دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

«اهداف و دست آوردهای انقلاب اسلامی در ایران» مراسمی بمناسبت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران

بمناسبت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران،  در روز جمعه 16 بهمن ماه مراسمی با عنوان «اهداف و دست آوردهای انقلاب اسلامی در ایران» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا با حضور شخصیت های فرهنگی، دینی، هنری، رسانه ها و سایر طبقات اجتماعی برگزار شد. در این مراسم که در تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش شهر داکا بر پا گردید، آقای اقبال سبحان چودری مشاور اطلاعاتی نخست وزیر بنگلادش و آقای دکتر عباس واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش به عنوان مهمانان ویژه و آقای رشید الاسلام ، روزنامه نگار ودبیر اجرایی روزنامه اُنلاین «آمادرشامای داتکام» که مقاله تحقیقی درباره انقلاب اسلامی ایران تهیه کرده بود و آقای مصطفی سرور فاروقی، کارگردان مشهور سینمایی بنگلادش به عنوان سخنران حضور داشتند.

 مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید. سپس آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و حضار گرامی، در سخنانی کوتاه در خصوص مناسبت این مراسم و موضوع تعیین شده برای این نشست، توضیحاتی ارایه نمود. وی در مورد اهداف انقلاب اسلامی ایران گفت : انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) یک انقلاب فکری بود و برجسته ترین  شعاری که در دوران انقلاب، خواسته مردم انقلابی را متبلور می ساخت، سه خواسته مهم :استقلال- آزادی و جمهوری اسلامی بود. 1- کسب استقلال و خودباوری فرهنگی، سیاسی، اقتصادی وحرکت به سوی خودکفایی2- برخورداری از آزادی و حق تعیین سرنوشت و رهایی از استبدادسلطنتی. 3- برقراری نظام جمهوری که برخاسته از اراده مردم و منطبق با احکام دین اسلام باشد و نفی نظام شاهنشاهی.

رایزن فرهنگی، دربیان دستاورد های انقلاب اسلامی، فهرستی از مهمترین دستاوردهای انقلاب در عرصه سیاسی، اقتصادی، علم و تکنولوژی و فرهنگی و...را برشمرد. وی برخورداری مردم و مسئولان جمهوری اسلامی، از روحیه اعتماد به نفس و خودباوری را از مهمترین دست آوردهای ارزشمند نسل انقلاب اسلامی دانست که نمونه بارز آن را در مذاکرات سخت و نفس گیر هسته ای نمایندگان ج ا ایران با 6 قدرت بزرگ جهانی، مرعوب نشدن در قبال آنان و دفاع از حقوق ملت ایران شاهد بودیم.

پس از آن آقای رشیدالاسلام در مقاله  جالب و محققانه خود از زوایای مختلف، امتیازات انقلاب اسلامی و دست آوردهای آن را مورد بحث و بررسی قرار داد. وی گفت : بزرگترین امتیاز انقلاب اسلامی درقیاس با بسیاری از انقلابهای بزرگ جهان در این است که انقلاب های دیگر شاید توانسته باشند سرنوشت یک کشور را تغییر دهند، اما در تغییر سرنوشت مردم و ملت آن کشور یا عاجز بوده و یا خیلی کند عمل کرده اند. درحالیکه انقلاب اسلامی ایران توانسته است همزمان با تغییر سرنوشت کشور ایران، سر نوشت ملت و مردم هوشمند ایران را نیز تغییر بدهد. البته برای دست آوری این دست آورد ارزشمند، ملت ایران نیز حد اکثر ایثار و از خودگذشتگی را ازخود نشان دادند.

آقای رشیدالاسلام در بخش دیگر از مقاله خود به موضوع مذاکرات اخیر هسته ای پرداخت و در خصوص  استفاده جمهوری اسلامی ایران از انرژی هسته ای در زمینه های گوناگون برای مقاصد صلح آمیز را تشریح نموده و گفت: متأسفانه اسرائیل و اربابان غربی وی همیشه این قضیه را وارونه جلوه دادند و سعی کردند ثابت کنند که ایران دنبال بمب هسته ای است. حال آنکه جمهوری اسلامی طبق ایمان و اعتقاد به دستورات بشر دوستانه دین و مذهب خود، استفاده از بمب اتمی را حرام می داند.

نویسنده مقاله، در بخش دیگر از سخنان خود به پیشرفتهای مهم علمی، صنعتی، اقتصادی و غیره ایران در سایه رهبری حکیمانه انقلاب اسلامی اشاره کرد و عقلگرایی مسؤلین جمهوری اسلامی ایران را یکی از مهمترین دست آوردهای انقلاب ارزیابی نمود.

آقای رشیدالاسلام به یکی از مصاحبه های شیخ مجیب الرحمن بنیانگذار بنگلادش، با شبکه آمریکایی ABC اشاره کردکه گفته بود: " شما آمریکایی ها در ایام جنگ استقلال بنگلادش، وقتی مردم را می کشتند هیچ اعتراض نکردید، در ویتنام خود شما به کشتار پرداختید. شما خواستید با اسلحه ملت ها را فتح کنید این اشتباه شما بود. راه درست این است که با فتح قلوب مردم باید ملتها را فتح نمود ." سخنران با این نقل قول، نتیجه گرفت که واقعا انقلاب اسلامی ایران با فتح  قلوب مردم جهان زنده است و با عبور از مرزها، نسیم خوشبوی خود را به سراسر جهان گسترش داده است.

سخنران بعدی آقای مصطفی سرور فاروقی کارگردان و فیلم ساز معروف بنگلادش بود. آقای فاروقی در سخنان خود گفت : بنده در مورد انقلاب اسلامی ایران تخصص ندارم اما در مورد فیلم های ایرانی اطلاعاتی دارم. به نظر بنده فیلم های ایرانی از سه ویژگی عمده برخوردار می باشند که آنهارا متمایز می سازد: *.داستانهای واقعیت گرا، * فضای واقعی برای فیلمبرداری * و بازی بسیار عادی و طبیعی بازیگران و هنرپیشه ها. در حالی که پایگاه های مشهور فیلمسازی جهان غالبا از داستانهای ساختگی و فضا های مصنوعی استفاده می کنند و بودجه های کلانی را هزینه می کنند، اما بازهم از نظر قدرت تأثیر و جذابیت، به  فیلم های ایرانی نمی رسند.

این فیلم ساز نامدار بنگلادشی در پایان سخنرانی خود اظهار داشت امیدوارم فیلم سازان نسل جوان بنگلادش فنون فیلم سازی ایرانی را خوب درک نموده از آن انگیزه و الگو بگیرند.

در ادامه، آقای دکترعباس واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت. ایشان ضمن عرض تبریک به همه دوستداران و عاشقان انقلاب اسلامی بمناسبت سالگرد پیروزی انقلاب، با اشاره به عنوان اعلام شده برای جلسه امروز یعنی«اهداف و دست آوردهای انقلاب اسلامی در ایران» گفت : همانطور که هر فیلم یک محتوی و یک تصویر دارد که آن محتوی را به ظهور می رساند، جریانات اجتماعی نیز یک محتوی دارد و یک شکل و صورت که محتوا را بروز می دهد. البته نوع این شکلها و صورت ها انتخابی است. محتوای خواسته ملت ایران، آزادی، تمامیت ارضی، اعتماد به نفس و احترام به حقوق بشر است. و برای بروز رساندن این محتوی، صورت و شکلی را که انتخاب کرد انقلاب اسلامی بود. البته این گام اول بود. و در گام بعدی به جمهوری اسلامی ایران رأی دادند.  از آنجا که این انتخاب ملت ایران در جهت منافع استعمارگران نبود، لذا آنها موانع زیادی را در راه این ملت ایجاد کردند. اما ملت ایران استقامت به خرج دادند. بنا بر این، یکی از مهمترین دست آوردهای انقلاب اسلامی مقاومت و استقامت در مقابل دشمن بوده است.

آقای واعظی افزود : دست آورد مهم دیگر این انقلاب قدرت مذاکره و گفتگو می باشد. وقتی ملتی مستقل است و احساس اعتماد به نفس دارد بدون هیچ ترس و ضعفی به مصاف مذاکره با قدرتهای بزرگ جهان می رود و سربلند بیرون می آید.

آقای سفیر در پایان اشاره نمود با وجود دست آوردهای زیاد از انقلاب اسلامی متأسفانه به خاطر عوامل درونی و بیرونی مختلف هنوز ما به کمال مطلوب نرسیدیم. و آن چیزی نیست جز بهترین هر چیز. لذا ما باید تلاش ها را همچنان ادامه بدهیم تا روزی که به آن کمال مطلوب دسترسی پیدا کنیم.

 سخنان آقای اقبال سبحان چودری مشاور رسانه ای نخست وزیر بنگلادش و میهمان ویژه این برنامه، پایان بخش مراسم بود. وی در آغاز سخنان خود، 37 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را از طرف خانم شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش به دولت و ملت ایران تبریک گفت و اظهارداشت : این انقلاب نه فقط سرنوشت ملت ایران را تغییر داد، بلکه سرنوشت سیاست جهان را نیز تغییر داد و دگرگون ساخت.  آقای اقبال سبحان افزود : رهبر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) به مردم ایران آموخت چگونه آزاد باید زیست، چگونه احترام خود را باید حفظ کرد و چگونه استقلال را به دست آورد.

مهمان ویژه مراسم، در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر شباهت های موجود در شخصیت دو رهبر بزرگ دو ملت ایران و بنگلادش، یعنی امام خمینی و شیخ مجیب الرحمن گفت: آنان موفق بودند چون مردم را دوست داشتند. آنان می دانستند چگونه ملت را با خود همگام و همراه سازند.

آقای اقبال سبحان گفت: قبل از انقلاب، مردم ایران احترامی نداشتند و از هیچ حقوقی برخوردار نبودند. اما پس از انقلاب، ایران چهره جدید و منشور جدیدی را به دست آورد. جنگ تحمیلی وتحریمهای تحمیلی  هیچکدام نتوانستند ملت ایران را از پای درآورند. زیرا که انقلاب اسلامی به آنان آموخت که غیر از خدا در مقابل هیچ کس سر فرود نیآورد.

آقای اقبال با اشاره به سفر اخیر خود به ایران گفت : هنگامی که در مرقد امام خمینی حضور یافتم احساس کردم این مردی که زیر این خاک خوابیده هنوز این ملت را رهبری می کند.

 مشاور اطلاعاتی نخست وزیر، با اشاره به روابط بین دو کشور تصریح کرد: خانم شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش در سیاستهای اخیر خود بر روابط با ایران بسیار تاکید نموده است و اکنون که تحریم ها از ایران برداشته شده دیگر هیچ مانعی در راه گسترش هرچه بیشتر روابط بین این دو ملت دوست و برادر وجود ندارد. وی اظهار داشت: در این روز مبارک، ما نه فقط موفقیت ملت ایران را آرزو داریم، بلکه اتحاد و همدلی بین ملل مسلمان و مبارزه در مقابل هرگونه ظلم و ستم و بی عدالتی و در نهایت پیروزی حق بر باطل را نیز آرزومنیدم.

آقای اقبال سبحان چودری، در پایان سخنان خود برنامه نمایش فیلمهای ایرانی از سوی خانه فرهنگ ایران در داکا که به مدت 4 روز در آکادمی شیل پاکالا ادامه خواهد داشت را رسما افتتاح نمود.

با پایان یافتن سخنرانی ها، از مهمانان پذیرایی به عمل آمد وسپس فیلم سینمایی ایرانی: "بگذار زندگی کنم" که به زبان بنگالی دوبله شده است به نمایش در آمدو مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

ملاحظات:

·        حدود 350 نفر در مراسم حضور داشتند.در آغاز مراسم چند کلیپ تصویری در خصوص معرفی ایران امروز همراه باسرود وطنم ای ایران، پخش شد.

·        تعداد زیادی از روزنامه نگاران و چند شبکه تلویزیونی از این مراسم گزارش و فیلم تهیه کردند.

·        قرار است از 18 تا 21 بهمن ماه به مدت چهار روز متوالی 8 فیلم ایرانی در سالن نمایش آکادمی هنری بنگلادش به نماش گذشته شوند. قابل ذکر است که برنامه نمایش فیلمهای ایرانی تلاش مشترکی است بین رایزنی فرهنگی و آکادمی هنر بنگلادش. همچنین شبکه تلویزیونی خصوصی «S.A.TV» بعنوان همکار رسانه ای و مؤسسه دکهی پروجزونا بعنوان همکار در این برنامه سهیم هستند.

برنامه نمایش فیلم به قرار جدول زیر می باشد :

تاریخ

ساعت 4:00 بعد از ظهر

ساعت 6:16 بعد از ظهر

7 فوریه

دبیرستان،  دوبله به بنگالی

خسته نباشید.  زیرنویس انگلیسی

8 فوریه

یک حبه قند. زیرنویس

گلهای داوودی.- دوبله به بنگالی

9 فوریه

غریبه. دوبله به بنگالی

طعم گیلاس.زیرنویس

10 فوریه

راه آبی ابریشم. زیرنویس

پرنده کوچک خوشبختی.دوبله به بنگالی

 

گزارش تصویری از مراسم

٠٧:٢٩ - شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٥٧٧٢    /    تعداد نمایش : ٨٤٤خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها