دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨

Farsi - Bengali

منو اصلی
اوقات شرعی
ساعت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح نمایشگاه کتاب و قرآن در رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. داکا-بنگلادش با حضور هیات علمی فرهنگی ایران

بعد از ظهر روز شنبه 19 بهمن ماه 1392 همزمان با هشتمین روز از ایام الله دهه ی مبارک فجر نمایشگاه کتاب و قرآن رایزنی فرهنگی ج.ا.ا. در داکا با شعار (کتاب کلید دانایی )با حضور هیات ده نفره علمی ادبی متشکل از اساتید دانشگاههای مختلف جمهوری اسلامی ایران که به مناسبت همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در داکا حضور داشتند ،نماینده محترم جامعه المصطفی در بنگلادش ، تعدادی از استادان زبان فارسی دانشگاه داکا و راجشاهی و تنی چند از دانشجویان و علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی افتتاح گردید.

مراسم افتتاح به دست جناب آقای دکتر کهدویی رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران درافغانستان و استاد اعزامی 22 سال پیش وزارت علوم در کشور بنگلادش  و سرکار خانم دکتر مشهوراستاد و محقق برجسته دانشگاهها و مراکز علمی جمهوری اسلامی ایران انجام پذیرفت .

دکتر محمدکاظم کهدویی که رایزنی فرهنگی و استاد اعزامی در چند دوره را در سوابق فرهنگی خود دارد در این مراسم ضمن تشکر و سپاس ازسرپرست  رایزنی فرهنگی جناب آقای خسروآبادی وخسته نباشیدبه ایشان و همکارانشان برای برپایی این نمایشگاه و حضور فعال در برگزاری همایش بین المللی ابوریحان بیرونی طی سخنانی کوتاه کشور بنگلادش را کشوری استثنایی به لحاظ داشتن فضای کار فرهنگی به وِیژه برای جمهوری اسلامی ایران دانست که هم زمبنه ی کار فرهنگی فراهم هست و هم مردم عشق و علاقه ی خاصی به نظام اسلامی ایران نشان میدهند و نیز وجود اشتراکات فرهنگی عمیق دو کشور ، مارا بر آن میدارد که نگاهمان را به دومین کشور اسلامی جهان به لحاظ جمعیت ، تغییر داده و برای گسترش دایره ی فعالیتهای خود، برنامه های بیشتر و موثر تری را تدوین کنیم و سطح ارتباطمان را با این کشور ارتقا بخشیم.

در این نمایشگاه که در محوطه ی رایزنی فرهنگی برپا شده است . هزاران جلد کتاب در عناوین مختلف از منشورات رایزنی و برخی انتشارات بنگلادش و نیز تعدادی از قرآنهای نفیس موجود در نمایندگی فرهنگی و تابلوهای زیبای قرآنی به نمایش گذاشته شده است و به مدت دو ماه علاقمندان میتوانند از این نمایشگاه بازدید نمایند.

امسال به دلیل مشکلات سیاسی در بنگلادش و محدودیتهای اعمال شده در اجتماع این کشور نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار نگردید و علی رغم اینکه رایزنی خود را مهیای شرکت در این نمایشگاه کرده بود و حتی مجموعه ی نمایشگاهی خود را آماده ساخته بود . متاسفانه در استانه ی افتتاح نمایشگاه مذکور خبرعدم برگزاری از رسانه ها و مطبوعات اعلام شد و وجه پرداختی شرکت کنندگان مسترد گردید.

بعد از تعطیلی نمایشگاه بین المللی امید نمایندگی به شرکت در نمایشگاه بزرگ کتاب دانشگاه داکابود و تمام مقدمات را برای شرکت در آن فراهم ساخت اما باز هم متاسفانه بدلیل مشکلات سیاسی موجود و عدم امنیت قابل قبول از شرکت خارجیان ممانعت به عمل آمد و رایزنی فرهنگی چاره ی کار را در آن دید که محوطه ی وسیع رایزنی را برای ایجاد نمایشگاه کتاب آماده سازد تا ضمن ارایه ی کتابهای خود به علاقمندان باعث رفت آمد بیشتر مردم به رایزنی شده و ساختمان جدید رایزنی را به جامعه ی بنگلادش بهتر معرفی کند.

شایان ذکر است افتتاح این نمایشگاه به دلیل همزمانی با همایش بین المللی ابوریحان بیرونی و لزوم حضور و همکاری سرپرست رایزنی در این همایش با سه روز تاخیر انجام پذیرفت.

در پایان سرپرست رایزنی فرهنگی آقای خسروآبادی از همه ی اساتید و دانشجویان تشکر و قدردانی کرد و حضور هیات 12 نفره ی علمی ادبی را در بنگلادش بی سابقه خواند و اظهار امید واری کرد که هم حضور این هیات ها به مراکز علمی بنگلادش افزایش یابد و هم این عزیزان در برگشت به ایران بتوانند در معرفی بنگلادش به گونه یی عمل نمایند که توجه مسوولان و تصمیم گیران در عرصه ی فرهنگی را به این کشور بیش از پیش جلب نموده و نگاه شان را به این کشور مسلمان تغییر دهند.

لازم به ذکر است هیات محترم ایرانی و تعدادی از اساتید و شخصیهای فرهنگی بنگلادش روز شنبه قبل از افتتاح نمایشگاه کتاب نهار مهمان رایزنی فرهنگی بودند

 

اصغر خسروآبادی

سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا

 

گزارش تصویری افتتاح نمایشگاه١٠:٥٩ - سه شنبه ٢٢ بهمن ١٣٩٢    /    شماره : ٦٠٨٢٦٤    /    تعداد نمایش : ١٢٠٢خروج
صفحه اصلی > صفحه نمایش اخبار سایت 
مناسبت روز

پیوندها