سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم عید میلاد النبی (ص) و هفته وحدت اسلامی در داکا

        به مناسبت سالروز ولادت با سعادت پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد بن عبد الله (ص) و بزرگداشت هفته وحدت اسلامی، در تاریخ 6 دیماه 1394 مراسمی با عنوان وحدت امت اسلامی در سیره پیامبر- توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درتالاربسیارزیبای اجتماعاتِ "سینت نواب علی" در دانشگاه داکا برگزار شد،

پروفسور دکتر محمد عبد الرشید، رئیس گروه مطالعات اسلامی دانشگاه داکا ریاست جلسه را برعهده داشت و آقایان دکتر عباس واعظی دهنوی، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا و شمیم محمد افضل مدیر کل بنیاد اسلامی بنگلادش بعنوان مهمانان ویژه و پروفسور دکتر ک ام سیف الاسلام، استاد گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا و خانم دکتر دادوی مقدم استاد میهمان زبان فارسی از دانشگاه شاهد ایران  دراین جلسه سخنرانی نمودند.

         آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سخنان افتتاحیه خود ضمن خوشامد گویی به مهمانان، اظهارداشت: ابتدا میلاد خجسته پیامبر رحمت ، رسول مهربانی و منادی وحدت، حضرت محمد مصطفی (ص) و همچنین سالروز تولد حضرت عیسی مسیح، پیامبر صلح و دوستی، مهربانی و مودت، را که امسال با میلاد پیامبر اسلام همزمان شده و نشاط و سُروری مضاعف در دل های پیروان پیامبران الهی ایجاد نموده است، را به شما حضار گرامی تبریک عرض می کنم. گردهمایی حاضر، به منظور برپایی جشن وسرور میلاد نور و سرور کائنات، پیامبرگرامی اسلام حضرت محمد(ص) و گرامیداشت هفته وحدت امت اسلامی منعقد گردیده است. انعقاد مجالس و محافل به مناسبت گرامیداشت میلاد پیامبر (ص) برای ما مسلمانان، فرصتی فراهم می سازد تا هرچه بیشتر، پیام های الهی که در کلام خدا برپیامبرش نازل فرموده و همچنین سنت و سیره و ارشادات رسول خدا برای هدایت مسلمانان را مورد توجه قرارداده  و در زندگی خود به کاربندیم.

             رایزن فرهنگی، با استناد به آیات قرآنی، در تبیین فلسفه و هدف از نامگذاری هفته وحدت گفت: جمهوری اسلامی ایران به برکت میلادپر فروغ پیامبر اسلام، از 12 تا 17 ربیع الاول را به عنوان هفته وحدت نامگذاری نموده و همه ساله به این مناسبت برنامه های متنوع و وحدت بخشی در ایران و سایر نقاط جهان برگزار می شود. البته واضح است وحدت امت اسلامی که یک نیاز جدیِ جوامع اسلامی است، اختصاص به یک روز، هفته، ماه و سال، نمی تواند داشته باشد. نام گذاری هفته وحدت اقدامی نمادین، برای متوجه ساختن ما مسلمانان به ضرورت وحدت، همدلی و تقویت امت اسلامی است تا مسلمانان، هرچه بیشتربه این نیاز و ضرورت حیاتی جامعه اسلامی که اتحاد و پرهیز از جدایی و تفرقه است توجه نمایند.

            آقای حسینی در ادامه سخنان خود، با اشاره به مشترکات اعتقادی فرق و مذاهب اسلامی در اصول اعتقادی دین اسلام، به تشریح هدف متعالی از وحدت مسلمانان پرداخت و گفت: به هنگام دعوت پیروان فرق و مذاهب اسلامی به وحدت، مقصود مان این نیست که همه افراد مسلمان درجهان، در عقاید و احکام و اصول و فروع و جزئیات دین به گونه ای متحدشوند که هیچ اختلاف نظری باهم نداشته باشند، زیرا وحدت نظر در کلیه مسایل اعتقادی و احکام نه تنها میان شیعه و سنی عملا امکان پذیرنیست بلکه حتی درمیان مذاهب چهارگانه اهل سنت نیز چنین امری غیرممکن است. هدف از دعوت به وحدت، این است که پیروان مذاهب اسلامی، با وجود آنکه به عقاید و احکام مذهبی خاص خود پایبند هستند، اما در روابط اجتماعی، سیاسی، نظامی و اقتصادی و فرهنگی خود با دیگر مسلمانان، همسو و تابع مصالح عالیه اسلام و امت اسلامی باشند.

آقای پرفسور دکتر سیف الاسلام در سخنان خود گفت : پس از وفات پیامبر بزرگوار اسلام، ما داریم از وحدت حرف می زنیم. اما در عمل، انعکاس تعلیمات آیات قرآنی که بر این موضوع تأکید دارد را در میان امت اسلامی نمی بینیم. متأسفانه ارایه تفاسیری تحریف آمیز و گمراه کننده از اسلام همچنان ادامه دارد که باعث تفرقه بیشتر بین مسلمانان می گردد. لذا رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) از موضع بسیار واقع بینانه مسأله وحدت را بررسی نمود و فاصله 12 الی 17 ربیع الاول را بعنوان هفته وحدت اسلامی اعلام فرمود. این اقدام حکیمانه ایشان در حقیقت فرصت بسیار خوبی را برای ایجاد وحدت و همدلی بین مسلمانان جهان به وجود آورده است.

 آقای شمیم محمد افضل، مدیر کل بنیاد اسلامی بنگلادش، سخنران بعدی بود. آقای افضل در سخنان خود گفت: ولادت پر برکت حضرت ختمی مرتبت تنها برای مسلمانان سرور آفرین نیست. بلکه برای تمام انسانهای جهان روز شادی و سرور آفرین می باشد. ما مردم مسلمان بنگلادش نیز این روز را بعنوان عید میلاد النبی (ص) جشن می گیریم و برگزاری جشن میلاد النبی، یکی از فرهنگهای ریشه دار مذهبی این سرزمین محسوب می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یاد آورشد که همه انبیای الهی و در رأس آنها پیامبر اسلام (ص) به دنیا آمدند تا راه نجات انسانها را به آنان نشان دهند و زندگی آنها را پاکیزه و سعادتمند سازند. معلوم است که اگر امت راه اختلاف و تفرقه را اتخاذ کنند هیچگاه موفق نخواهند شد به آن سعادت نایل آیند. لذا مسلمانان جهان باید برای خیر و سعادت خودشان از اختلافات دوری نموده و به راه و روش نجات بخش پیامبر اسلام (ص) تمسک جویند.

خانم دکتر داودی مقدم در سخنان خود اظهارداشت: در طول تاریخ، اختلافات و تفرفه همواره گریبانگیر امت اسلامی بوده است که بدون تردید می توان گفت که دست دشمنان اسلام در پشت آن فعال بوده است. لذا رهبران و بزرگمردان اسلام همچون حضرت امام خمینی (ره) در مقابل توطئه های دشمن بیدار بودند و مسلمانان را به وحدت، فرا خواندند. اعلام هفته وحدت اسلامی توسط آن مرد بزرگ خدا در زمان معاصر، نمادی عالی از این بیداری بوده است.

خانم دکتر در بحث راه های ایجاد وحدت تأکید نمود که این کار فقط با شعار و سخنرانی میسر نیست. باید گامهای عملی تری را اتخاذ نمود. بعنوان پیشنهاد وی مطرح کرد که هر یک از ما، در هر کجای جامعه که قرار داریم چه استاد باشیم یا معلم، شاعر و نویسنده باشیم ویا حتی پدر و مادرِ خانواده، همه  از همان جایگاه باید گام برداریم و روح وحدت  را تعلیم دهیم تا این فریضه مهم در زندگی ما واقعیت پیدا کند و در نتیجه، در زمره پیروان واقعی پیامبر اسلام (ص) قرار بگیریم.

آقای دکتر واعظی دهنوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا با ارایه تصویری کلی از دیدگاه قرآن نسبت به مشروعیت جشنهای ولادت انبیاء و اولیای الهی تاکید فرمود که خداوند که بنی آدم را از سیاه و سفید و از قبایل و طوایف مختلف خلق کرده است، به غرض تفرقه و اختلاف نبوده است. بلکه برای این بوده که آنان ، یکدیگر را بشناسند و با اتحاد و همدلی زندگی سِلم و صلح آمیزی داشته باشند.

ایشان با ذکر نمونه هایی از آیات قرآن خاطر نشان کرد که کلام الهی حتی از پیروان ادیان مختلف جهان دعوت نموده است که بیایید بر کلمه سواء متحد باشیم و غیر از خدا، کسی را پرستش نکنیم. تعلیمات وحدت بخش دین اسلام هم همین است. ایجاد تفرقه و اختلاف در اسلام ممنوع است.

سفیر ج.ا. ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رهبران انقلاب اسلامی ایران همواره بر موضوع وحدت اسلامی تأکید ورزیده اند و جهت ایجاد وحدت و همبستگی میان ملل اسلامی کوشیده اند. در بنگلادش هم رهبر فقید ملت بنگلادش مرحوم شیخ مجیب الرحمن برای اداره امور مذهبی و اسلامی بنیاد اسلامی "اسلامیک فاوندیشن" را تأسیس کرد. این بنیاد تا کنون، کارهای اساسی بسیاری را انجام داده است که همین اقدام ها می تواند در ایجاد وحدت بسیار مؤثر باشد.

سخنان پرفسور دکتر عبد الرشید که ریاست جلسه را برعهده داشت، پایان بخش مراسم بود. وی ضمن ارایه یک جمعبندی کامل از مطالب  گفته شده توسط سخنرانان پیشین با اظهار تأسف گفت: امروزه درحالی که تمام بلاد کفر با یکدگرمتحد شده اند اما امت اسلامی در تفرقه و جنگ و کشتار یکدیگر بسر می برد. بدون تردید، این راه مطابق با سیرت پیامبر (ص) نیست. ما چاره ای جز اتحاد نداریم؛ باید جزئیات را رها کنیم در جای خود، و مشترکات را اساس قرار دهیم. برای پیمودن سیرت واقعی پیامبر (ص) همه ما بعنوان پیروان آن حضرت، متحد و همدل باشیم تا بتوانیم مشکلات جهان اسلام را برطرف سازیم.

آقای عبد الرشید از مسؤلین رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش به خاطر تدارک دیدن چنین مراسم پر شکوهی، صمیمانه تقدیر و تشکر نمود.

ملاحظات :

·        این مراسم در شبکه BTV تلویزیون ملی بنگلادش، و شبکه های خصوصی ماهونا/ جومونا و شبکه رادیوئی تودی و همچنین روزنامه های بنگالی زبان نایا دیگانتو/ مناب کونتو/ آمادیر اورتونتی و روزنامه آمادیر نوتون شامای/ و چند رسانه آنلاین دگر بازتاب داشت.

·        قبلا ازآقای وکیل محمد فضل ربی، نایب رئیس مجلس ملی بنگلادش بعنوان مهمان ویژه دعوت شده و قول داده بود که در مراسم حضور یابد اما به دلایل نا مشخص، در آخرین لحظات از حضور در مراسم انصراف داد.

·        برنامه با قراءت زیبا و دلنشین آیات قرآنی توسط قاری، خالد بن یوسف آغاز گردید.

·        خواندن نعت و اشعار در وصف پیامبر اکرم (ص) توسط نعت خوانان برجسته از دیگر برنامه های این مراسم بود.

·        جلسه با مولودخوانی و دعا و مناجات توسط دکتر عبد الرشید رئیس جلسه به پایان رسید.

·        علیرغم سردبودن هوا و همزمانی برنامه با تعطیلات زمستانی، تعداد حضار به خصوص حضور خانم ها و دانشجویان در این مراسم چشمگیر بود.

·        در پایان مراسم از مهمانان پذیرایی بعمل آمد.

************************************************************

 

گزارش تصویری

 ١١:٣٣ - سه شنبه ٨ دی ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٣١٥٥    /    تعداد نمایش : ١٠١٣خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها