دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

حضور رایزنی فرهنگی ج اایران در فستیوال بین المللی فیلم کوتاه و مستند داکا

تالار هنر آکادمی هنری "شیلپاکلا" در داکا پایتخت بنگلادش، میزبان برگزاری فستیوال بین المللی فیلم های کوتاه و مستند از 11 کشور جهان بود. این فستیوال از تاریخ 13 تا 14 شهریورماه 94 به مدت دو روز ادامه یافت و فیلم های عرضه شده ازکشور های: بنگلادش، ایران، روسیه، ژاپن، اسپانیا، هند، نیوزیلند، فرانسه، تونس، آمریکا و نپال به نمایش درآمد. از مجموع فیلم های عرضه شده از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به جشنواره، تعداد 6 فیلم انتخاب و طی دو روز به نمایش در آمد.

مراسم افتتاحیه با حضور خانم "ترانه حلیم" وزیر مشاور در امور پست و ارتباطات و نماینده پارلمان،  آقای عطاء الرحمن نویسنده، هنر پیشه و کارگردان مشهور بنگالی، آقای دلوار جهان جانتو رییس انجمن کارگردانان فیلم در بنگلادش، آقای تورون چاکرا بارتی مدیر اجرایی کانال 24 ، محمد معین الحسین خان، رییس جوبا لیگ شاخه حزب حاکم عوامی لیگ درمنطقه شمال داکا و نمایندگان سفارتخانه های کشورهای شرکت کننده در فستیوال، هنرمندان و علاقمندان به فیلم وسینما برگزارشد.

خانم ترانه حلیم، میهمان ویژه مراسم که گارگردانی وبازیگری درفیلم را نیز در سابقه فعالیت اش دارد، در سخنان خودگفت:

یک فیلم کوتاه و یا  مستند می تواند زندگی مردم و حتی یک جامعه را عوض کند. به عنوان مثال، در یک روزنامه دیدم که پسری با استعداد خیلی بالا که به بیماری قلب مبتلا بود با مرگ مبارزه می کرد. وی نیاز به عمل جراحی داشت اما خانواده اش توان پرداخت پول عمل قلب را نداشتند. من درباره این پسر، فیلم مستندی ساختم بر اثر این فیلم، رئیس جمهوری کشورمان برای عمل جراحی این پسر، دستور لازم را صادرکردند. بعد از عمل موفقیت آمیز، این پسر الان در دانشگاه دارد تحصیل می کند وبه فعالیت های اجتماعی اش مشغول است.

خانم ترانه حلیم به مورد دیگری از تجربه خود درتأثیر فیلم درتحولات اجتماعی اشاره کرد و گفت:

  من فیلم دیگری ساختم درباره جنس سوم {دو جنسیتی ها}. قبلا در شناسنامه های بنگلادش جنس سوم درج نمی شد. اما ساخت این فیلم سبب شد که موضوع جنس سوم در پارلمان مطرح و در باره آن قانون سازی شود. به واسطه این فیلم،  مسئولین از مشکلات قانونی جنس سوم در کشور شناخت پیدا کردند و پس از آن، جنس سوم نیز درشناسنامه ها درج می شود. بنا براین یک فیلم خوب می تواند تأثیرهای مختلفی در جامعه به همراه داشته باشد.

آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش نیز در مراسم افتتاحیه طی سخنانی اظهار داشت:

زبان فیلم، یکی ازجذاب ترین و ماندگارترین تأثیرات فرهنگی برمخاطب را به همراه دارد. در عرصه سینما، حتی فیلم های کوتاه و مستند اگر با اصول حرفه ای و شناخت درست ازمخاطب ساخته شوند علیرغم کوتاه بودن می توانند رسا ترین وموثرترین پیام را به مخاطب برسانند. همانگونه که پیام های ارزشمند انسانی و اخلاقی یک شاعر در یک بیت شعر، تا سال ها بر ذهن ما نقش می بندد.

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به جایگاه صنعت فیلم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزود:

 صنعت فیلم ایران طی  سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، الگوی نو و تازه ای را به مخاطبان این هنر ارایه داده است. در دوره ای که بسیاری از فیلم سازان تجاری در دنیا برای جذب مخاطب و کسب در آمد از ابزار سکس، ترویج خشونت وخلق هیجان های کاذب بهره می گیرند، اما فیلم سازان ایرانی ضمن استفاده از اصول حرفه ای و فنی جذاب، سعی نموده اند با احترام به سنت ها و ارزش های انسانی، اخلاقی و فرهنگی، پیام متفاوتی به مشتاقان جامعه بشری، و الگوی جدیدی را دراین عرصه ارایه نمایند. حضور موفق فیلم های ایرانی در معتبر ترین جشنواره های مهم  بین المللی و کسب جوایز متعدد، از موفقیت جهانی کارنامه سینمایی ایران در سال های پس از انقلاب اسلامی حکایت می کند.

آقای حسینی با اشاره به فیلم تازه اکران شده محمد رسول الله(ص) در ایران که دررسانه های بنگلادش نیز بازتاب خوبی داشته است افزود:

در تازه ترین تولیدات سینمایی ایران، لازم می دانم به ساخت فیلم "محمد رسول الله(ص)" توسط مجید مجیدی،کارگردان مشهورایرانی که از یک هفته پیش اکران همزمان آن در ایران و برخی کشورها شروع شده است اشاره کنم. ساخت این فیلم که صحنه های آن در ایران و خارج از ایران فیلمبرداری شده، بیش از 7 سال به طول انجامید و میلیون ها دلار هزینه در بر داشته است. از آنجا که در سال های اخیر، برخی نویسندگان و به اصطلاح هنرمندان غربی با نگاه غرض آلود خود نسبت به پیامبر اسلام هتاکی نمودند، آقای مجیدی تصمیم گرفت تا فیلمی بسازد که شخصیت و سیمای حقیقی و رحمانی رسول رحمت اسلامی حضرت محمد (ص) را به جهانیان نشان دهد. با این امید که این فیلم در عرصه جهانی با موفقیت همراه شود و به زودی شاهد اکران آن در سینماهای بنگلادش نیزباشیم..

رایزن فرهنگی ایران از مسئولین برگزاری جشنواره تشکرنمود و ضمن ابراز امید واری از مقبول واقع شدن فیلم های ایرانی نمایش داده شده درجشنواره، برگزاری این گونه جشنواره ها را در شناسایی و نزدیک نمودن فرهنگ ملت ها و تحکیم روابط آن ها با یکدیگر موثرخواند.

سیف الاسلام بدال، رییس جشنواره گفت: قبل از ساختن یک فیلم باید مخاطبان مد نظر قرار گیرند. چون مخاطبان، قلبِ فیلم را تشکیل می دهند، همان طور که انسان بدون قلب نمی تواند زنده بماند، یک فیلمِ بدون مخاطب مانند مرده است.

محمد معین الحسین ریس حزب حاکم عوامی لیگ منطقه شمال داکا گفت: فیلم های خوب در سلامت جامعه نقش بسیار موثری دارند، در این رابطه فیلم های ایران را باید الگوی خودمان قرار دهیم.

ملاحظات:

·       بنا به اعلام مسئولین جشنواره، قرار است عواید حاصل از آن به زلزله زدگان نپال اهداشود.

·       فستیوال بین المللی فیلم کوتاه ومستند داکا برای دومین سال متوالی است که از سوی نهاد غیر دولتی موسوم به Dheki Projozona   برگزار می شود و سال قبل نیز رایزنی فرهنگی در آن شرکت کرده بود.

·       دراین جشنواره 5 فیلم کوتاه ایرانی و یک فیلم مستند طی دو روز به نمایش در آمد.

·       نمایندگان کشور های خارجی شرکت کننده نیز هریک مختصری درباره فیلم های به نمایش در آمده از کشورشان سخن گفتند.

·       اخبار جشنواره در رسانه ها بازتاب خوبی داشت.

·       سخنان رایزن فرهنگی ایران در باره رویکرد سینمای ایران پس از انقلاب و همچنین فیلم محمد رسول الله به کارگردانی مجیدی، مورد تشویق حضار قرار گرفت و درجهت گیری سخنان مسئولین بنگالی و مهمان ویژه برنامه تأثیرگذاربود. از جمله آقای معین الحسین خان، در سخنان خود به طور مکرر از صنعت فیلم ایران تمجید نمود و گفت ما باید در سینمای خود از الگوی ایران استفاده کنیم.                                     "پایان"

******************************************************

                                                                                   

    

گزارش تصویری


 


٢٣:٣٨ - يکشنبه ١٥ شهريور ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٦٤٨٢    /    تعداد نمایش : ١٣٠٩خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها