دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح نمایشگاه بین المللی اکوشه با حضور بیش از 28 کشور توسط اسدالزمان نور وزیر فرهنگ بنگلادش

روز شنبه مورخ 2/12/93 ساعت 11 صبح و در محل موزه ی ملی بنگلادش آقای اسدالزمان نور وزیر پرتلاش فرهنگ ، نمایشگاه بین المللی اکوشه را افتتاح کرد.

نمایشگاه فوق توسط وزارت فرهنگ بنگلادش طراحی و اجرا شده است که 28 کشور و زبان از جمله ایران با زبان فارسی ، اسپانیا با زبان اسپانیولی ، ترکیه باز بان ترکی ، عربستان و قطر با زبان عربی و.......شرکت غرفه دارند . و هرکدام علاوه بر کتاب تمامی محصولات و تجهیزات آموزشی زبان خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند .

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا به حول قوه ی الهی حضوری بسیار پر رنگ و اثر گذار در این نمایشگاه داشته و خواهد داشت . و با چیدمانی مناسب و ارایه ی الفبای فارسی و پخش آموزش زبان فارسی از تلویزیون و اهداء کارتهای شهدای زبان مادری با متن مشترک فارسی و بنگلا به بازدید کنندگان توانست غرفه یی شلوغ و پر تماشاگری را در روز اول نمایشگاه داشته باشد .

قبل از افتتاح نمایشگاه و در فضای بیرون موزه ی ملی جایگاهی آماده شده بود.و در آن جایگاه علاوه بر وزیر فرهنگ ، رییس موزه ی ملی ، دکتر عطاء الرحمان شاعر و ادیب سرشناس بنگلادش و رییس بنگلا آکادمی حضور داشتند . که هرکدام دقایقی در خصوص زبان مادری و اهمیت آن سخنرانی کردند . اما قبل از سخنرانی وزیر قرار شد به صورت داوطلب 5 نفر از سفرا و نمایندگان فرهنگی حاضر در جلسه چند دقیقه یی سخنرانی کنند . که سفرای نپال ، سوئد ، فلیپین به ترتیب سخنرانی کردند و سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان آقای خسروآبادی چهارمین سخنران بود . ایشان در بخشی از سخنان خود بیان داشت کشور جمهوری اسلامی ایران به لحاظ جغرافیا شاید خیلی نزدیک  به کشور بنگلادش نباشد .اما به لحاظ فرهنگ و زبان بسیار به بنگلادش نزدیک و اشتراکات بی شماری دارند . که یکی از شاهدان این ادعای من نزدیکی شعرهای قاضی نذر السلام  شاعر بلند آوازه ی بنگالی از لحاظ محتوی و شکل به حافظ است .

خسروآبادی در بخش دیگر سخنان خود اشاره کرد که با ید به طراح و مجری این طرح برگزاری نمایشگاه با موضوع زبان مادری آفرین گفت که سبب شده است با موضوع زبان بیش از 25 کشور را گرد هم آورد ، تا ضمن اشنایی بیشتر با هم زمینه های اتحاد و همبستگی را بین آنان در موضوعات مختلف فرهنگی و علمی ایجاد نماید. و اظهار امید واری کرد که روزی برسد تمامی زبانهای زنده دنیا در کنار هم با صلح و آرامش زندگی کنند و دیگر شاهد خشونتها و بی رحمی های امروزی نباشیم .

بعد از سخنرانی خسروآبادی رایزن فرهنگی روسیه سخنرانی کرد و پایان بخش سخنرانی ها آقای دکتر اسدالزمان نوربود . ایشان ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و تبریک روز زبان و تشریح این مناسبت بزرگ و مهم با اشاره به سخنان سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در

 

خصوص صلح و آرامش به اوضاع کنونی جهان اسلام اشاره کرد و تروریسم را در هرکجا ی دنیا مضر و خطرناک خواند و محکوم کرد . ایشان در ادامه ی سخنان خود اوضاع داخلی کشوربنگلادش را مورد بررسی قرار داد و ضرر و زیانهایی را که  این کشور هم به لحاظ اقتصادی وهم اعتبار بین المللی متحمل شده است را بسیار تاسف بار توصیف کرد و اظهار امید واری کرد که با گفتگو و مذاکرات ، دو طرف بتوانند به این اعتصابها و مشکلات پیش آمده پایان دهند .

دکتر اسدالزمان نور پس از پایان سخنرانی به همراه مدیران و مسئولان بنگلادشی و سفرا و نمایندگان فرهنگی حاضراستفاده ازدستگاه چاپ قدیمی که بیش از 70 سال قدمت داشت را افتتاح کرد . بعد از آن برای افتتاح نمایشگاه اکوشه به سمت ساختمان موزه  حرکت کردند .

ایشان پس افتتاح و بازدید از غرفه های کشور های هند ، اندونزی ، نپال ، روسیه و .... به غرفه ی ایران آمدند وبا استقبالی گرم غرفه ی ایران را بازدید نمودند . و ابتکار چاپ کارتهای شهدای زبان مادری با متن مشترک فارسی بنگالی وتوزیع آن به بازدید کنندگان را تحسین کردند و از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در آموزش زبان فارسی در بنگلادش تشکر و قدردانی کردند.

سرپرست رایزنی فرهنگی نیز متقابلا از حمایتهای ایشان در گسترش برنامه های فرهنگی ایران سپاسگزاری کرده و به پاس حمایتهای ایشان کتابهای تاثیر زبان فارسی بر بنگلا ، کتاب ترجمه فارسی زندگی نامه و تعدادی از اشعار قاضی نذرالسلام و کتاب و سی دی ایرانشناسی به همراه لوح شهدای زبان مادری را به ایشان هدیه کردند.

گفتنی است نمایشگاه مذکور به مدت ده روز ادامه خواهد یافت .

نمایشگاه فوق بازتاب خبری خوبی در شبکه های مختلف تلویزونی داشت .

گزارش تصویری


 


٢٠:٥٤ - جمعه ٨ اسفند ١٣٩٣    /    شماره : ٦٢٦٦٠١    /    تعداد نمایش : ١٣٧٦خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها