگی از رایزنی حضوریافت وضمن سخنرانی در جمع ایشان، ورود دانشجویان جدید را تبریک گفت.

·      انتخاب رشته زبان فارسی درمیان دانشجویان بنگلادشی نسبت به سایر کشور های شبه قاره با استقبال خوبی همراه بوده است. در سال تحصیلی 2016  تا کنون 202 دانشجوی زبان فارسی در مقطع لیسانس در 3 دانشگاه بنگلادش از قرار ذیل ثبت نام نموده اند:

 دانشگاه داکا: 108 نفر. دانشگاه چیتاگنگ 49 نفر و دانشگاه راجشاهی 45 نفر. خاطرنشان می سازد امکان افزایش دانشجویان مقطع لیسانس هنوز وجود دارد.

·      مجموع دانشجویان شاغل به تحصیل در سال 2016 در رشته زبان فارسی در دانشگاه های بنگلادش مشتمل بر لیسانس، فوق لیسانس و پیش دکترا بالغ بر 631 نفرند که 316  دانشجو در دانشگاه داکا، 187 دانشجو در دانشگاه راجشاهی و 128 دانشجو در دانشگاه چیتا گونگ مشغول به تحصیل اند.

"پایان"

 

گزارش تصویری از مراسم١١:١٣ - جمعه ٢٠ فروردين ١٣٩٥    /    شماره : ٦٤٨٨٩٨    /    تعداد نمایش : ٨١٠خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها