شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

جشن نوروز ایران و بنگلادش در مدرسه بین المللی ج .ا.ا در داکا بنگلادش

 

روز یکشنبه 24 فروردین 1393 برابر 13 آوریل و آخرین روز از سال رو به پایان کشور بنگلادش، جشن نوروز ایران و بنگلادش و نیز انتخابات انجمن اولیا و مربیان برای انتخاب دو نماینده  برگزار شد.

روز یکشنبه 24 فروردین ماه 1393 هجری شمسی ایران مصادف بود با اخرین روز از سال  جاری کشور بنگلادش یعنی فردا 25 فروردین و 14 اوریل اولین روز از سال جدید و نوروز بوده که همراه است با فرهنگ و ایین های خاص خود ، به همین بهانه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در بنگلادش که مدرسه ی بین المللی را نیز اداره می نماید تصمیم گرفت که از خانواده های دانش آموزان دعوت به عمل آورده و با تلفیق دو مناسبت نوروز باستانی ایران و عید نوروز بنگلادش جشنی را برای دانش آموزان و خانواده های ایشان برپا کرده و ضمن گرامی داشت این اعیاد  ، فرهنگ و  آیین های مربوط به این رویداد های بزرگ تاریخی ملی را یادآور شود . و در کنار این برنامه از فرصت استفاده نموده و مراسم انتخابات انجمن اولیا و مربیان را برگزار نماید.

در برنامه ی فوق که هدف ایجاد فضایی شاد و مفرح برای دانش آموزان  در کنار خانواده هایشان بود برنامه های متنوعی همچون آیتم های کوتاه نمایشی توسط دانش آموزان ، سرود خوانی فردی و جمعی و سخنرانی دو مهمان ویژه و اهدای جوایز به دانش آموزان  برتر علمی آموزشی ، هنری و اخلاقی که بحمد الله بسیار خوب برگزار گردید و همه ی دانش آموزان و خانواده های ایشان با خوشحالی و رضایت کامل مدرسه را ترک کردند.

برنامه صبح ساعت 10 با اخذ رای به کاندیداهایی که از قبل مقدمات کاندیداتوری آنان و همچنین طراحی برگه های رای و صندوق و..... فراهم شده بود آغاز شد و خانواده ها به کاندیداهای مورد نظرشان رای دادند و در نهایت  مادر دانش آموزی از کلاس دوم ابتدایی و پدر دانش آموزی از گروه قبل از دبستان انتخاب شدند.

پس از اتمام رای گیری و انتخاب  نمایندگان همه ی دانش آموزان و والدین آنان در سالن مدرسه حاضر شدند و جشن با حضور آقای خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی  ، سرکار خانم خسروآبادی ناظم و معلم مدرسه ، دکتر ظهیرالدین محمود مدیر اجرایی مدرسه  ، آقای دکتراسد چودری  شاعر و نویسنده ی سرشناس بنگالی  و سرکار خانم دکتر سعیده سلطانه یکی از صاحبان ساختمان استیجاری مدرسه بین المللی ، با تلاوت قرآن توسط یکی از دانش آموزان شروع شد

ابتدا سرپرست رایزنی فرهنگی به مهمانان خوش آمد و نوروز ایران و بنگلادش را به حاضرین تبریک گفت و قدردانی و تشکر کرد که در این جشن شرکت کردند و از همه ی خانواده ها در جهت بالا بردن کیفیت علمی ، آموزشی و پرورشی مدرسه استمداد خواست . پس از ایشان آقای دکتر ظهیرالدین محمود و سرکار خانم خسروآبادی به ترتیب گزارشی از وضعیت علمی ،آموزشی و اخلاقی و رفتار دانش آموزان  در مدرسه برای خانواده ها ارایه نمودند . و برنامه های اتی مدرسه را برای بالابردن سطح علمی ، آموزشی و اخلاقی مدرسه را تشریح کردند و اظهار داشتند که همین انتخاب نماینده اولیا و مربیان که برای اولین بار برگزار می شود و حتی در مدارس بنگلادش هم سابقه ندارد نمونه یی از برنامه های تاثیر گذار است که انشالله در آینده این تحولات مثبت ادامه خواهد یافت . پس از ایشان  آقای دکتر اسد چودری با بیانی شیوا و ساده سخنان خود را با تلفیق شعر و نثر آغاز کرد و توانست ضمن تشریح فرهنگ و آیین های خاص نوروز ایران و بنگلادش برای حاضرین ، فضایی شاد و مفرح برای دانش آموزان ایجاد نماید ایشان چندین بار به ایران سفر داشته و تسلط خوبی بر سنتهای ایران دارد . سخنران بعدی سرکار خانم دکتر سعیده سلطانه بودند، وی پزشک متخصص اطفال است و در کانادا زندگی می کند و برای سفری کوتاه به بنگلادش آمده اند سرکار خانم سلطانه از شور و شوق دانش آموزان که عموما خردسال هستند بی نهایت به ذوق آمده بود و با خوشحالی و شعفی خاص در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود سخنان خود را با شکلی ساده و کودکانه شروع کرد و سعی کرد با بچه ها همراه شود .

در لابلای برنامه ها آیتم های کوتاه نمایشی ، سرود خوانی و هنرنمایی دانش آموزان و نوازندگی معلم موسیقی همراه با دانش آموزان  بر حذابیت برنامه افزوده بود .

در پایان از دانش آموزان برتر امتحانات علمی آموزشی ، دانش آموزان برتر اخلاق ، رفتار ، نظم و نیز آنهایی که پیشرفت چشمگیری در ماههای اخیر داشته اند با اهدا جوایزی تقدیر شد .پایان بخش برنامه پذیرایی از همه ی مهمانان و دانش آموزان و گرفتن عکسهای یادگاری در کنار سفره ی هفت سین ایرانی بود .

لازم به یاد آوری است که برپایی سفره ی هفت سین ایرانی در این جشن یکی از بخشهای پر طرفدار و تاثیر گذار بود که برای خانواده ها و دانش آموزان هم از نظر محتوایی و هم چیدمان  جالب و تازه بود .

ذکر این نکته ضروری است که دانش آموزان  و معلمان لباسهای فرم و متحدالشکل می پوشند ولی برای این جشن اجازه داده شده بود که با لباسهای دلخواه و به اصطلاح عید خود در جشن شرکت نمایند.

                               با سپاس

                              اصغر خسروآبادی

سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ا در داکا

 

گزارش تصویری 


١٤:٥٨ - شنبه ٣٠ فروردين ١٣٩٣    /    شماره : ٦١١٠١٥    /    تعداد نمایش : ٨٣٠خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها